Naszą gminę odwiedziła delegacja z partnerskiej gminy Abda na Węgrzech

19.09.2019

Z przyjacielską wizytą

Naszą gminę odwiedziła delegacja z partnerskiej gminy Abda na Węgrzech.  Goście odwiedzili m.in. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne, wzięli udział w święcie moszczenickiej parafii, gdzie spotkali się z bp. Markiem Marczakiem oraz byli gośćmi specjalnymi - obok delegacji z Mołdawii, Dożynek Powiatowych.- Bardzo cieszymy się, że nasza współpraca się zacieśnia. Oprócz nas i  Moszczenicy, partnerskie stosunki nawiązują także nasi sąsiedzi - Czarnocin i Öttevény - podkreślał podczas pobytu Zsolt Szabo, burmistrz Abdy. - Możemy się od siebie wzajemnie uczyć i wymieniać doświadczeniami, choćby w zakresie pozyskiwania środków unijnych.Goście mieli okazję zobaczyć jak zmienia się gmina. Pierwsza wizyta miała miejsce w 2017 roku. Moszczenica rozpoczynała wtedy projekt MTI i szykowała się do przebudowy kolejnych dróg i odnowienia zabytkowego parku.Władze gminy Moszczenica nawiązały partnerską współpracę z węgierską gminą Abda w 2016 roku.

Czytaj więcej...

Halina Derach załużona dla powiatu piotrkowskiego

17.09.2019

Halina Derach zasłużona dla powiatu piotrkowskiego

Kapituła tytułu honorowego "Za Zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego" tegoroczną nagrodę przyznała Halinie Derach. Uroczystość wręczenia pamiątkowej statuetki miała miejsce podczas Dożynek Powiatowych w Szydłowie. Werdykt kapituły odczytał jej przewodniczący Bernard Matyszewski.- Halina Derach to filar lokalnych społeczności. Aktywnie działa na rzecz mieszkańców Ziemi Piotrowskiej wspierając wszystkie grupy społeczne, w szczególności Koła Gospodyń Wiejskich oraz dzieci. Przykłada bardzo dużą rolę do propagowania tradycji Ziemi Piotrkowskiej, aktywnie uczestnicząc w Dożynkach oraz wszystkich przedsięwzięciach, które mają na celu kultywowanie tradycji ludowych. W szeregach Koła Gospodyń Wiejskich Pomyków działa od 46 lat, a od 21 piastowała funkcję przewodniczącej. Od 19 lat jest szefową Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Moszczenicy, Gminnego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy - uzasadniał tuż przed wręczeniem nagrody Bernard Matyszewski, pełniący również funkcję przewodniczącego Rady Powiatu.Halina Derach przez dwie kadencje była radną Rady Powiatu w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie pełniła funkcję  przewodniczącej Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu. W 2010 roku z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrała Złoty Krzyż Zasługi „Za działalność społeczną”. Jest też laureatką Orderu „Serca Matkom Wsi”. Obecnie aktywnie działa w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co roku organizuje obchody Dnia Dziecka. Jest autorką wielu projektów, na które zdobywała fundusze wnioskując o dofinansowanie - granty.  Jest współorganizatorką „Powiatowych Konkursów Stroików Bożonarodzeniowych” oraz „Konkursów Stroików i Palm Wielkanocnych”. Pani Halina była również pomysłodawczynią „Powiatowego konkursu obrzędów ludowych” oraz autorem ścieżki questingowej w Moszczenicy pn. „Spacerkiem po parku”. Propaguje zdrowy styl życia, bardzo mocno angażując Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Moszczenica w realizację projektu „Twoje Serce Twoim Życiem”. Halina Derach od 18 lat organizuje kolonie i zimowiska dla wiejskich dzieci, co roku pozyskuje pieniądze dla ok. 200 najmłodszych mieszkańców. Nawiązała współpracę z Gminą Abda na Węgrzech i co roku delegacja Powiatu Piotrkowskiego uczestniczy w obchodach Dni Polski. W ramach tej współpracy dzieci z terenu Powiatu Piotrkowskiego uczestniczyły również w koloniach na Węgrzech. Od 10 lat działa w Lokalnej Grupie Działania BUD-UJ RAZEM i w ramach udzielonego dofinansowania wydała dwie książki kulinarne „Jadło moszczenickie” i „Kulinaria Ziemi Piotrkowskiej”. Pozyskała również fundusze na stroje ludowe i doposażenie KGW z terenu Gminy Moszczenia.

Czytaj więcej...

250. rocznica ufundowania kościoła w Moszczenicy

17.09.2019

250. rocznica ufundowania kościoła w Moszczenicy

14 września 2019 r. w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się coroczny odpust parafialny poprzedzony nabożeństwem czterdziestogodzinnym. Tegoroczne święto było wyjątkowe - świętowano bowiem ufundowanie kościoła przez marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego. Parafia w swej historii ma dramatyczne momenty. Pierwszy, drewniany kościół wybudowany w początkach wieku XV spłonął w 1769 r. W jego miejsce wybudowano nowy - murowany pod tym samym wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek postawiono w stylu wczesnego klasycyzmu. Fundatorem budowli był marszałek Stanisław Małachowski, ówczesny właściciel Moszczenicy. Uroczystości rocznicowe miał wyjątkowy charakter. Sumie odpustowej przewodniczył bp. Marek Marczak, któremu towarzyszyli proboszcz parafii Władysław Paś oraz ks. Hubert Kempiński, sekretarz biskupa pochodzący z Moszczenicy. W nabożeństwie, oprócz tłumnie przybyłych parafian, księży z sąsiednich parafii, władz gminnych i powiatowych udział wzięła również delegacja z partnerskiej gminy Abda na Węgrzech. Na koniec mszy – tuż przed uroczystą procesją wokół kościoła, proboszcz Paś przypomniał swoich poprzedników m.in. błogosławionego ks. Wincentego Matuszewskiego – proboszcza moszczenickiego w latach 1909–1918 oraz podziękował całej społeczności za udział w życiu parafii i pracę na jej rzecz. Zakończeniem święta był występ kapeli Tkacze oraz festyn parafialny dla mieszkańców zorganizowany przy świątyni.

Czytaj więcej...

Do piątku można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

12.09.2019

Do piątku można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 13 września 2019 roku następuje zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych. Zgłoszenia przyjmowane są przez urzędnika wyborczego lub pracownika urzędu w godzinach pracy urzędu. Przypominamy godziny pracy Urzędu Gminy: czwartek 7.30 - 15.30 piątek - 7.30 - 14.00

Czytaj więcej...

dożynki

09.09.2019

Podziękowali za plony!

Moszczenica świętowała Dożynki Parafialno-Gminne. Mieszkańcy wspólnie z władzami gminy dziękowali rolnikom za tegoroczne plony. Ceremoniał wręczania wieńców i bochenków dożynkowych tradycyjnie odbył się na deskach amfiteatru gminnego. Poprzedziła go dziękczynna msza święta, odprawiona w południe w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża oraz barwny korowód w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Starostami tegorocznych Dożynek byli Monika Staniaszek z Gazomi Nowej i Marcin Baczyński z Gazomi Starej. Rolę gospodarza pełnił wójt gminy Marceli Piekarek. – Przyjmuję ten tradycyjny bochen chleba z wdzięcznością i przyrzekam równo go dzielić – mówił wójt Piekarek tuż przed pokrojeniem chleba, którym tradycyjnie poczęstowano wszystkich gości dożynek m.in. posła Grzegorza Lorka, radnego sejmiku wojewódzkiego Dariusza Klimczaka, starostę Piotra Wojtysiaka i wicestarostę Dariusza Magacza, wiceprezydenta Piotrkowa Andrzeja Kacperka oraz Halinie Derach przewodniczącej gminnego KGW.. Tegoroczne święto plonów było także okazją do wręczenia medali za zasługi dla polskiego pszczelarstwa. Otrzymali je m.in. wójt Marceli Piekarek, ks. proboszcz Władysław Paś i dyrektor GOKiS Jerzy Korytkowski. Wieniec dożynkowy przygotowało w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich w Białkowicach. Dożynkom tradycyjnie towarzyszyła prezentacja kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy. Na specjalnych stoiskach można było uraczyć się swojskimi potrawami i wypiekami. Nowością natomiast była wystawa zabytkowych maszyn rolniczych, zorganizowana dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Największą atrakcją wystawy - szczególnie dla najmłodszych mieszkańców gminy - był kombajn bizon oraz pokaz pracy starej młockarni. Całą prezentacje prowadził Arkadiusz Smuga, który ze swadą opowiadał historię i ciekawostki związane z powstawaniem prezentowanych maszyn. Ceremoniałowi towarzyszyły występy artystów. Serca publiczności skradły dzieci z zespołu Koraliki z Czarnocina, które zachwyciły spontanicznością i wdziękiem. Widzów bawili także Jacy Tacy Moszczeniacy oraz gwiazda wieczoru - kabaret Chyba.

Czytaj więcej...

Dożynki Powiatowe

10.09.2019

Shazza gwiazdą Dożynek Powiatowych

Powiatowe święto rolników odbędzie się w tym roku w gminie Grabica. Ceremoniał dożynkowy oraz występy artystyczne odbędą się na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej w Szydłowie. Uroczystości rozpoczną się w najbliższą niedzielę o 13.00 Mszą Świętą polową. Po ceremoniale dożynkowym, podczas którego pokrojony zostanie chleb i wręczone wieńce, poznamy laureata honorowego tytułu "Za zasługi dla Powiatu Piotrkowskiego". Plac dożynkowy wypełnią stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z regionalnymi przysmakami, powiatowe jednostki organizacyjne oraz instytucje działające na rzecz rolników. Dla dzieci organizatorzy przygotowali dmuchańce. Uczestników Dożynek bawić będą lokalni artyści: Choberki, Witoski, Grabiczanie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Grabica. Na finał o 1800 zagra SHAZZA.

Czytaj więcej...

opłaty

09.09.2019

Zmiana numeru rachunku dla opłat za śmieci!

Uwaga ważna informacja! W dniu 6 września 2019 r. uległ zmianie rachunek bankowy, na który należy wpłacać opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej 20 8973 0003 0070 0700 0707 0196

Czytaj więcej...

Kolejna sesja Rady Gminy

06.09.2019

Kolejna sesja Rady Gminy

Przewodnicząca Rady Gminy Moszczenica Małgorzata Domańska informuje, że XVI sesja Rady Gminy odbędzie się dnia 12 września 2019 roku (czwartek) o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy w Moszczenicy. Szczegółowy program sesji dostępny TUTAJ.

Czytaj więcej...

Rozpoczęcie roku szkolnego w SP Moszczenica

04.09.2019

Uczniowie rozpoczęli rok szkolny

Wypoczęci i uśmiechnięci, tak uczniowie z terenu gminy Moszczenica rozpoczęli nowy rok szkolny. We wszystkich placówkach szkolnych, w których uczyć się będzie 1245 osób, odbyły się akademie inauguracyjne. Wszystkim dzieciom i całej kadrze oraz pracownikom szkół sukcesów w pracy oraz samych dobrych chwil życzył wójt Marceli Piekarek.Uczniom w rozpoczęciu roku towarzyszyli, rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście - parlamentarzyści, księża, radni oraz przedstawiciele gminnych instytucji. Goście gromkimi brawami nagradzali występy młodych artystów.Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020.

Czytaj więcej...

Czasowe zamknięcie przejazdu pod wiaduktem WA-284 relacji Dąbrówka – Mąkoszyn

03.09.2019

Czasowe zamknięcie przejazdu pod wiaduktem WA-284 relacji Dąbrówka – Mąkoszyn

Firma Budimex S.A. - wykonawca trwającej w naszym rejonie przebudowy autostrady A1, informuje, że w najbliższy czwartek i piątek, 05 -06.09.2019 r.  zostanie zamknięty przejazd pod wiaduktem w ciągu drogi powiatowej nr 2932E (Dąbrówka – Mąkoszyn).  Utrudnienia w ruchu spowodowane będą remontem tego wiaduktu - demontażem szalunków i bramki przejazdowej.

Czytaj więcej...

Blisko pół tysiąca fantastycznych dzieciaków skorzystało z wakacyjnej oferty Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

03.09.2019

Było ciekawie i bezpiecznie

Blisko pół tysiąca fantastycznych dzieciaków skorzystało z wakacyjnej oferty Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy pt. „Bezpieczne wakacje z GOKiS-em wolne od nałogów i używek”. Wszystkie wyjazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie. - Odwiedziliśmy Centrum Energetyczne w Kielcach, pasiekę edukacyjną „Leśna Polana” w Łodzi oraz Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. W łódzkiej Manufakturze Czekolady każdy własnoręcznie przygotował swoją tabliczkę czekolady oraz zapoznał się z procesem jej produkcji. W Borysewie z bliska mogliśmy podziwiać dzikie i egzotyczne zwierzęta i na własne oczy obejrzeć karmienie tygrysa białego oraz foki Dawida - podsumowuje organizator i kierownik wycieczek Włodzimierz Kaźmierczak z GOKiS w Moszczenicy. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się też rajd rowerowy. - W tym roku pojechaliśmy nad Zalew Sulejowski, a po drodze odwiedziliśmy Leśną Osadę Edukacyjną w Kole. Najwięcej frajdy jednak sprawiły naszym podopiecznym wyjazdy na baseny – dodaje Kaźmierczak. Cała akcja, podobnie jak w latach ubiegłych była dofinansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Dziękujemy szczególnie serdecznie Joannie Nowak, Annie Jaros, Elżbiecie Góra i Agnieszce Korytkowskiej, wolontariuszkom zaangażowanym w pracę z dziećmi. Wyrazy uznania za sprawne i profesjonalne przygotowanie całego programu wycieczek oraz kreatywność należą się również Włodzimierzowi Kaźmierczakowi – dodaje Jerzy Korytkowski, dyrektor placówki. Organizatorzy zapewniają, że już planują kolejne atrakcje – tym razem zimowe!

Czytaj więcej...

Ruszyła nowa stacja uzdatniania wody w Srocku

28.08.2019

Ruszyła nowa stacja uzdatniania wody w Srocku

26 sierpnia ruszyła nowa stacja uzdatniania wody w Srocku. - Dzięki temu mamy większe możliwości skutecznego płukania sieci wodociągowej (min. poprzez dużą wydajność oraz wyższe ciśnienie tłoczonej wody) co pozwoli na efektywniejszy proces oczyszczania instalacji. Nowa stacja w Srocku zasila wodociągi w następujących sołectwach: Srock, Podolin, Gościmowice Pierwsze, Gościmowice Drugie, Gościmowice Drugie-Powęziny - informuje w komunikacie Zarząd Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o., jednocześnie dziękując mieszkańcom za wyrozumiałość i cierpliwość wykazaną podczas usuwania awarii na starym ujęciu. Poniżej cała treść komunikatu. Szanowni Państwo, W związku z bardzo poważną, niezależną od nas awarią filtrów wody na starym ujęciu w Srocku, Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy dziękuje wszystkim mieszkańcom Srocka, Podolina, Gościmowic Pierwszych i Drugich, Bab, Kiełczówki, Raciborowic i Pomykowa za cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do podejmowanych przez Spółkę działań naprawczych. Pragniemy poinformować, że w dniu 26.08.2019r. ok. godz. 13 została uruchomiona nowa stacja uzdatniania wody w Srocku. Dzięki temu mamy większe możliwości skutecznego płukania sieci wodociągowej (min. poprzez dużą wydajność oraz wyższe ciśnienie tłoczonej wody) co pozwoli na efektywniejszy proces oczyszczania instalacji. Nowa stacja w Srocku zasila wodociągi w następujących sołectwach: Srock, Podolin, Gościmowice Pierwsze, Gościmowice Drugie, Gościmowice Drugie-Powęziny. Mamy głęboką wiarę, że realizacja tej inwestycji przyczyni się do osiągnięcia stabilniejszych, pewniejszych dostaw wody o odpowiednich parametrach do Państwa gospodarstw. Mając powyższe na uwadze pragniemy poinformować, że Przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań aby zminimalizować skutki wynikające z awarii. Wszystkich niedogodności nie jesteśmy w stanie usunąć natychmiast. Mamy również świadomość, że takie niedogodności występują, powodując okresowe problemy w normalnym funkcjonowaniu gospodarstw domowych, tym większy dla Państwa szacunek za cierpliwość i wyrozumiałość. Przypominamy również o obowiązku montażu zaworów antyskażeniowych za każdym zestawem wodomierzowym od strony instalacji wewnętrznej odbiorcy wody. Termin montażu zaworu mija 1 października 2019r. Zarząd Spółki

Czytaj więcej...

Zaproszenie na szkolenie dla KGW i OSP

28.08.2019

Zaproszenie na szkolenie dla KGW i OSP

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "BUD-UJ RAZEM" zaprasza na szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, których siedziba znajduje się na terenie objętym lokalną strategią rozwoju. Tematem szkolenia będą : MODUŁ I - prawne aspekty funkcjonowania stowarzyszenia - definicja i cele, stowarzyszenie zwykłe i zarejestrowane, powołanie i statut stowarzyszenia, rejestracja, prowadzenie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie, rozwiązanie stowarzyszenia. MODUŁ II - polityka rachunkowości w stowarzyszeniu - zasady rachunkowości zgodnie z ustawą o rachunkowości; zasady klasyfikacji przychodów z działalności statutowej oraz kosztów realizacji zadań statutowych; koszty administracyjne, pozostałe koszty i przychody, koszty i przychody finansowe; ustalenie i rozliczanie wyniku finansowego; Ewidencja typowych zdarzeń - składki członkowskie, darowizny, subwencje, dotacje, sponsoring, wolontariat; sprawozdania finansowe i inne stowarzyszeń w czasie działania; podatkowe aspekty funkcjonowania stowarzyszeń (obowiązki rejestracyjne, podatek CIT, podatek PIT, podatek VAT). MODUŁ III - produkt lokalny; sprzedaż produktów lokalnych; wykorzystanie inkubatora przetwórstwa lokalnego na terenie LGD . Zgłoszenie (formularz dostępny w materiałach do pobrania ) proszę przesłać mailem na adres w.adamczyk@buduj.eu lub złożyć osobiście w biurze Stowarzyszenia - Ujazd Plac Kościuszki 5, 97-225 Ujazd W przypadku zgłoszeń przekraczających planowaną liczbę uczestników, zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia ilości przedstawicieli zgłoszonych organizacji (decyduje kolejność zgłoszeń). Udział w szkoleniu jest nieodpłatny. Szkolenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 . Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Czytaj więcej...

Pomagają uzyskać dofinansowanie

28.08.2019

Pomagają uzyskać dofinansowanie

Fundacja GlobalECO serdecznie zaprasza na spotkanie informacyjne mieszkańców zainteresowanych uzyskaniem dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków mieszkalnych z dofinansowaniem do 90% oraz fotowoltaikę i instalacje OZE (do 50% dofinansowania). Spotkanie odbędzie się w środę, 4 września 2019 r. o godzinie 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy. Oszczędzaj i żyj w zgodzie z naturą!

Czytaj więcej...

Nadchodzą upały!

26.08.2019

Nadchodzą upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia. IMGW prognozuje  wystąpienie UPAŁÓW na terenie województwa łódzkiego od dnia 26.08.2019 r. od godziny 14:00 do dnia 29.08.2019 r. do godziny 20:00. gdzie temperatura maksymalna osiągnie w dzień od 30°C do 33°C. temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Czytaj więcej...

Piknik rodzinny w Kosowie

26.08.2019

Piknik rodzinny w Kosowie

W Kosowie - w ramach grantów sołeckich – odbył się piknik integracyjny dla mieszkańców. Projekt dofinansowany był z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego. W imprezie oprócz mieszkańców uczestniczyli również zaproszeni goście; wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, Dariusz Kopeć oraz radny gminy Moszczenica Janusz Banaszczyk. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: gry i konkursy z nagrodami, animacje, zabawy w strażackiej pianie i na dmuchanym torze oraz grill przygotowany przez panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich i druhów OSP Kosów. Laureaci konkursów wrócili do domu wyposażeni w piłki, plecaki, gry logiczne, bidony, światełka rowerowe oraz zestawy do gry w badmintona.

Czytaj więcej...

Informacja dla producentów rolnych i hodowców bydła

22.08.2019

Informacja dla producentów rolnych i hodowców bydła

Przypominamy, że każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien do 31 sierpnia 2019 r. złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2019 r. Więcej informacji na temat zwrotu podatku akcyzowego: http://bip.moszczenica.eu/groups/details/288

Czytaj więcej...

Święto Plonów i wystawa starych maszyn rolniczych w Moszczenicy

21.08.2019

Święto Plonów i wystawa starych maszyn rolniczych w Moszczenicy

Zapraszamy do udziału w Dożynkach Parafialno – Gminnych, które odbędą się 8 września br. w amfiteatrze w Moszczenicy. Tradycyjnie święto plonów poprzedzi uroczysta msza św. o godz. 12.00 w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, której to przewodniczyć będzie ks. prałat Zbigniew Łukomski. Ceremoniał dożynkowy poprzedzi barwny korowód, który przejdzie od kościoła do amfiteatru gminnego. - Tu o godzinie 13.30 będziemy dziękować za tegoroczne zbiory i pracę rolników. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania - mówi wójt Marceli Piekarek. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyć będą występy zespołów ludowych z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz z Czarnocina, święto miodu, prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, stoiska handlowe i catering. Stoisko promocyjne przygotuje również Komenda Miejska Policji z Piotrkowa Trybunalskim. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców gminy Moszczenica. Po raz pierwszy odbędzie się też wystawa maszyn żniwnych pt. „Chleba Naszego Powszedniego”. – Od dawna interesuję się dziedzictwem kulturowym naszego regionu, dlatego wspólnie kolegami postanowiliśmy zaprezentować historię maszyn rolniczych – od omłotu ręcznego aż po rok 1991 r. czyli schyłek Bizona – zachęca Arkadiusz Smuga, jeden z rolników – pasjonatów, którego sprzęt będzie można oglądać podczas wystawy. Chcemy się pokazać różne rodzaje sprzętu. Będą targanki , kosiarki, duża maszyna WARMIANKA czyli tzw. wiejka oraz LUBLINIANKA. Przypomnimy historię tych urządzeń oraz współpracę rolników z ówczesnym przemysłem przetwórczym. Wystawie, która zorganizowana zostanie w okolicy budynku Gminnego Ośrodka Kultury towarzyszyć będą pokazy omłotu ręcznego i pracy przy użyciu starych maszyn. Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie Kabaret Chyba.

Czytaj więcej...

ROL-SZANSA 2019

21.08.2019

ROL-SZANSA 2019

Zapraszamy na 28. wstawę organizowaną przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bartoszewicach.

Czytaj więcej...

Komunikat Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o.

19.08.2019

Komunikat Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że w związku z poważną awarią aktualnie eksploatowanej „starej” stacji uzdatniania wody w Srocku mogą występować okresowe spadki ciśnienia wody w sieci wodociągowej, a w skrajnych przypadkach całkowitego jej braku. W chwili obecnej do czasu oddania do użytkowania nowo budowanej stacji uzdatniania wody w Srocku, wodociąg zasilany jest z ujęcia w Babach. Tym samym przełączenie ujęcia w Babach na zasilanie rejonu Srocka spowodowało konieczność zasilania rejonu Bab w wodę pochodzącą z ujęcia w Moszczenicy. Działania te mają na celu ograniczenie negatywnych skutków wyłączenia z eksploatacji uszkodzonej i przeznaczonej do likwidacji stacji wodociągowej w Srocku. Mając powyższe na uwadze, zwracamy się z gorącym apelem do odbiorców wody/mieszkańców sołectw: Srock, Podolin, Gościmowice Pierwsze, Gościmowice Drugie, Gościmowice Drugie-Powęziny, Baby, Kiełczówka, Raciborowice o racjonalne korzystanie z wody pitnej i powstrzymanie się z wykorzystywaniem wody na inne cele niż socjalno-bytowe. Za wszelkie utrudnienia i niedogodności przepraszamy i zapewniamy, że czynimy wszystko co w naszej mocy aby w jak największym stopniu zminimalizować problemy z dostępem do wody pitnej.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka