Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża ,Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża zapraszają na montaż poetycko-muzyczny.

12.10.2018

Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości

Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża zapraszają na montaż poetycko-muzyczny.  Zapraszamy we wtorek o godzinie 16.30 do kościoła parafialnego w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r

10.10.2018

Będą obradować

Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r. Obrady rozpoczną się o godzinie 12.00.  Radni wysłuchają m.in sprawozdania z działalności wójta, zapoznają się ze stanem przygotowań do zimowego utrzymania dróg oraz omówią ich stan oraz będą głosować nad szeregiem uchwał. Szczegółowy program obrad jest dostępny TUTAJ

Czytaj więcej...

Drugi chodnik w Babach już w budowie

09.10.2018

Drugi chodnik w Babach już w budowie

Kontynuujemy współpracę z powiatem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na drodze powiatowej Baby - Wolbórz ruszyła budowa pół kilometrowego chodnika, który powstaje tuż za przejazdem kolejowym. - O tę inwestycję od dłuższego czasu zabiegali mieszkańcy Bab i wspólnie z wójtem gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem zdecydowaliśmy o tym, że jeszcze w tym roku jest szansa na jej realizację - przyznaje wicestarosta powiatu Piotr Wojtysiak. - Przypomnę, że nowy blisko 300 metrowy chodnik udało nam się wykonać tuż przy kościele. Łączny koszt obu zadań wyniósł 209 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że oprócz chodników na terenie gminy Moszczenica powiat wspólnie z gminą przebudował w tym roku 2,5 km odcinków dróg Raciborowice - Baby, przez miejscowość Gazomia Nowa oraz Srock - Podolin za prawie milion złotych. (powiat piotrkowski)

Czytaj więcej...

Zagłosuj na Strażackie 998

08.10.2018

Zagłosuj na Strażackie 998

Kolejna edycja tej imprezy została zgłoszona do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego. We wspólnym bieganiu i pokonywaniu trasy rowerem bierze udział kilkaset osób. Gmina od dwóch lat wspiera tę szczytną inicjatywę. Oprócz charakteru rekreacyjnego, impreza ma również wymiar charytatywny. Rzesza fanów rośnie z roku na rok. - Rozwijamy się - nie da się tego ukryć. Wystartowaliśmy w konkursie zadań w Budżecie Obywatelskim Samorządu Województwa Łódzkiego. Pozytywnie przeszliśmy ocenę formalną wniosku i tym oto sposobem możecie przyczynić się do organizacji kolejnej IV edycji STRAŻACKIE 9,98km. Wystarczy, że zagłosujesz na nasz projekt. aby to zrobić wejdź na stronę https://bo.lodzkie.pl/glosuj-online/ nasze zadanie ma numer 356 (subregion południowy) Zapewniamy, że tak jak dotychczas cała impreza jest całkowicie bezpłatna. I z pewnością pomożemy kolejnej osobie - zachęca Piotr Kaźmierczak, jeden z pomysłodawców tej imprezy.Głosować można m.in. w Internecie. Szczegóły na  https://bo.lodzkie.pl/glosuj-online/  Nr 356 “STRAŻACKIE 9,98 KM – BIEG & ROWER” – organizacja imprezy rekreacyjno-sportowej dla biegaczy i rowerzystów (Shttps://bo.lodzkie.pl/glosuj-online/UBREGION POŁUDNIOWY)

Czytaj więcej...

W niedzielne popołudnie na stadionie Włókniarza Moszczenica odbył się charytatywny mecz piłkarski

08.10.2018

Zebrali ponad 8 tysięcy!

W niedzielne popołudnie na stadionie Włókniarza Moszczenica odbył się charytatywny mecz piłkarski pomiędzy drużyną złożoną z karateków klubu Oyama Karate Washi, a występującym w Amatorskiej Lidze Piotrkowskiej zespołem Eko Luk. Zbierano pieniądze na leczenie chorującej na nowotwór pani Moniki, mamy jednej z zawodniczek klubu Oyama. Mecz zakończył się remisem 7:7 i o wyniku zdecydowały rzuty karne. Tu lepsi okazali się zawodnicy Eko Luk, i to oni otrzymali z rąk wójta Marcelego Piekarka pamiątkowy puchar. Datki zbierano przez całą imprezę. Po meczu odbyła się również licytacja, z której dochód również trafił do puszki. Łącznie zebrano ponad 8 tysięcy złotych. W imieniu mamy wszystkim ofiarodawcom podziękowała córka Martyna. Po raz kolejny okazało się, że nie brakuje ludzi wielkiego serca. Trzymamy kciuki i życzymy powrotu do zdrowia!

Czytaj więcej...

Zachęcamy do korzystania z usług dostępnych w internetowym katalogu

05.10.2018

Katalog biblioteki w telefonie

Zachęcamy do korzystania z usług dostępnych w internetowym katalogu (np. www.moszczenica-gbp.sowa.pl) na smartfonach i tabletach. Katalog naszej biblioteki jest już „mobilny”. Oznacza to, że automatycznie dostosowuje się do ekranów wszystkich urządzeń, na których zostanie uruchomiony. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na telefonach komórkowych mogą docenić przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i tzw. hamburgerowe menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w tzw. kafelki na wyświetlaczach smartfonów. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie formularzy logowania, samodzielnego rejestrowania się w bibliotece, składania propozycji zakupu itp. Uproszczono i ujednolicono również prezentację opisów bibliograficznych zgodnie z zaleceniami WCAG 2.0. Nasz katalog oferuje także prowadzenie inteligentnych poszukiwań w jednym polu, tzw. wyszukiwanie proste, pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Wystarczy, że wprowadzimy jakieś słowo w oknie „Co mogę dla Ciebie znaleźć?” W nowoczesny sposób zaprezentowano również nowości czytelnicze na stronie głównej wyszukiwarki. Przedstawia ona 5 najnowszych okładek pochodzących z kolekcji „Nowości”. Kompletną kolekcję „Nowości” można otworzyć, klikając w niewielki przycisk zlokalizowany w prawej części panelu na górze. Nową wersję naszego katalogu cechuje intuicyjność i prostota, ale też szybsze działanie i bezpieczeństwo, gdyż posiadamy bezpieczny certyfikat SSL. Zapraszamy do naszego katalogu z komputera i ze smartfona!​

Czytaj więcej...

Poważna awaria studni wody w Moszczenicy

06.10.2018

Poważna awaria studni wody w Moszczenicy

Informujemy, że niskie ciśnienie wody dla odbiorców  z ujęcia wody Moszczenica ma związek z poważna awarią studni głębinowej w Moszczenicy.  - Studnia była wcześniej poddana renowacji, ale ze względu na gorące lato i zwiększony pobór  wody nie wytrzymała eksploatacji – informuje Bogdan Rogalski prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Moszczenicy, który zapewnia, że spółka już podjęła działania w celu zapienienia ciągłości dostaw wody. Niestety spadek ciśnienia może występować. Podjęte próby podniesienia ciśnienia groziły dalszymi uszkodzeniami siec.  Za niedogodności przepraszamy! Przypominamy, że gmina już wcześniej podjęła decyzję o budowie nowej studni. We wtorek zostanie rozstrzygnięty przetarg. - Zrobimy wszystko by wykonawca przystąpił jak najszybciej do odwiertu, zapewnia wójt Marceli Piekarek. Wszelkie zauważone nieprawidłowości prosimy zgłaszać pod następujące numery telefonów: 44 6169486 dni powszednie w godz. 7-15 oraz numery komórkowe: 602693822 lub 608365540 całodobowo.

Czytaj więcej...

Posterunek policji w Moszczenicy otrzymał nowy sprzęt

03.10.2018

Posterunek policji w Moszczenicy otrzymał nowy sprzęt

Nowy sprzęt i szybkie łącze ma usprawnić pracę policjantów w Moszczenicy. Laptop będzie wykorzystywany m.in. do podglądu gminnego monitoringu. - Obecny, stacjonarny komputer niestety nie posiada już tak dobrych parametrów. Często się zawieszał i utrudniał pracę naszym dzielnicowym.  Laptop pozwoli m.in. na swobodny dostęp do widoku z kamer HD oraz na wykonywanie czynności w terenie bezpośrednio u mieszkańców, zamiast wzywać  ich do jednostki – mówi asp. sztab. Sylwester Nieśmiałek, kierownik posterunku policji w Moszczenicy. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem przypomina wójt Marceli Piekarek. – Staramy się pomagać jak tylko możemy. Dajemy nie tylko sprzęt, ale też dostęp do Internetu. Dzięki temu funkcjonariusze będą szybko mogli zobaczyć co dzieje się na naszym terenie. Mam nadzieję, że dzięki temu mieszkańcy będą się czuć bezpieczni.  Wójt na ręce kierownika posterunku przekazał również drukarkę. Obecnie teren gminy obserwuje już ponad 100 kamer. Nie ma miesiąca, by obsługa monitoringu nie przekazywała nagrań stosownym służbom czy ubezpieczycielom.    

Czytaj więcej...

W nagrodę zwiedzili Gniezno

03.10.2018

W nagrodę zwiedzili Gniezno

Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu „Tu powstała Polska - Tu wygrała Polska. 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. W nagrodę odwiedzili Gniezno. Spośród 21 filmów zakwalifikowanych do półfinału wyłoniono 5 najlepszych filmów uświetniających setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wśród szczęśliwców znaleźli się uczniowie z Bab: Duda Fabian, Fałek Klaudia, Hejduk Mateusz, Kopeć Karol, Olejnik Kacper, Socha Jakub i Śmiechowicz Oliwia, którzy jako jedyni reprezentowali szkoły z województwa łódzkiego. Nagrodą w konkursie był 4-dniowy pobyt w Gnieźnie ufundowany przez Gnieźnieńskie Starostwo Powiatowe. Wycieczka odbyła się w dniach 12-15 września 2018 r. - Plan pobytu był niezwykle ciekawy , bogaty w atrakcje i poszerzający wiedzę z zakresu edukacji historycznej upamiętniającej setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zapewnia Iwona Jędrzejczyk, szkolny koordynator konkursu i nauczyciel historii w zwycięskiej szkole.   - Pierwszy dzień pobytu upłynął na zabawie integracyjnej i ciekawej lekcji historii w Gajówce, którą udostępniło Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe. Gospodarzami wieczoru był GRH Garnizon Gniezno i Wilcza Gwardia. W drugim dniu uczniowie gościli w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu , potem maszerowali z Powstańcem śladami Powstania Wielkopolskiego. Trzeciego dnia odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu , natomiast w Starostwie Powiatowym podziwiali projekt Herosów Wolności. Podczas ostatniego punktu zwiedzania dzieci przekonały się , że można stworzyć ciekawe zabytki z klocków lego - relacjonuje opiekun grupy podczas wycieczki Żaneta Olejnik, nauczycielka religii.

Czytaj więcej...

Zdobądź unijne pieniądze na szkolenia i rozwój firmy

02.10.2018

Zdobądź unijne pieniądze na szkolenia i rozwój firmy

Prowadzisz firmę, chcesz podnieść kwalifikacje swoich pracowników i szukasz szkoleń z dofinansowaniem ? To jest oferta dla Ciebie. Gmina Moszczenica jest jedną z najdynamiczniej działających jednostek samorządu terytorialnego województwa łódzkiego w zakresie współpracy z przedsiębiorcami, to właśnie z tym samorządem Łódzki Dom Biznesu realizuje projekt pod marketingowym hasłem  "Pracownik Twój Skarb Chcąc dotrzeć do jak największej liczby przedsiębiorców z regionu i zaoferować im bony rozwojowe już w najbliższy piątek  tj. 5 października o godzinie 11:00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu zapraszamy na spotkanie informacyjne z przedstawicielami Łódzkiego Domu Biznesu – zaprasza wójt Marceli Piekarek. Projekt „Pracownik Twój Skarb” to blisko 19,5 miliona złotych na szkolenia i usługi doradcze oraz studia podyplomowe dla pracodawców i pracowników z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatu piotrkowskiego i całego województwa łódzkiego. - Obecnie wielu pracodawców dostrzega ogromną potrzebę inwestowania w szkolenia swoich pracowników, w czym upatruje konkretne korzyści dla firmy. Każde szkolenie przynosi korzyści pracownikom i jednocześnie rzecz jasna firmie, która ich deleguje. Szkolenia wybierane przez pracodawców są tym bardziej cenne, albowiem są ściśle powiązane z profilem firmy i wykonywanymi obowiązkami. Przykładem takich szkoleń mogą być te dotyczące technik sprzedaży, obsługi klientów, prowadzenia negocjacji, czy zdobycia koniecznych uprawnień np. kierowcy zawodowego. Poza tym dla pracownika każde szkolenie jest sygnałem ze strony firmy, że dba ona o niego oferując mu poszerzanie posiadanych umiejętności i zdobycie kwalifikacji – podkreśla  Maciej Kokotek, dyrektor Zarządzający Łódzkiego Domu Biznesu. Projekt Pracownik Twój Skarb, daje możliwość przeszkolenia znacznej ilości pracowników w firmie. Pracodawca na obecnym, początkowym etapie realizacji projektu, nie musi ograniczać liczby delegowanych pracowników gdyż nie planuje się nakładać w pierwszych naborach limitów. Zadaniem szefa będzie pokrycie jedynie 20% wartości danego szkolenia jako wkładu własnego. - Warto inwestować w swoich pracowników i pozwalać im zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, które będą następnie wykorzystane w codziennej pracy, bardziej świadomie i z korzyścią dla firmy  – zachęca wójt Marceli Piekarek.   A kto może skorzystać z projektu? Z bonów na szkolenia, usługi doradcze oraz studia podyplomowe mogą skorzystać przedsiębiorstwa posiadające status mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z powiatu piotrkowskiego i województwa łódzkiego. Wysokość dofinansowania to nawet do 80 % wartości szkoleń, a każdy pracownik może otrzymać nawet 5 760,00 zł m.in. na kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu będą mieli doskonałą okazję, aby z pomocą konsultantów Łódzkiego Domu Biznesu zarejestrować się na stronie www.pracowniktwojskarb.pl i tam założyć indywidualny profil uczestnika projektu, który następnie umożliwi łatwe aplikowanie o bony szkoleniowe w momencie otwarcia naborów. - Rekrutacja dopiero rusza, dlatego zapraszam wszystkich na spotkanie informacyjne. Warto dowiedzieć się więcej i skorzystać z pieniędzy unijnych – podkreśla wójt Piekarek.

Czytaj więcej...

W akcji BohaterON wzięli udział uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach

08.10.2018

BohaterON

W akcji wzięli udział uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach. - W tym roku postanowiliśmy włączyć się do akcji BohaterOn, dzięki której nasi żyjący powstańcy otrzymają od uczniów kartkę z podziękowaniem za dzielną walkę za naszą ojczyznę oraz życzenia długiego życia w zdrowiu. To dzięki ich bohaterstwu, odwadze i wytrwałości możemy żyć w wolnym kraju, nie znając uczucia niewoli, głodu , strachu czy braku rodziców - mówi Małgorzata Cukiernik - wychowawca klasy III.

Czytaj więcej...

To był aktywny weekend dla naszych Pań z KGW

01.10.2018

Wybierają aktywność!

To był aktywny weekend dla naszych Pań z KGW. Najpierw wzięły udział w IV Powiatowym Rajdzie Nordic Walking "Marsz dla serca", który odbył się w Gorzkowicach, a w niedzielę ruszyły szlakiem historycznym „Hubala”. Towarzyszyli im członkowie Kółka Rolniczego w Gajkowicach, zaproszeni goście, druhowie z OSP i harcerze.  - W niedzielę odbyło się zakończenie zadania dofinansowanego ze środków powiatu piotrkowskiego pt. "Dobrze wyglądamy bo ruch wspieramy",  którego beneficjentem było Kółko Rolnicze w Gajkowicach. Na powyższy grant powiat przeznaczył 5000zł , z których to środków zakupiono namiot, dwa grille i dwa kociołki elektryczne. Zadanie polegało na kontynuacji promowania zdrowego aktywnego trybu życia polegającym na przejściu szlaku historycznego "Szlak Partyzancki im. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubal" dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości" – opowiada radna powiatowa Halina Derach, koordynatorka projektu. Oprócz członkiń KGW w akcji wzięli także udział  druhowie OSP i harcerze.  - Blisko 60 osób przeszło szlak metodą questingową, polegającą na pieszym przemieszczaniu się z użyciem kijków do nordic walking. Kulminacyjnym punktem było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewanie hymnu państwowego przy symbolicznym grobie "Hubala" w lesie spalskim w Anielinie. Rajd zakończono w Domu Ludowym w Gajkowicach, gdzie odbyły się konkursy historyczne i kulinarne.  - Uczestnicy projektu wspólnie usiedli do suto zastawionych stołów z zdrową żywnością przygotowaną przez Panie z KGW Gajkowice. Przy projekcie pomagali również druhowie z OSP Gajkowice pod czujnym okiem radnego Rady Gminy Moszczenica i prezesa Kółka Rolniczego Wojciecha Jarzębowskiego – podkreśla pomysłodawczyni projektu Halina Derach, która dodaje, że uczestnicy wspólnie doszli do wniosku ,że taka forma wypoczynku jest odpowiednia dla każdego wieku i przyczynia się do poprawy zdrowia połączonego z umiejętnością poznawczą ciekawych miejsc historycznych i przyrodniczych. Aktywności i kondycji gratulował wszystkim uczestnikom wójt Marceli Piekarek.  

Czytaj więcej...

Przebudowa ul. Dworcowej

27.09.2018

Reagujemy na Państwa uwagi

W związku ze zgłoszeniami rodziców uczniów SP Moszczenica o trudnościach w ich bezpiecznym dowozie do placówki, po interwencji Wójta wykonawca robót związanych z przebudową ul. Dworcowej deklaruje,  że prace powodujące duże utrudnienia w ruchu drogowym będą wykonywane od godz. 9.00.Za utrudnienia przepraszamy. Remont ulicy ma zakończyć się do końca października.

Czytaj więcej...

Nagroda dla Oli

04.10.2018

Nagroda dla Oli

Aleksandra Maciejek - uczennica klasy II Szkoły Podstawowej w Srocku zdobyła 3. nagrodę w Wojewódzkim Konkusie Plastycznym "W STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI" organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim. Pracę Oli wyłoniono spośród 360 innych prac nadesłanych przez szkoły. Serdeczne gratulacje dla Oli, jej Rodziców i nauczycielki Jadwigi Krawczyk

Czytaj więcej...

Zebrano ponad 12 litrów krwi

01.10.2018

Zebrano ponad 12 litrów krwi

W kolejnej akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez moszczenicki klub HDK PCK wzięło udział 27 osób. – Bardzo się cieszymy, że pojawiają się nowi krwiodawcy. Tym razem po raz pierwszy swoją krew oddała Karolina Midera – cieszy się Edyta Duda, prezes klubu. Niedzielna zbiórka była też okazją do wręczenia odznaczenia  Arturowi Jatczykowi. Otrzymał on Odznakę Zasłużony dla Zdrowia i Narodu.  Organizatorzy dziękują wszystkim krwiodawcom za serce i za dzielenie się z innymi tym, co najcenniejsze - krwią. Kolejna akcja honorowego oddawania krwi  już 2 grudnia.

Czytaj więcej...

Trzy puchary dla bilardzistów z Rękoraja w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Młodzieżowej

28.09.2018

Trzy puchary dla bilardzistów z Rękoraja w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Młodzieżowej

Wojewódzka Liga Młodzieżowa w Bilard to cykl czterech turniejów rankingowych w sezonie 2018. Uczestniczy w niej ponad stu młodych zawodników ze szkół podstawowych oraz gimnazjów województwa łódzkiego. W trzecim turnieju w łódzkim klubie Frame zawodnicy z Rękoraja zdobyli trzy puchary.W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Jakub Danielak, III miejsce wywalczył Adrian Derewęda. W kategorii gimnazjum na II miejscu uplasował się Krystian Bednarek.

Czytaj więcej...

: Marceli Piekarek na ubiegłorocznym rozdaniu Polskich Nagród Inteligentnego Rozwoju

26.09.2018

Podwójny sukces Moszczenicy!

Jury Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 dwukrotnie nagrodziło w tym roku moszczenicki samorząd. Gmina Moszczenica została uznana po raz kolejny za samorząd przyjazny mieszkańcowi i inwestorowi, natomiast wójt Marceli Piekarek otrzyma tytuł samorządowca kadencji 2014 -2018. - Nagroda w tej kategorii przyznawana jest po raz pierwszy – mówi Damian Baran, dyrektor Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. – To olbrzymie wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla wszystkich pracujących ze mną urzędników oraz Rady Gminy – podkreśla wójt Marceli Piekarek i dodaje, że za sukcesem Moszczenicy kryje się sztab ludzi. – Cieszę się, że nasz wysiłek jest doceniany w kraju. Marceli Piekarek jest wójtem już drugą kadencję. W ciągu tych ośmiu lat gmina zrealizowała projekty za ponad 100 milionów złotych i została uznana przez gazetę Rzeczpospolita za najbardziej innowacyjną gminę w Polsce. – Zawsze działamy według zasady pro publico bono, mieszkańcy są dla nas najważniejsi i to dla nich realizujemy wszystkie nasze projekty. Chcemy zapewnić nie tylko udany start w dorosłe życie poprzez dobrą edukację, lecz również możliwość powrotu po studiach do dobrej pracy w naszej gminie – podkreślał w wywiadach Piekarek.  Ranga i prestiż nagrody co roku przyciągają na Forum Inteligentnego Rozwoju liderów świata biznesu, nauki i samorządu. Laureatami nagrody zostają organizacje, które w swojej działalności wykazują się ukierunkowaniem na przyszłość. Wszystkie projekty, inwestycje i przedsięwzięcia realizowane przez laureatów charakteryzują się innowacyjnością i są najlepszymi przykładami zrównoważonego i inteligentnego rozwoju. W ubiegłej edycji Człowiekiem Roku został premier Mateusz Morawiecki. Wręczenie nagród będzie miało miejsce 19 października 2018 r. podczas Gali Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju z udziałem ogólnopolskich mediów, która tradycyjnie odbędzie się w czasie trwania Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju tym razem w Uniejowie. Inicjatorem i organizatorem nagrody jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Partnerem merytorycznym Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju przy Politechnice Śląskiej. ( na zdjęciu wójt Marceli Piekarek na ubiegłorocznym rozdaniu Polskich Nagród Inteligentnego Rozwoju)  

Czytaj więcej...

Dzień Patrona w szkole podstawowej w Moszczenicy

20.09.2018

Dzień Patrona w szkole podstawowej w Moszczenicy

Tegoroczne święto szkoły z okazji Roku św. Stanisława Kostki miało szczególny wymiar. Moszczenicka podstawówka od pięciu lat nosi imię św. młodego jezuity, patrona Polski oraz dzieci i młodzieży. Mszę świętą rozpoczynającą obchody odprawił bp Ireneusz Pękalski, który po wspólnej modlitwie poświęcił przybory szkolne i plecaki. Dzieje i życie patrona przypomniano w przedstawieniu przygotowanym specjalnie na tę okazję. - My wszyscy staramy się wzorować na naszym Patronie, a najlepszymi przewodnikami w życiu są rodzice i nauczyciele – przypomniała zebranym w hali sportowej dyrektor Jolanta Kujawska – Wężyk. Akademia była też okazją do wręczenia nagród laureatom Gminnego Konkursu Poetyckiego „Święty Stanisław Kostka jako dobre dziecko, pilny uczeń, gorliwy chrześcijanin, oddany Bogu i Ojczyźnie”.Nagrody - w asyście proboszcza Władysława Pasia i wójta Marcelego Piekarka – wręczał nagrodzonym uczniom bp Pękalski. - Nagrodzone i wyróżnione utwory odczytali sami ich autorzy, za co otrzymali gromkie brawa. Wiersze zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły – relacjonuje Ewa Baranowska, nauczycielka jęz. polskiego. Dodatkowo w Dniu Patrona szkołę odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie, którzy przywieźli pierwszoklasistom kamizelki odblaskowe ufundowane przez wicestarostę piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka. Święty Stanisław Kostka jest patronem szkoły od 2013 roku. O powrocie patrona zadecydowali mieszkańcy Moszczenicy w drodze głosowania internetowego. Wizerunek świętego jeszcze przed II wojną światową umieszczono na szkolnym sztandarze.

Czytaj więcej...

Ruszył program Czyste Powietrze

23.09.2018

Ruszył program Czyste Powietrze

Można już składać wnioski w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Maksymalne dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę starych pieców może wynieść nawet 53 tysiące złotych. Wielkość dotacji uzależniona jest od dochodów.Program Czyste Powietrze to dotacje na termomodernizację domów osób fizycznych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi od 19 września rozpoczął nabór wniosków W ramach projektu można uzyskać dotację w formie pożyczki, dotacji lub pożyczki połączonej z dotacją na prace termomodernizacyjne dla budynków mieszkalnych, m.in. na:- wymianę pieca na węgiel na kocioł na biomasę/gaz/olej,- pompy ciepła,- kolektory słoneczne,- panele fotowoltaiczne,- ogrzewanie elektryczne,- instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,- wymienę stolarki okiennej i drzwiowej,- docieplenie ścian budynków itd.Wnioski o dofinansowanie mieszkańcy składają indywidualnie w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, ul. Dubois 118. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach http://www.wfosigw.lodz.pl/czyste_powietrze.php https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

Czytaj więcej...

Zebrali 60 worków śmieci

26.09.2018

Zebrali 60 worków śmieci

Uczniowie gimnazjum w Moszczenicy wraz nauczycielami uczestniczyli w akcji „Sprzątania Świata”. Akcja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Gminy w Moszczenicy, która zapewniła szkole worki, jednorazowe rękawice oraz odbiór zebranych śmieci.- Zebraliśmy około 60 worków śmieci. To świadczy o stanie zanieczyszczenia środowiska. Najczęściej spotykane śmieci to puszki, butelki, opony, torebki foliowe oraz opakowania po produktach spożywczych. Zapakowane worki zostawiliśmy w wyznaczonych miejscach - informuje Dorota Chojnacka. Jak podkreślają organizatorzy akcji, pocieszające jest to, że każdego roku młodzież znajduje coraz mniej śmieci na sprzątanym terenie.

Czytaj więcej...

Aktualności

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej!

12.11.2018

Tak świętowaliśmy 100 lat Niepodległej! [ZDJĘCIA]

Licznie zgromadzeni mieszkańcy wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięcie pamiątkowego kamienia przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, odśpiewanie razem z całą Polską hymnu w samo południe, msza za Ojczyznę oraz wspólne zdjęcie to główne punkty rocznicowych uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Święto pieroga w Gazomi Starej

14.10.2018

Święto pieroga w Gazomi Starej

To była trzecia edycja tej imprezy sfinansowanej z grantów przyznawanych przez powiat piotrkowski. Tym razem gospodarzami byli druhowie z OSP w Gazomi. Sala była wypełniona po brzegi. W szranki kulinarne stanęło 16 reprezentacji KGW z terenu całej gminy. Paniom kibicowali mieszkańcy, zaproszeni goście m.in. wójt Marceli Piekarek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, radni i rodziny. Czas oczekiwania na werdykt umilił widzom występ Kapeli Tolka Gałązki. Jury nagrodziło wszystkie wersje potraw. Konkurs kulinarny poprzedził występ dzieci ze szkoły podstawowej w Gazomi, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Występ wzruszył zebranych, którzy zgotowali dzieciom owacje na stojąco. Rywalizacji KGW na najlepsze pierogi towarzyszyły piątkowe warsztaty kulinarne przygotowane dla uczniów SP Gazomia. Koordynatorem całego projektu jest radna powiatowa Halina Derach.

Czytaj więcej...
Świętujmy razem 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

02.11.2018

Świętujmy razem 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę!

To będą niezapomniane chwile dla wszystkich Polaków. Władze gminy, parafia pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Moszczenicy, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy, Stowarzyszenie Wspolnie dla Gminy Moszczenica oraz schola "Hosanna" zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.00 przed budynkiem GOKiS, uroczystym odsłonięciem i poświęceniem obelisku z tablicą upamiętniającą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości. O godzinie 11.50 zapraszamy całe rodziny do kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Moszczenicy na wspólne odśpiewanie hymnu w ramach ogólnopolskiej do akcji „Niepodległa do hymnu”! - Pokażmy jak droga naszemu sercu jest Polska. Pokażmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie Hymn Państwowy. Tego dnia, w samo południe będzie go śpiewać cała Polska – zachęca wójt Marceli Piekarek. Odśpiewanie hymnu poprzedzi krótki rys historyczny przygotowany przez harcerzy i ministrantów, przypominający naszą drogę do niepodległości.  Po hymnie odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański za poległych w obronie naszej ojczyzny i rozpocznie się uroczysta Msza Święta, do której oprawę muzyczną zapewni Schola „Hosanna” pod kierownictwem Roberta Bykowskiego. Uczestnikom nabożeństwa rozdane zostaną małe chorągiewki wykonane przez uczniów z naszych szkół. Dodatkowym upamiętnieniem tej rocznicy będzie pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości wykonane dronem przez Przemysława Pisarka. Zostanie ono później wykorzystane w formie fototapety na jednej ze ścian nowo budowanego budynku Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Zachęcamy również do wpisywania się do wystawionej tego dnia we wszystkich kościołach na terenie gminy pamiątkowej księgi. O godzinie 17.00 zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury na Koncert Niepodległościowy. W pierwszej części wyjątkowego koncertu zaprosimy Państwa do wspólnego śpiewania najpiękniejszych pieśni patriotycznych, po czym przeniesiemy się w lata 20. i 30. ubiegłego wieku. Wiązankę przebojów okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonają artyści z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas koncertu usłyszymy również wiersze autorstwa Zdzisława Sitka. Uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zwieńczy pokaz sztucznych ogni. Zapraszamy również na imprezy towarzyszące rocznicowym uroczystościom:8 listopada zapraszamy na VII Gminny Bieg Niepodległości” organizowany przez Szkołę Podstawową im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy pod patronatem Wójta Gminy Marcelego Piekarka. Wezmą w nim udział uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Jak zapowiadają organizatorzy w tym roku pobiegnie w nim rekordowa liczba uczestników - około 300 zawodników. 9 listopada o godzinie 11.11 w ramach świętowania „DNIA DLA NIEPODLEGŁEJ” zapraszamy do i wspólnego śpiewania hymnu narodowego w SP Moszczenica.12 listopada odbędzie się kolejny koncert poświęcony 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tym razem na scenie GOK-u wystąpi schola "Hosanna" .Zapraszamy serdecznie do udziału we wszystkich uroczystościach! Wspólnie uczcijmy święto NIEPODLEGŁEJ!

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka