Ślubowanie pierwszaków ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy

20.11.2018

Ślubowanie pierwszaków

Uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy , pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Małgorzaty Oleskiej, Iwony Pietrzkowskiej oraz Anny Zasępy przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować naszą szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła młodszym kolegom sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Bardzo serdecznie przemówili do bohaterów uroczystości dyrektor oraz wójt Marceli Piekarek. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, nagrodzili pierwszoklasistów gromkimi brawami oraz wręczyli im pamiątkowe medale i drobne upominki.

Czytaj więcej...

Firmy z gminy Moszczenica na targach Cocoon 2018

19.11.2018

Firmy z gminy Moszczenica na targach Cocoon 2018

To Międzynarodowe Targi umeblowania, wyposażenia wnętrz i dekoracji w Brukseli, które pokazują najnowsze trendy i kolekcje od mebli i wyposażenia kuchni po dekoracje i ekskluzywne tapety ścienne. Ponad 200 wystawców i ich eksperci są do dyspozycji zwiedzających aby udzielać im porad i wskazówek.- Nasze misja gospodarcza na Cocoon 2018 ma się doskonale. Stoisko zostało zbudowane wspólnie z przedsiębiorcami z naszej gminy: Meble Kilian,  Dekorplus oraz Decormebel wzbudza ogromne zainteresowanie swoim niepowtarzalnym klimatem oraz patriotycznym akcentem - mówi Mateusz Świąder z Biura Obsługi Inwestora.Przedsiębiorcy biorą udział w tych targach dzięki projektowi "Moszczenica Promuje Innowacje", realizowanym przez naszą gminę. Targi to doskonała okazja do promowania swoich produktów i szukania nowych rynków zbytu.

Czytaj więcej...

Patriotyczne recytacje w Jarostach

20.11.2018

Patriotyczne recytacje w Jarostach

W Szkole Podstawowej im. Margrethy Kamprad w Jarostach odbył się V Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej. W szranki stanęli najlepsi młodzi recytatorzy ze wszystkich szkół z terenu gminy Moszczenica. Gośćmi honorowymi konkursu byli: Marceli Piekarek – Wójt Gminy Moszczenica, Aneta Cichoń – wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim oraz Jolanta Horodecka – Wieczorek – autorka literatury fantastycznej oraz bajek dla dzieci. - Choć Polskę wymazano z mapy świata, to nie zdołano usunąć ją z serc Polaków, którzy skutecznie przeciwstawiali się wynarodowieniu oraz zakazom używania polskiego języka. Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Ich rozsiane po całym świecie mogiły są symbolem patriotyzmu. To im, często bezimiennym bohaterom, dedykujemy ten dzisiejszy konkurs – mówiła dyrektor szkoły Bożena Nowak – Justyna. Uczniowie prezentowali wysoki poziom artystyczny. Jury przyznało 5 nagród i 5 wyróżnień. Nagrody otrzymali: Milena Bąbol (SP Gazomia), Jan Utz (SP Moszczenica), Norbert Drechna (SP Gazomia), Kinga Białas (SP Gazomia), Leon Mołdowski (SP Baby). Wyróżnienia zdobyli: Julia Midera (SP Gazmia), Karol Szychta (SP Rękoraj), Krystian Caban (SP Baby), Dawid Jędrusiński (SP Baby), Zofia Wychowałek (SP Jarosty). Konkurs był okazją do wręczenia także nagród specjalnych. - Jolanta Horodecka – Wieczorek uhonorowała uczennice klasy VI i VII naszej szkoły książkami swojego autorstwa. Dziewczęta: Patrycja Dajcz, Nikola Klauz, Maja Gierczak, Wiktoria Kardas, Kinga Kierasińska i Marta Dróżdż wykonały ilustrację do baśni pt. „Królowa snów” napisanej przez p. Horodecką – Wieczorek – opowiada Marzena Kaźmierczak – nauczycielka języka polskiego, organizatorka konkursu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pakiety w postaci śpiewników z pieśniami patriotycznymi, informatorami o wybitnych Polakach i wydarzeniach historycznych ufundowane przez gminę Moszczenica. – Bardzo się cieszę, że dzięki takim inicjatywom kultywujemy najpiękniejsze tradycje patriotyczne – podkreślał wójt Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Ślubowanie klas I w SP Gazomia

19.11.2018

„Jak oni ślubują…”

W Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów pierwszej klasy. Występom przyglądali się zaproszeni goście: Marceli Piekarek - Wójt Gminy Moszczenica, Marianna Zielonka - Radna Gminy Moszczenica, Aneta Piotrowska – dyrektor szkoły, rodzice, nauczyciele oraz koledzy ze starszych klas. Wszyscy z przyjemnością obejrzeli program artystyczny pod wiele mówiącym tytułem „Jak oni ślubują?”. Uczniom towarzyszyły kamery GTVS (Gazomskiej Telewizji Szkolnej) oraz prezenterzy telewizyjni - Paulina Jeżyna oraz Krzysztof Widzisz. Kandydaci na uczniów wzięli udział w castingu na pierwszaka. Uczniowie poddani zostali surowej ocenie takich osobistości jak: Dorota Zawadzka – superniania, Magda Gessler – znawczyni zdrowej kuchni, Komendant Główny Policji - Zbigniew Kwiecień, Antoni Misierewicz- generał Wojska Polskiego oraz krytyk muzyczny - Elżbieta Rozpędowska. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji, która bez wahania zdecydowała, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i mogą przystąpić do aktu ślubowania. Uczniowie kl. I ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi kolegami i koleżankami, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Dyrektor Aneta Piotrowska dokonała aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia SP im. św. JP II i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Dzieci dostały również prezenty od pani radnej, rodziców, wychowawczyni oraz uczniów klasy II. Uroczystość uwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Pierwszoklasistom życzymy radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w  szkole! Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy I- Benita Kaźmierczak.

Czytaj więcej...

Zamknięcie ulicy Dworcowej

16.11.2018

Informacja o zamknięciu drogi

W związku z prowadzonymi robotami budowlanymi w dniu 17.11.2018r. (sobota) ul. Dworcowa w Moszczenicy zostanie zamknięta na odcinku od ul. Spacerowej do ul Piotrkowskiej".

Czytaj więcej...

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

19.11.2018

Pierwsza sesja nowej Rady Gminy

W najbliższą środę w Gminnym Ośrodku Kultury, o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta sesja nowo wybranej Rady Gminy kadencji 2018-2023. Rozpocznie ją radny senior. Głównymi punktami będą: ślubowanie radnych, wybór Przewodniczącego Rady oraz ślubowanie Wójta. Pierwszą sesję zwołuje Komisarz Wyborczy.Szczegółowy plan obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

Uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klimatyczna klasa”.

19.11.2018

Walczą o czyste środowisko

Uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Klimatyczna klasa”. Jako problem klimatyczny wybrali ślad węglowy. Opracowanie kampanii społecznej następowało w czasie kolejnych godzin wychowawczych zgodnie z przewodnikiem. Zadaniem samodzielnie realizowanym przez uczniów było zebranie danych dotyczących sposobu dojazdu dzieci do szkoły (długość drogi, rodzaj pojazdu) i wykonanie elementów ulotki promującej dojazd do szkoły rowerem. Twarzą kampanii została nauczycielka wychowania fizycznego - dojeżdżająca do pracy rowerem kilka kilometrów. Ulotka rozprowadzona będzie wśród rodziców w czasie zebrania 20 listopada 2018 r. Pozostałe materiały wyeksponowane będą na korytarzu szkolnym. Uczniowie klasy V a zachęcać będą swoich kolegów i koleżanki do korzystania z roweru. Kampania zakończona zostanie w grudniu 2018 r. Informacja o przeprowadzonej kampanii znajdzie też miejsce w kronice szkolnej. Koordynatorem projektu jest Bożena Nowak - wychowawczyni klasy V a.

Czytaj więcej...

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej!

12.11.2018

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej! [ZDJĘCIA]

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pamiątkowego kamienia przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, odśpiewanie razem z całą Polską hymnu w samo południe, msza za Ojczyznę oraz wspólne zdjęcie to główne punkty rocznicowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...

 100. rocznica niepodległości ojczyzny w SP w Srocku

20.11.2018

100. rocznica niepodległości ojczyzny w SP w Srocku

100. rocznica Odzyskania Niepodległości to okazja, jaka się nie już nie powtórzy, toteż jej obchody w SP w Srocku rozłożono w czasie.Najważniejszy był ostatni tydzień, ale przygotowania rozpoczęto znacznie wcześniej. Już w kwietniu uczniowie klas I- III wykazali się wiedzą o swojej ojczyźnie, uczestnicząc w szkolnych konkursach zorganizowanych przez panią Jolantę Michalak. "Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem". 5 czerwca 2018 r. do uczniów klas V-VII Szkoły Podstawowej w Srocku przybył Pan Jarosław Górski – kulturoznawca, pisarz i krytyk literacki. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Prowadzący spotkanie opowiadał „Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”. To była ciekawa lekcja historii naszego państwa i jego mieszkańców przekazana w bardzo jasny i przystępny sposób; to historia, którą powinien znać każdy Polak. 11 września 2018 r. w Szkole Podstawowej w Srocku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczystość poświęcona szkolnemu czytaniu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Czytanie zainaugurowała dyrektor szkoły - p. Iwona Pałygiewicz. Uczniowie klasy III gimnazjum (Sandra Dróżdż, Klaudia Barańska, Julia Rozwandowicz, Natalia Dybała, Amelia Myszyńska, Weronika Niepsuj) po wprowadzeniu w zagadnienia uwzględnione w powieści Żeromskiego odczytały fragmenty utworu dotyczące macierzyńskiej miłości, patriotycznej postawy, obywatelskiego obowiązku, dróg rozwoju ojczyzny w okresie międzywojennym oraz historiozofii.W ramach Międzynarodowego Projektu ,,Piękna nasza Polska cała", 27 września 2018 r. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami- Jadwigą Krawczyk, Justyną Grzędowską, Agnieszką Tamiołą- zorganizowali Dzień Mody Patriotycznej. Wszyscy przyszli do szkoły w odświętnych, biało-czerwonych lub ludowych strojach. Wspólnie zasadzili też Dąb na 100-lecie Niepodległości. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, 3 października 2018 r. uczniowie najstarszych klas wyjechali na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem zwiedzania były Wojskowe Powązki - cmentarz, na którym pochowani są wybitni Polacy, bohaterowie narodowi oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Następnie uczestnicy udali się na Stare Miasto w celu rozegrania gry miejskiej „Śladami Powstańców Warszawskich”. Po zakończeniu gry uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Widzieli tam pamiątki z czasu powstania, oglądali film o zniszczeniach Warszawy, a także przechodzili wąskimi, ciasnymi kanałami. W takiej atmosferze mogli poczuć się jak mali powstańcy. Kolejnym punktem szkolnego programu obchodów 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości był konkurs Ojczyzna Polszczyzna, przygotowany przez Jadwigę Pawełczyk, a przeprowadzony w dniu 07.11.2018 r. Uczniowie klas starszych wybrali swoich reprezentantów, którzy wykazali się znajomością sekretów ojczystego języka (np. ortografia, frazeologia, składnia, ale też- argumentacja). 8 listopada uczestniczyliśmy w VII Biegu Niepodległości organizowanym przez SP im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, pod patronatem Wójta Gminy Moszczenica. 9 listopada szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu.  - Punktualnie o godzinie 11.11 rozpoczęliśmy śpiew Mazurka Dąbrowskiego.  Na zakończenie uroczystości, z białymi i czerwonymi balonami w dłoniach, wyszliśmy przed szkołę, aby zrobić wspólne zdjęcie. Zaproszeni goście wypuścili w górę kilka biało-czerwonych baloników, które po chwili zniknęły w przestworzach. 11 listopada dyrektor szkoły oraz poczet sztandarowy reprezentowali naszą szkołę podczas poświęcania pamiątkowej tablicy 100. rocznicy przed budynkiem GOKiS-u oraz podczas uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Moszczenicy - podsumowuje Iwona Pałygiewicz, dyrektor szkoły. 

Czytaj więcej...

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Najbliższe szkolenie odbędzie się w dniach 22 - 23 lutego 2019 roku. O kolejnych szkoleniach będziemy informować na bieżąco. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 520,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...

Informacja Komisarza Wyborczego o terminach składania sprawozdań finansowych

14.11.2018

Informacja Komisarza Wyborczego o terminach składania sprawozdań finansowych

Komunikat Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim o miejscu, czasie i terminie składania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, które brały udział w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 października 2018r. 

Czytaj więcej...

Świętowali rocznicę stulecia odzyskania niepodległości

19.11.2018

Świętowali rocznicę stulecia odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach zaplanowano szereg wydarzeń, podczas których upamiętniono to wyjątkowe wydarzenie w historii Polski. - W dniach od 5 do 9 listopada w szkole obchodziliśmy Tydzień Hymnu Narodowego. Każdy dzień rozpoczynał się odśpiewaniem hymnu przez całą społeczność szkolną. Wszyscy mieli przypięte biało – czerwone przypinki. Przez cały tydzień na zajęciach uczniowie poznawali historię powstania hymnu i jego dzieje, przypominali sobie znaczenie jego i innych symboli narodowych, poznawali sylwetki ludzi, dzięki którym mamy niepodległą Polskę. Uczniowie poznawali pieśni, które śpiewali żołnierze w okresie walk o niepodległość. W pracowni humanistycznej zorganizowano wystawę upamiętniającą Ojców Niepodległości. Na korytarzu zaprezentowano wystawę zdjęć „Moja Mała Ojczyzna” - relacjonuje Teresa Włodarczyk.W różnych miejscach szkoły pojawiły się cytaty Ojców Niepodległości, w których podkreślali, czym jest wolność, niepodległość i istota patriotyzmu. Przeprowadzano szereg konkursów na szczeblu szkolny. Szkołą przyłączyła się również do akcji śpiewania hymnu narodowego. Na zakończenie uroczystości grupa uczniów z klasy VIII z Iwoną Jędrzejczyk udała się na cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na cześć poległych. - Uczniowie naszej szkoły niemal od początku roku szkolnego biorą czynny udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Czynnie przyłączają się do różnych akcji społecznych. Przykładem będzie akcja BohaterOn „Kartka dla Powstańca”, która na stałe zagościła w naszym kalendarzu. Uczniowie piszą kartki do Powstańców - Bohaterów Niepodległości z okresu II wojny światowej. Dodam, że kilku uczniów w ubiegłym roku otrzymało listy od Powstańców. W tym roku uczniowie nie mogli doczekać się momentu, kiedy będą pisać kolejną kartkę czy list – opowiada Iwona Jędrzejczyk nauczyciel historii.- Oprócz tego wzięliśmy udział w zbiórce artykułów szkolnych w ramach ogólnopolskiej akcji „100 wyprawek dla dzieci polskich na Kresach z okazji 100-lecia niepodległości Polski od dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego”. Tradycją w naszej szkole jest zbiórka zniczy, które dzieci zapaliły przed Świętem Zmarłych na mogiłach zabytkowego cmentarza w Kiełczówce. W imieniu uczniów i pracowników szkoły mogę zapewnić, że obchody 100-lecia niepodległości Polski w naszej szkole nie kończą się, gdyż mamy zaplanowane jeszcze inne działania w szkole i poza nią.

Czytaj więcej...

szkolenie

13.11.2018

CIB zaprasza na szkolenie dla przedsiębiorców

Zastanawiasz się jak wykorzystać internet do rozwoju swojej firmy, szukasz wsparcia dla przedsiębiorców, które można przeznaczyć na szkolenia, kursy i studia podyplomowe dla siebie lub swoich pracowników?Zapraszamy w16.11.2018r. do Piotrkowa Trybunalskiego bezpłatne spotkanie  organizowane przez Centrum Innowacji Biznesowej przy Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Szczegóły na plakacie.

Czytaj więcej...

VII Bieg Niepodległości

09.11.2018

VII Bieg Niepodległości

W tym roku na starcie biegu organizowanego przez Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki pojawiła się rekordowa liczba uczestników. Gminne szkoły reprezentowało kilkaset uczestników, którzy rywalizowali w czterech kategoriach : klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII i gimnazjum. Tradycyjnie odbył się również bieg w kategorii VIP. Pobiegli w nim nauczyciele, dyrektorzy placówek związanych z oświatą oraz samorządowcy - m.in. wicestarosta Piotr Wojtysiak oraz wójt Marceli Piekarek. Zmagania sportowe poprzedziła uroczysta akademia oraz odsłonięcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”, ufundowanej przez oddział IPN w Łodzi.

Czytaj więcej...

O niepodległości w SP Jarosty

13.11.2018

O niepodległości w SP Jarosty

- 9 listopada 2018 r. odbyły się w naszej szkole obchody 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od rana mogliśmy oglądać wystawę pamiątek związanych z wolną, niepodległą Polską. Zgromadzili je uczniowie naszej szkoły. Wszyscy otrzymali przypinki okolicznościowe ufundowane przez Radę Rodziców z symbolami Niepodległej. O godz. 9.30 odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej - mówi Anna Strzopa-Machulska, organizatorka święta.Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Irena Heinzel, przedstawicielka Rodzin Katyńskich, krewna zamordowanego w Katyniu podporucznika Wojska polskiego Leszka Heinzla, zastępca Wójta Gminy Moszczenica Agata Biesaga, Marcin Adamczyk - przewodniczący Rady Rodziców i dyrektor szkoły – Bożena Nowak-Justyna.  Nagrodzono: Patrycję Dajcz z klasy VI, Natalię Gliszczyńską z klasy V b, Jana Bogusławskiego z klasy V b, Karola Miderę z klasy V b, Sajanę Misztelę z klasy VIII, Zofię Wychowałek z klasy VIII, Mateusza Gąsiora z klasy VII oraz Martynę Jamorską z kl. Va, Uczniowie otrzymali również nagrody za zorganizowane przez panią Annę Strzopę-Machulską konkursy plastyczne pt. „Niepodległa w obrazach” i „Moja Ojczyzna”. Laureatami zostali: Mateusz Pirek z klasy II, Lena Dajcz z klasy II, Angelika Klauz z klasy III, Gabriela Dudek z klasy IV, Amelia Kwiecień z klasy Vb, Oliwia Skorupka z klasy VII, Nikola Klauz z klasy VI, Bartosz Stopka z klasy IV, Marek Pacyniak z klasy Va. Nagrody w konkursach ufundowali Wójt Gminy Moszczenica oraz firma FM Logistic. Uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" i o 11.11 zaśpiewali 4 zwrotki Hymnu Narodowy. - Następnym punktem obchodów był konkurs na najładniejsze wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Zwyciężyła klasa Va. Odbyło się także spotkanie z naszym gościem honorowym. p. Ireną Heinzel, przedstawicielką Rodzin Katyńskich, która w piękny sposób przybliżyła zebranym historię naszego kraju - podkreśla dyrektor szkoły – Bożena Nowak-Justyna.Uświetnieniem obchodów było wypuszczenie przez naszych uczniów 100 biało-czerwonych balonów. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów na Mogile w Pieńkach Karlińskich przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

Czytaj więcej...

Hołd bohaterskim przodkom

13.11.2018

Hołd bohaterskim przodkom

W Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Moszczenica p. Marceli Piekarek, dyrektor GOKiS p. Jerzy Korytkowski, ksiądz wikary Jakub Konwaluk, przedstawiciel Rady Rodziców p. Ewa Pacześ. O godz. 11.11 cała społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami obsługi oraz przybyłymi gośćmi odśpiewała hymn państwowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Następnie głos zabrała pani dyrektor Bożena Justyna oraz zaproszeni goście, którzy w swoich przemówieniach wspominali trudne losy naszej ojczyzny, ważne daty w historii Polski, dążenia Polaków do odzyskania niepodległości oraz mówili o znaczeniu wolności dla narodu polskiego. Wręczono również nagrody w konkursie historycznym „Droga do wolności 1772-1918”. I miejsce zajęła Julita Lech z klasy IIIb, II miejsce – Jakub Dytrych z klasy IIIa, III miejsce – Martyna Bieńkowska z klasy IIIc. Pani dyrektor pogratulowała nagrodzonym uczniom. Zebrani mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny pt. „Radosna niepodległość” przygotowany przez klasę IIIa pod kierunkiem p. Anety Lipy i p. Ilony Malasińskiej, zaś o oprawę muzyczną zadbał p. Robert Bykowksi. Po części głównej uroczystości młodzież wzięła udział w terenowej grze edukacyjnej pt. „Tajny rozkaz Piłsudskiego” przygotowanej przez p. Marzenę Fijałkowską. Uczniowie mieli do rozwiązania szereg zadań sprawdzających wiedzę o tematyce niepodległościowej oraz ich refleks. Gra cieszyła się dużym zaangażowaniem uczestników. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IIIb, których nagrodzono drobnymi upominkami.

Czytaj więcej...

9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, przyłączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

09.11.2018

Rekord dla Niepodległej

9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, przyłączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej". O godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska wraz z przybyłymi gośćmi, rodzicami, dyrekcją, nauczycielami, pracownikami obsługi zaśpiewała hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Uczciliśmy w ten sposób 100 - lecie odzyskania Niepodległości.

Czytaj więcej...

Podsumowanie tegorocznej kwesty

08.11.2018

Podsumowanie tegorocznej kwesty

W tym roku dzięki ofiarności osób wrzucających do puszek udało się  uzbierać kwotę 8. 658 zł i 27 gr. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą renowację cmentarza w Moszczenicy. Organizatorzy zbiórki - Stowarzyszenie „Moszczenica Naszą Gminą”, GOKiS oraz Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom za udział w tegorocznej kweście.

Czytaj więcej...

W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...

Świętujmy razem 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

02.11.2018

Świętujmy razem 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

To będą niezapomniane chwile dla wszystkich Polaków. Władze gminy, parafia pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Moszczenicy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, Stowarzyszenie Wspolnie dla Gminy Moszczenica oraz schola "Hosanna" zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.00 przed budynkiem GOKiS, uroczystym odsłonięciem i poświęceniem obelisku z tablicą upamiętniającą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości. O godzinie 11.50 zapraszamy całe rodziny do kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Moszczenicy na wspólne odśpiewanie hymnu w ramach ogólnopolskiej do akcji „Niepodległa do hymnu”! - Pokażmy jak droga naszemu sercu jest Polska. Pokażmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie Hymn Państwowy. Tego dnia, w samo południe będzie go śpiewać cała Polska – zachęca wójt Marceli Piekarek. Odśpiewanie hymnu poprzedzi krótki rys historyczny przygotowany przez harcerzy i ministrantów, przypominający naszą drogę do niepodległości.  Po hymnie odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański za poległych w obronie naszej ojczyzny i rozpocznie się uroczysta Msza Święta, do której oprawę muzyczną zapewni Schola „Hosanna” pod kierownictwem Roberta Bykowskiego. Uczestnikom nabożeństwa rozdane zostaną małe chorągiewki wykonane przez uczniów z naszych szkół. Dodatkowym upamiętnieniem tej rocznicy będzie pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości wykonane dronem przez Przemysława Pisarka. Zostanie ono później wykorzystane w formie fototapety na jednej ze ścian nowo budowanego budynku Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Zachęcamy również do wpisywania się do wystawionej tego dnia we wszystkich kościołach na terenie gminy pamiątkowej księgi. O godzinie 17.00 zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury na Koncert Niepodległościowy. W pierwszej części wyjątkowego koncertu zaprosimy Państwa do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych, po czym przeniesiemy się w lata 20. i 30. ubiegłego wieku. Wiązankę przebojów okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonają artyści z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas koncertu usłyszymy również wiersze autorstwa Zdzisława Sitka. Uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zwieńczy pokaz sztucznych ogni. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące rocznicowym uroczystościom:8 listopada zapraszamy na VII Gminny Bieg Niepodległości” organizowany przez Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy pod patronatem Wójta Gminy Marcelego Piekarka. Wezmą w nim udział uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Jak zapowiadają organizatorzy w tym roku pobiegnie w nim rekordowa liczba uczestników - około 300 zawodników. 9 listopada o godzinie 11.11 w ramach świętowania „DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” zapraszamy do i wspólnego śpiewania hymnu narodowego w SP Moszczenica.12 listopada odbędzie się kolejny koncert poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem na scenie GOK-u wystąpi schola "Hosanna" .Zapraszamy serdecznie do udziału we wszystkich uroczystościach! Wspólnie uczcijmy święto NIEPODLEGŁEJ!

Czytaj więcej...

Aktualności

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej!

12.11.2018

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej! [ZDJĘCIA]

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pamiątkowego kamienia przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, odśpiewanie razem z całą Polską hymnu w samo południe, msza za Ojczyznę oraz wspólne zdjęcie to główne punkty rocznicowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Najbliższe szkolenie odbędzie się w dniach 22 - 23 lutego 2019 roku. O kolejnych szkoleniach będziemy informować na bieżąco. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 520,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka