Przetarg na termomodernizację budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego

14.11.2019

Przetarg na termomodernizację budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy

Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że został ogłoszony przetarg na kompleksową termomodernizację siedziby spółki. Ogłoszenie o zamówieniu, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia i wszystkie dokumenty znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej w poniższym linku pod nazwą Termomodernizacja budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy http://bip.moszczenica.eu/groups/details/1013/roboty-budowlane

Czytaj więcej...

Obchody Święta Niepodległości i otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych

12.11.2019

Obchody Święta Niepodległości i otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych

Tegoroczne Święta Niepodległości połączone zostały z otwarciem jednej z najważniejszych gminnych inwestycji - Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele  parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu scholii Hosanna.  Druga część uroczystości odbyła się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. Odczytano również uchwałę Rady Gminy nadającą nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości ulicy przy Gminnym Ośrodku Kultury, która biec będzie przez całe MTI.W uroczystościach otwarcia Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych, właściciele firm współpracujących przy projekcie oraz mieszkańcy.  Poświęcenia obiektu dokonał biskup Marek Marczak, który razem z parlamentarzystami – senatorem Wiesławem Dobkowskim, posłami Grzegorzem Lorkiem i Cezarym Grabarczykiem, rektorem Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbertem Sczygiolem, starostą piotrkowskim Piotrem Wojtysiakiem, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską i wójtem Marcelim Piekarkiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Zwiedzaniu MTI towarzyszył wykład o rodzinie Enderów wygłoszony przez Andrzeja Nitka. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne powstały w miejscu Moszczenickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Popadający w ruinę teren odstraszał samym wyglądem. Brakowało pomysłu, pieniędzy i odwagi. Stagnacja trwała przez dziesięciolecia. - Powiedzieliśmy sobie, że po sukcesie E-leadera musimy teraz coś zrobić z terenami po byłej „Bawełniance” - wspomina Piekarek. Sam pomysł w swej prostocie był genialny: za zewnętrzne pieniądze przygotujemy tereny inwestycyjne i wypromujemy gminę gospodarczo. Sztuką było znalezienie środków i napisanie dobrych wniosków. W Moszczenicy udało się jedno i drugie. Urzędnikom pomogli naukowcy z Politechniki Częstochowskiej i Politechniki Łódzkiej. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne dostały ponad 4,3 mln dotacji. Całość kosztowała ponad 6,5 mln złotych. Projekt MTI objął kompleksowe przygotowanie oraz całkowite uzbrojenie 3,5 ha terenów – od kanalizacji, poprzez drogi i zagospodarowanie terenu, po sieć światłowodową. Dziś do dyspozycji inwestorów są zarówno gotowe powierzchnie biurowe w nowo oddanym budynku, jak i działki pod budowę własnych obiektów. Władze gminy liczą, że zainwestują tu firmy z branży IT.

Czytaj więcej...

Nauczycielka z SP Baby w międzynarodowym gronie najlepszych!

13.11.2019

Nauczycielka z SP Baby w międzynarodowym gronie najlepszych!

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z SP im. Janusza Korczaka w Babach Iwona Jędrzejczyk wzięła udział w międzynarodowym seminarium dla nauczycieli z państw należących do  Grupy Wyszehradzkiej.  Seminarium, które zorganizowano pod koniec października w Budapeszcie dotyczyło "Globalnej klasy: nauczanie o historii Żydów w XX wieku, Holokauście i edukacja na rzecz społeczeństwa obywatelskiego". Iwona Jędrzejczyk znalazła się wśród 10 nauczycieli z Polski, których osiągnięcia zostały docenione przez międzynarodową organizację Centropa. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli z Węgier, Słowacji, Czech i Polski, z którymi mogłam wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami. Z pewnością w najbliższym czasie postaram się je wcielać w życie – zapewnia I. Jędrzejczyk.Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce

12.11.2019

Dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach od wielu lat dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce. Oprócz prac porządkowych na cmentarzu, w szkole organizowana jest akcja "Znicz dla Żołnierza". Uczniowie przynoszą znicze, które tuż przed 1 listopada oraz 11 listopada są zapalane przez uczniów na cmentarzu. Druga z dat jest równie istotna , gdyż na cmentarzu pochowani są walczący w okresie I wojny światowej w latach 1914-1918. Koordynatorem w/w działań jest p. Iwona Jędrzejczyk , nauczyciel historii i opiekun koła historycznego.

Czytaj więcej...

Tydzień chleba

06.11.2019

Tydzień chleba

W Szkole Podstawowej w Moszczenicy odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji promującej zdrowe żywienie. Tym razem "Tydzień chleba" przebiegał pod hasłem "Tego chleba nam potrzeba". Pomysłodawcą i koordynatorem szkolnej kampanii była Fundacja Dobre Życie z Warszawy. Więcej o akcji można przeczytać na stronie szkoły: http://www.sp.moszczenica.eu/post/details/80/podsumowanie-tygodnia-chleba

Czytaj więcej...

Brązowy medal dla ucznnic z SP Baby

06.11.2019

Brązowy medal dla uczennic z SP Baby

Uczennice Szkoły Podstawowej w Babach z rocznika 2005-2006 reprezentowały gminę Moszczenica w powiatowych zawodach w piłkę ręczną dziewcząt w Gomulinie. Wśród 6 drużyn biorących udział w mistrzostwach powiatu drużyna z szkoły w Babach zajęła III miejsce. Skład drużyny: Maja Nowak, Klaudia Drożdżal, Klaudia Fałek, Maja Bąbol, Sandra Godala, Zuzanna Pełka, Patrycja Kot, Oliwia Śmiechowicz, Weronika Serafin, Wiktoria Nowak oraz Julia Reczyk jako bramkarz. Dziewczęta spisały się na medal, grały i walczyły do końca - dodaje J. Nowak nauczyciel wychowania fizycznego. Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Spotkanie

30.10.2019

Spotkanie "U nas w Europie"

13 listopada 2019 roku Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Piotrków Trybunalski zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców na bezpłatny dyżur poświęcony tematom związanym z bieżącym funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz funduszami UE . W ramach dyżuru każdy zaineresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych publikacji, materiałów oraz gadżetów dostępnych na stoisku Punktu. W programie warsztaty o Europie dla uczniów szkoły podstawowej. Miejsce: Urząd Gminy w Moszczenicy godz. 9.00-15.00 Organizator: Piotrkowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej „EURO-CENTRUM” 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Dąbrowskiego 20, tel. (0-44) 649 76 62, fax (0-44) 649 76 61, europedirect-piotrkow@piotrkow.info.pl, www.europe-direct.piotrkow.info.pl

Czytaj więcej...

Pamiętali o bohaterze i ofiarach kaźni

04.11.2019

Pamiętali o bohaterze i ofiarach kaźni

Szkoły w Moszczenicy i w Jarostach pielęgnują pamięć o poległych. Pod opieką mają dwa miejsca pamięci narodowej - pomnik bohaterskiego Stefana Karaszewskiego oraz zbiorowy grób pomordowanych w Pieńkach Karlińskich. Uczniowie klas VIII c, Va ze szkoły podstawowej w Moszczenicy oraz przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas uporządkowali miejsce pamięci narodowej w Kosowie. Młodzież odwiedziła miejsce heroicznej śmierci  Stefana Karaszewskiego. - Uczniowie uprzątnęli teren wokół pomnika, zapalili znicze. Pamięć poległego plutonowego uczczono chwilą ciszy i złożeniem kwiatów.  To właśnie tutaj zginął, w nierównej, heroicznej walce, plutonowy Stefan Karaszewski. W pierwszym tygodniu wojny, 5 września 1939 r., stanął on do samotnej walki przeciw czołgom niemieckim. Jak donoszą przekazy historyczne podczas dwóch godzin walki zniszczył 6 czołgów oraz uszkodził kilka innych pojazdów. Jego czyn pozwolił na bezpieczne wycofanie się jego towarzyszy z 85. Pułku Strzelców Wileńskich przypominają opiekunki młodzieży- organizatorki akcji "Szkoła Pamięta" Krystyna Żerek, Ilona Gomula i  Urszula Król. - Tradycją uczniów naszej szkoły jest, iż przed Świętem Zmarłych, jeżdżą do Pieniek Karlińskich sprzątać mogiłę pomordowanych przez Niemców mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi Bożena Nowak-Justyna, dyrektor szkoły w Jarostach.  Za tę opiekę i  za pamięć szkoła otrzymała specjalne odznaczenie – Złoty Medal opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. - Takie wyróżnienie cieszy i zobowiązuje, dlatego i w tym roku uczniowie klas I i II pojechali posprzątać mogiłę. Zabrali szczotki, grabie, środki czystości i ogromny zapał do pracy. Każdy mógł się wykazać i zamieść liście, wytrzeć pomnik lub ustawić nowe znicze i kwiaty. Oczywiście był też czas na przypomnienie co się stało pamiętnego dnia 24 czerwca 1944 roku i odczytanie nazwisk poległych. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zamordowanych mężczyzn. Będziemy tę tradycję podtrzymywać, bo tak należy - zapewniają dzieci i organizatorki przedsięwzięcia Anna Kwiatkowska i Małgorzata Cukiernik.

Czytaj więcej...

Ślubowanie pierwszoklasistów w SP Jarosty

04.11.2019

Ślubowanie pierwszoklasistów w SP Jarosty

31 października 2019 roku w szkole podstawowej w Jarostach odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na pełnoprawnych uczniów. Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz całej braci uczniowskiej, ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami i Polakami, pomagać słabszym od siebie oraz przynosić radość i dumę swoim rodzicom i nauczycielom. - Swoimi umiejętnościami i zachowaniem udowodnili, że w pełni zasługują na miano ucznia naszej szkoły, co potwierdziłam, dokonując symbolicznego pasowania - mówi Bożena Nowak - Justyna, dyrektor SP w Jarostach.Po części oficjalnej na gości i drogich pierwszoklasistów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości i otwarcie MTI

05.11.2019

Święto Niepodległości i otwarcie MTI

Zapraszamy do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gminne uroczystości odbędą się w niedzielę, 10 listopada i połączone będą z oddaniem do użytku Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, po której będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu scholi Hosanna. Po nim, o godzinie 14.00 zapraszamy na otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. W programie m.in. nadanie nazwy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości, uroczyste przecięcie wstęgi oraz wykład okolicznościowy. Obchody zakończy o godzinie 18.00 poczęstunek okolicznościowym tortem i pokaz sztucznych ogni.

Czytaj więcej...

Koniec remontu DW 716. Droga wewnęrzna na cmentarz już oddana

29.10.2019

Koniec remontu DW 716. Droga wewnęrzna na cmentarz już oddana

W Moszczenicy zakończono modernizację drogi 716 na odcinku od Kościoła parafialnego do ulicy Poduchownej. O tę inwestycję od lat walczyli parafianie i władze gminy. - W końcu będzie bezpiecznie, bo właśnie w ramach tej inwestycji wybudowano ciąg pieszo-jezdny, którym poruszać się będą kondukty żałobne drodze na cmentarz - informuje wójt Marceli Piekarek. Odcinek łączący parking przykościelny z ulicą Poduchowną został już oddany do użytki. Wójt Piekarek apeluje, aby nie parkować na tej drodze.- Ta jezdnia ma status drogi wewnętrznej. Ma służyć wszystkim, a nie tylko tym którzy pojawią się tam pierwsi, dlatego bardzo proszę o nieparkowanie tam samochodów - zwłaszcza 1 listopada. Droga ma służyć do bezpiecznego poruszania się przede wszystkim pieszych – dodaje Piekarek. W ramach tej inwestycji oprócz modernizacji drogi wojewódzkiej i budowy drogi wewnętrznej, rozbudowano skrzyżowanie, wybudowano chodniki, wykonano nowe zjazdy, i zatoki autobusowe. Projekt objął również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej.

Czytaj więcej...

Ślubwanie pierwszaków w SP Gazomia

28.10.2019

Ślubwanie pierwszaków

W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszaków na uczniów. Przyjęcia w poczet uczniów dokonywała dyrektor Aneta Piotrkowska. Pasowanie odbywało się przy pomocy specjalnego ołówka i w asyście wróżek, które przygotowały specjalne zadania do wykonania. Oprócz zaproszonych gości: wójta gminy Moszczenica Marcelego Piekarka, Marianny Zielonki, przewodniczącej Rady Rodziców Anetty Hejniak w uroczystości wzięli udział rodzice i członkowie rodzin pierwszoklasistów oraz uczniowie klas drugich i trzecich z wychowawcami.

Czytaj więcej...

Skrócony czas pracy Urzędu Gminy

30.10.2019

Uwaga! Skrócony czas pracy Urzędu Gminy

Informujemy, że w czwartek, 31 października Urząd Gminy czynny będzie w godzinach od 7.30 do 12.00. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej...

Sejsa Rady Gminy

25.10.2019

XVIII Sejsa Rady Gminy

Kolejne obrady Rady Gminy Moszczenica zaplanowane zostały w środę,  30 października 2019 r.  Sesja rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali USC. W porządku obrad zaplanowano m.in. punkty poświęcone bezpieczeństwu na terenie gminy, pracy Komisariatu Policji, działalności kulturalnej, przygotowania do akcji zima i bieżących spraw dotyczących gospodarki finansowej. Szczegółowy porządek obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego

24.10.2019

Będzie bezpiecznie i energooszczędnie

Gmina Moszczenica realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja dróg w gminie Moszczenica etap I – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego”. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 2 113 736,95 złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całość kosztować ma ok. 3,4 miliony złotych. - W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę, którym została firma EL-MOT Józef Znojek z Tuszyna. Firma złożyła najkorzystniejszą ofertę w kwocie 3 384 832,00 złotych i udzieliła gwarancji na okres 5 lat od daty zakończenia zadania tj. od 15.12.2019 roku – informuje sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk. Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Moszczenica, którą rozpoczęto latem tego roku obejmuje wymianę 1383 istniejących opraw sodowych i rtęciowych na nowoczesne, wykonane w technologii LED, dobudowę 705 nowych punktów świetlnych na istniejących słupach, dobudowę 150 nowych słupów oświetleniowych wraz z oprawami. Modernizację i rozbudowę przejdą również szafy sterowania i szafy zabezpieczeń oświetlenia ulicznego. Całością zarządzać będzie inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznym. Stare oświetlenie było bardzo kosztowne, które dodatkowo nie spełniało żadnych z obecnie obowiązujących norm. Władze gminy przy planowaniu inwestycji, postawiły na oszczędne i nowoczesne rozwiązania. Opłaty za zużycie energii elektrycznej mają zmaleć o połowę, dzięki czemu cała inwestycja ma zwrócić się w przeciągu 6 lat. Za projektem przemawiała nie tylko ekonomia, ale i bezpieczeństwo. - Na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oprawy będą zainstalowane na każdym słupie. Natomiast na drogach wewnętrznych, osiedlowych oprawy będą wymieniane w stosunku 1:1 tzn. na co drugim słupie – chyba, że są to drogi „przelotowe” o większym natężeniu ruchu, wówczas doświetlane są miejsca szczególnie niebezpieczne. W ramach modernizacji niektóre rejony (ulice) uzyskają oświetlenie, którego do tej pory nie posiadały. Całość oświetlenia będzie sterowana nowoczesnym systemem pozwalającym w przyszłości stworzyć „smart city”. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, gdyż oprawy same będą „meldowały” o awariach. Dodatkowo każdą oprawę można zdalnie zaprogramować np. ustawiając czas świecenia, jasność, ale również na bieżąco kontrolować jej parametry techniczne, np. zużycie energii – zapewnia sekretarz Jędrzejczyk. Modernizacja oświetlenia ulicznego to kolejny element związany z cyfryzacją gminy w oparciu o nowoczesne rozwiązania informatyczne. System zarządzania oświetleniem będzie wykorzystywał bowiem gminną sieć WIFI wybudowaną w ramach programu „E-leader”, a kontroler sterowania wyposażony w 4 dodatkowe gniazda DALI umożliwi rozbudowę całego systemu np. o dalsze elementy monitoringu wizyjnego, monitoringu zanieczyszczeń środowiska, montaż oświetlenia świątecznego czy sterowanie ruchem drogowym. Prace mają zakończyć się w grudniu 2019r. Obecnie trwa wymiana opraw oświetleniowych na terenie całej gminy. - Prosimy mieszkańców o cierpliwość, o nikim nie zapomnieliśmy, a jeżeli ma ktoś wątpliwości lub pytania, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy. Postaramy się rozpatrzyć wszystkie uwagi i w miarę posiadanych możliwości finansowych realizujemy wszystkie spływające do nas wnioski pod warunkiem, że są one zasadne. Urzędnicy przypominają, że modernizowane jest oświetlenie uliczne, tym samym nie będą wieszane oprawy na drogach w terenie niezabudowanym i oprawy oświetlające prywatne posesje.

Czytaj więcej...

Masz w sobie niejedno życie

23.10.2019

Masz w sobie niejedno życie

Pod tym hasłem członkowie Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Zbigniewa Religi prowadzą akcję uświadamiającą znaczenie transplantacji narządów. W miniony wtorek w Gminnym Ośrodku Kultury w Moszczenicy odbyło się spotkanie z parlamentarzystami i władzami samorządowymi. - Na nasze zaproszenie odpowiedzieli posłowie Grzegorz Lorek, Dariusz Klimczak i Cezary Grabarczyk. Bardzo nas cieszy, że wykazali zainteresowanie tym ważnym społecznie tematem - mówi Magda Dura, która sama przeszła przeszczep serca. O swoich przeżyciach i o danych dotyczących transplantacji i donacji opowiadali również prezes stowarzyszania Jarosław Cyrynger i Jarosław Busz, którzy przekonywali, że edukacja i akcje uświadamiające znacząco wpływają na ilość wyrażonych zgód na oddanie narządów. – O ile chodzi o nas samych, to często deklarujemy chęć bycia dawcą. Gorzej z podjęciem takiej decyzji mamy, jeżeli chodzi o naszych bliskich. Nadal w naszym społeczeństwie pokutują różne mity, dlatego tak ważne są akcje uświadamiające – podkreślał Jarosław Busz. W spotkaniu uczestniczyli również radni na czele z przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską, wójt Marceli Piekarek oraz wicestarosta piotrkowski Dariusz Magacz. W ramach kampanii organizowane są też spotkania z młodzieżą. - Takie rozmowy bardzo dużo dają. Okazuje się, że poziom wiedzy jest dość niski. Młodzi ludzie mają żywy przykład, jak zgoda na bycie dawcą ratuje inne istnienia – dodaje pani Magda. Kampania społeczna "MASZ W SOBIE NIEJEDNO ŻYCIE", jest dofinansowywana z środków Powiatu Piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Zjazd KGW

24.10.2019

Ogólnopolski Zjazd KGW w Licheniu

W dniach 14 -15 września 2019 r. odbył się IX Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu. Uczestniczyły w nim przedstawicielki wszystkich kół z terenu gminy Moszczenica. - Zjazd KGW to również niepowtarzalna pielgrzymka gospodyń do Matki Bożej Licheńskiej i bardzo się cieszę, że wzięłyśmy udział w tym wydarzeniu - podkreśla Halina Derach, przewodnicząca gminnego KGW.

Czytaj więcej...

Anita Sochacka II w Pucharze Polski

23.10.2019

Anita Sochacka druga w Pucharze Polski

W miniony weekend Anita Sochacka zawodniczka UKS Snikers Rękoraj zajęła II miejsce w turnieju z cyklu Puchar Polski Kobiet w Krakowie. Są to turnieje rankingowe z których 10 najlepszych zawodniczek awansuje na Mistrzostwa Polski Kobiet 2019. Dzięki temu występowi Anita zapewniła sobie udział w Mistrzostwach z dużymi szansami na utrzymanie się w kadrze narodowej kobiet na sezon 2020.Gratulujemy!

Czytaj więcej...

VIII kwesta na rzecz moszczenickiego cmentarza

30.10.2019

VIII kwesta na rzecz moszczenickiego cmentarza

Zbiórka stała się już tradycją. Wolontariusze pojawią się 1 listopada przy bramach cmentarza w Moszczenicy. Każdy z nich będzie miał specjalny identyfikator, a datki zbierane będą do puszki z logo organizatora. W tym roku po raz kolejny wśród kwestujących pojawi się popularny Tosiek z Plebani czyli aktor Jerzy Rogalski. Zebrane środki wspomogą dalsze prace renowacyjne na cmentarzu. Kwestę organizują wspólnie Stowarzyszenie „Moszczenica Naszą Gminą”, Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Organizatorzy zbiórki zapraszają do wzięcia udziału w tej szczytnej akcji i do ofiarności.

Czytaj więcej...

Sukces piłkarek ręcznych z SP Baby

23.10.2019

Sukces piłkarek ręcznych z SP Baby

Uczennice szkoły podstawowej w Babach z rocznika 2005-2006 zwyciężyły w gminnych zawodach w piłkę ręczną, które odbyły się w Moszczenicy. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Maja Nowak, Klaudia Drożdżal, Klaudia Fałek, Maja Bąbol, Sandra Godala, Zuzanna Pełka, Patrycja Kot oraz Julia Reczyk na bramce. Dziewczęta będą reprezentować gminę Moszczenica na zawodach powiatowych już 24.10.2019 r. w Gomulinie - relacjonuje J. Nowak nauczyciel wychowania fizycznego. Drużyna chłopców w składzie: Fabian Duda, Karol Kopeć, Jakub Jagodziński, Jakub Socha, Kacper Olejnik, Dawid Hejniak i w bramce Piotr Jędrzejec zajęła II miejsce w gminie pokonując SP Jarosty, przegrywając z SP Moszczenica. Wszystkim gratulujemy, a zwycięskim drużynom życzymy dalszych wygranych!

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka