kamera

23.07.2018

Będzie bezpieczniej!

W gminie Moszczenica powstaje nowoczesny system monitoringu. Docelowo 200 kamer ma obserwować najniebezpieczniejsze miejsca.– Chcemy wspólnie z policją dbać o bezpieczeństwo mieszkańców – zapewnia wójt Marceli Piekarek. – To jest podstawa. Miejsca, w których instalowane są kamery wybierane są wspólnie z policją. Są to tereny i obiekty użyteczności, na których wcześniej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. W tej chwili mamy już zainstalowane 50 z planowanych 200 kamer. Monitoring ma objąć wszystkie 23 sołectwa w naszej gminie. Mam nadzieję, że cały system będzie też działał prewencyjnie. Wysokiej jakość sprzęt pozwoli wyłapywać wandali i przestępców. Jakość obrazu jest bardzo dobra więc nie powinno być problemu z identyfikacją ewentualnych sprawców.Gmina od lat walczy o przywrócenie posterunku policji w Moszczenicy. – Niestety nie zależy to od nas, dlatego robimy wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Do powstającego systemu chcemy dołączyć również wszystkie kamery znajdujące się na terenie gminnych szkół, tak aby stałym dozorem objąć też uczniów – dodaje Piekarek.To kolejny duży projekt realizowany w Moszczenicy. Zadanie należy do ambitnych, bo obszar gminy to ponad 111 km kwadratowych. Urzędnicy walczą by część monitoringu była sfinansowana ze źródeł zewnętrznych. – Mamy zdolnych ludzi, którzy już nie raz pokazali, że potrafią napisać świetny projekt i znaleźć na niego pieniądze – mówi z dumą wójt.Oprócz bezpieczeństwa to także lokalne miejsca pracy. Monitoring obsługuje łącznie 5 osób. Monitory i system rejestrujący znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy. Obserwacja jest prowadzona przez całą dobę i – jak podkreśla wójt Piekarek – policja już korzystała z nagrań dotyczących przestępstw i wykroczeń.

Czytaj więcej...

KGW na Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy

23.07.2018

Moszczenica zaprezentowała się najlepiej!

Byliśmy najbarwniejszą i najbardziej rozśpiewaną reprezentacją na jubileuszowym 50. Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy. Impreza łączy w sobie sportową rywalizację, wspólną zabawę, promowanie tradycji i kultury polskich gmin oraz gości z Włoch, Słowacji i Czech.Trzydniowe zmagania gmin zainaugurował barwny korowód, który przemaszerował wokół centrum Rajczy. Moszczenica po raz kolejny była bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce za najlepszą prezentację drużyny.– Jako gmina wystartowaliśmy we wszystkich konkurencjach – mówi radna powiatowa Halina Derach, przewodnicząca gminnego KGW. Moszczenicę w konkurencjach sportowych reprezentowali: biegu klasycznym na 2 km – Dorota Adamek i Aleksander Cieślik, w biatlonie – Janusz Kaźmierczak i Marek Kaleta, w biegu na 5 km w kategorii seniorzy – Adam Derach, Piotr Grzanek i Dorota Adamek oraz bieg przebierańców – Bogdan Pietrykowski. Najbardziej widowiskową konkurencją był jednak Zjazd na Byle Cym. – I tu również udało nam się wywalczyć miejsce na podium – podkreślają z dumą członkowie ekipy. III miejsce zajął Piotr Grzanek, ale dzielnie też walczyły Barbara i Magda Poszumskie. W konkursie wiedzy krajoznawczej nasza reprezentantka Agnieszka Janiec zdobyła maksymalną liczbę punktów, a tylko o dwa mniej uzyskała druga uczestniczka, Danuta Dziadczyk.Nasze gospodynie znalazły się w gronie najlepiej gotujących drużyn i również wróciły do domu z pucharem. – Stoisko na Targach Smaków budziło zachwyt. Były koszyki plecione z pęt kiełbasy, tort w kształcie otwartej książki czy pawi ogon z tradycyjnych wędlin. Panie przygotowały regionalne dania m.in. dusichę z kapuśniakiem czy barszcz grzybowy z ziemniakami „skubiakami”– opowiada H. Derach. Ekspozycję i wszystkie pyszności przygotowały: Zofia Skwarkowska, Zofia, Bogdan, Irena Oleksiewicz, Danuta Dziadczyk, Henryka Macherowska, Halina Justyna i Barbara Poszumska. Specjalne wyróżnienia w konkursie dla seniorek „Party 80” otrzymały Halina Justyna i Zofia Skwarkowska.Prezentację gminy Moszczenica dopełnił występ Kapeli Tolka Gałązki, pod kierownictwem Krzysztofa Sali. Muzycy wystąpili wspólnie z artystami z Włoch, Słowacji, Czech i Polski na koncercie prezentującym kulturę poszczególnych regionów. Imprezom o charakterze sportowo-kulturalnym towarzyszyło spotkanie samorządowców. Gminę Moszczenica reprezentowali radni gminni Waldemar Banaszczyk i Wojciech Jarzębowski, którzy w imieniu władz gminy przekazali na ręce Kazimierza Fujaka specjalny list gratulacyjny. Zdobyte puchary uroczyście przekazano wójtowi Marcelemu Piekarkowi, który pogratulował sukcesów i podziękował całej reprezentacji gminy.

Czytaj więcej...

Profil zaufany

23.07.2018

Mamy Profil Zaufany

Załatwiaj wiele spraw urzędowych bez kolejki. Gmina Moszczenica daje możliwość potwierdzenia Profilu zaufanego na miejscu, w budynku przy ul. Kosowskiej 1. Profil zaufany  działa jak odręczny podpis. To bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji np. w urzędach czy bankach.– Jest to element realizacji projektu Gmina Bliżej Mieszkańców, w ramach którego mieszkańcy będą mogli załatwiać swoje urzędowe sprawy elektronicznie, bez wizyty w urzędzie. Dzięki temu, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze będzie można złożyć np. wniosek o wydanie dowodu osobistego, dokumenty do programu 500+ czy sprawdzić ilość punktów karnych. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i posiadać aktywny profil zaufany. To duże ułatwienie dla osób studiujących lub pracujących poza Moszczenicą – mówi wójt Marceli Piekarek.Do tej pory, aby potwierdzić taki podpis i skorzystać w pełni z możliwości różnych e-usług konieczna była wizyta w Piotrkowie.

Czytaj więcej...

Przekazanie radiowozu

23.07.2018

Pomagamy policji

Moszczenica była jedną z trzech gmin, które współfinansowały nowe auto dla komisariatu policji w Wolborzu. – Nieoznakowana kia będzie patrolować także nasze ulice – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który uczestniczył w oficjalnym przekazaniu auta. Moszczenica z budżetu gminy dołożyła 10 259 złotych. Podobne kwoty dały pozostałe samorządy, a resztę dołożyła Komenda Głowna Policji w Warszawie. To nie koniec naszego wsparcia dla policjantów. – W budżecie na 2018 rok zagwarantowaliśmy już kwotę 12 tys. zł na zakup kolejnego samochodu – mówi wójt Piekarek. – Liczę, że to zagwarantuje częstsze partole na ulicach i drogach naszych miejscowości.

Czytaj więcej...

Gminny Zespół Ochrony Zdrowia

23.07.2018

Remonty w gminnych placówkach zdrowia

Największa modernizacja czeka budynek Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia przy ul. Piotrkowskiej w Moszczenicy. W planie jest wymiana okien, drzwi, całego centralnego ogrzewania wraz ze źródłem ciepła oraz wykonanie nowej izolacja dachów i ścian zewnętrznych. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół budynków. Dyrekcja walczy o dofinansowanie remontu z środków unijnych.– To bardzo duża inwestycja, dlatego przystąpiliśmy do projektu unijnego organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Planowany koszt to ponad 2 800 000,00 zł., z czego dofinansowanie unijne to 85% wszystkich kosztów kwalifikowanych. Remont podniesie komfort zarówno pracownikom, jak i pacjentom. Poprawi też estetykę budynków. Dzięki zamontowaniu pomp ciepła będzie ekologicznie i ekonomicznie – podkreśla Ireneusz Dybała, dyrektor placówki.Gminny Zespół Ochrony Zdrowia posiada kilka placówek: w Moszczenicy – gdzie znajdują się gabinety lekarza POZ oraz stomatologia dla dorosłych, rehabilitacja, ginekologia i pielęgniarka położna oraz Zakład opiekuńczo-leczniczy i własne laboratorium; w Srocku – znajdują się gabinety lekarza POZ oraz w budynku gimnazjum w Moszczenicy – gdzie znajduje się stomatologia dziecięca. Jest to największy ośrodek w gminie, w którym zdeklarowane jest ponad 6500 pacjentów.Do tej pory wyremontowano m.in. pomieszczenia ZOL-u, rehabilitacji oraz pomieszczenia biurowe. Zakupiono nowy sprzęt rehabilitacyjny, USG, uruchomiono zaniechaną od wielu lat stomatologię dla dorosłych. Od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy placówka otrzymała wyposażenie na kwotę 230.000,00 zł. Wyremontowano również wnętrze oraz centralne ogrzewanie w ośrodku w Srocku. Jak podkreśla dyrektor Dybała ten planowany remont ma zapewnić jeszcze lepsze warunki pacjentom.

Czytaj więcej...

Podpisanie umowy

23.07.2018

Umowa na dotację rozbudowy targowiska w Moszczenicy podpisana

W Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się uroczyste podpisanie umów na rozbudowę i budowę targowisk. Uczestniczyli w nim burmistrzowie i wójtowie Czarnocina, Tuszyna, Koluszek, Rawy Mazowieckiej, Moszczenicy oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. W ramach Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozdysponowano 15 mln 795 tys. zł. Pieniądze trafią do 19 miejscowości. W większości pokryją ponad 60% kosztów budowy. Jak podkreślał przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, który był obecny przy podpisywaniu umów – dobry gospodarz to taki, który inwestuje na swoim podwórku za zewnętrzne środki. Wójtom Moszczenicy i Czarnocina gratulował operatywności, obecny na uroczystości wicestarosta Piotr Wojtysiak.Moszczenica dostała 708 tys. złotych w ramach konkursu zorganizowanego przez samorząd województwa w ramach Projektu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. To jedna z najwyższych kwot przyznanych w konkursie. – Bardzo nas cieszy, że nasz projekt znalazł uznanie. Popularność gminnego targowiska stale rośnie i konieczna jest jego rozbudowa. Przygotowujemy się do rozpoczęcia prac już w tym roku. Mamy wykonaną dokumentację i wkrótce ruszy proces inwestycyjny – opowiada wójt Marceli Piekarek. Gminę Moszczenica na uroczości reprezentowali również przewodnicząca Rady Gminy Iwona Pietrzkowska, skarbnik Anna Kaźmierczak oraz sekretarz Krzysztof Jędrzejczyk.Targowisko zostanie rozbudowane od strony parku. Pojawią się zarówno stoiska handlowe, jak i miejsca parkingowe. Poprawi to bezpieczeństwo i komfort zakupów oraz da możliwość pojawienia się zwiększonej ilości nowego asortymentu. Inwestycja ta będzie miała także wymiar finansowy. W budżecie gminy pojawią się dodatkowe pieniądze z opłaty targowej. Planowany koszt przebudowy to ponad 1 milion złotych.

Czytaj więcej...

ul. Dworcowa

23.07.2018

Modernizacja ulicy Dworcowej w Moszczenicy

W tym roku ruszy remont ulicy Dworcowej w Moszczenicy. To dalszy etap modernizacji trasy łączącej drogę krajową 91 na z drogą wojewódzką 716. Do tej pory wyremontowano już odcinek Rękoraj-Gajkowice.– Od strony Gajkowic mamy już bardzo dobrą nawierzchnię, teraz czas na drugą stronę. Ulica Dworcowa będzie remontowana na odcinku od przejazdu kolejowego, aż do ulicy Piotrkowskiej – zapewnia wójt Marceli Piekarek. – Ulica Dworcowa jest w bardzo złym stanie, dlatego jest jedną z ważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok.Oprócz remontu ulicy, wkrótce ruszy rozbudowa targowiska. Przypomnijmy, że Moszczenica znalazła się wśród 19 miejscowości, które otrzymają dofinansowanie na budowę lub rozbudowę swoich targowisk. Na powiększenie targowiska gmina otrzyma 708 tys. złotych.

Czytaj więcej...

Targowsko

23.07.2018

Ponad 700 tys. złotych dotacji dla Moszczenicy!

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił listę 19 miejscowości, które otrzymają dofinansowanie na budowę lub rozbudowę swoich targowisk. Wśród nich znalazła się też gmina Moszczenica. Na powiększenie targowiska otrzymamy 708 tys. zł.– Konkurs cieszył się dużą popularnością i cieszę się, że możemy wesprzeć tak wiele gmin z całego regionu – mówi marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Popularność gminnego targowiska stale rośnie i konieczna jest jego rozbudowa. – To bardzo dobra dla nas wiadomość. Już przygotowujemy się do rozpoczęcia tego projektu tym roku. Mamy wykonaną dokumentację i wkrótce ruszy proces inwestycyjny – opowiada wójt Piekarek. Targowisko zostanie rozbudowane od strony parku. Pojawią się zarówno stoiska handlowe, jak i miejsca parkingowe. To nie jedyna inwestycja w tym miejscu. Wkrótce ruszy długo wyczekiwana modernizacja ul. Dworcowej.W ramach Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozdysponowanych zostało 15 mln 795 tys. zł. Kwoty dofinansowania sięgają miliona złotych.

Czytaj więcej...

Centrum IKEA

23.07.2018

IKEA rozszerza działalność. Ponad 100 nowych miejsc pracy

W Jarostach oficjalnie otwarto Centrum Dystrybucji do Klienta. Odtąd wszystkie zamówienia wysyłkowe będą kompletowane, pakowane i wysyłane z Jarost. Szacuje się, że takich zamówień będzie aż 100 tys. w ciągu pierwszego roku od otwarcia centrum. Dzięki nowemu rozwiązaniu logistycznemu firma poprawi jakość dostaw oraz czas realizacji zamówień do klientów. Do realizacji usług zatrudniono już kilkadziesiąt osób, a w najbliższych miesiącach zaplanowano rekrutację kolejnych stu pracowników. Oficjalnego otwarcia dokonał Jason Crossland, prezes IKEA Distribution Services S.A. Na uroczystości władze samorządowe reprezentowali wicestarosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak i wójt Marceli Piekarek

Czytaj więcej...

wystawa gołębi

07.12.2017

Wystawa gołębi rasowych w Moszczenicy

40 wystawców gościło na kolejnej wystawie gołębi rasowych. Organizatorem imprezy był  Wojewódzki Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza w Łodzi. - Bardzo się cieszymy, że pod swoje skrzydła przyjęła nas gmina Moszczenica - mówił Adrian Wagner, sekretarz Wojewódzkiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej imprezy: marszałkowi województwa Witoldowi Stępniowi, podziękowania kieruję też do wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, wójta gminy Marcelego Piekarka, sponsorów oraz do wszystkich wystawców, bez których nie byłoby tego wydarzenia. Cieszę się, że z roku na rok wzrasta poziom tej imprezy i mam nadzieję, że impreza będzie się tak dalej rozwijać. Wystawa była połączona z konkursem. Puchary dla najlepszych hodowców wręczali wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, przewodnicząca Rady Gminy Iwona Pietrzkowska oraz wójt Marceli Piekarek, który ufundował puchar dla hodowcy najpiękniejszego gołębia. - Cieszę się, że możemy być gospodarzem imprezy o charakterze wojewódzkim. W naszej gminie nie brakuje miłośników tych pięknych ptaków - mówi wójt Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Koła Gospodyń Wiejskich

06.12.2017

KGW z Pomykowa nagrodzone

Koło Gospodyń Wiejskich Pomyków zdobyło nagrodę w ogólnopolskim konkursie na wykonanie najładniejszego fartuszka. Dzięki tej wygranej panie mogły zorganizować dla swoich koleżanek z innych kół profesjonalny kurs szycia. Wzięło w nim udział 12 gospodyń z terenu całej gminy. Maszyny udostępnił sponsor konkursu. - Wygrałyśmy nagrodę w konkursie zorganizowanym przez portal mojeKGW.pl. Teraz panie, które się zgłosiły mogły pod okiem specjalistów doskonalić lub nabywać umiejętności kroju i szycia - mówi Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Moszczenicy. - Uszyte dziś rzeczy z pewnością się przydadzą - dodaje z uśmiechem - H.Derach. Czas szycia umiliła paniom zaprzyjaźniona Kapela Tolka Gałązki. KGW z terenu naszej gminy działają bardzo prężnie. Współpracują z Kółkami Rolniczymi i jak podkreślają - lista pomysłów jest długa. Koła Gospodyń Wiejskich na terenie Moszczenicy w ubiegłym roku świętowały swoje 150-lecie istnienia.

Czytaj więcej...

Wręczenie grantów

23.07.2018

Małe granty sołeckie dla Podolina i Sierosławia

Urząd Marszałkowski przyznał pomoc w formie dotacji celowej w wysokości po 5 000 złotych dla dwóch sołectw gminy Moszczenica: Podolina i Sierosławia, z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań własnych gminy w zakresie realizacji małych projektów lokalnych realizowanych na terenach wiejskich. 4 lipca odbyło się podpisanie umów o dofinansowanie. Każde sołectwo gminy Moszczenica mogło ubiegać się o pomoc na realizację zadania w maksymalnej kwocie 5 000 złotych. Pomysły przedsięwzięć przedstawili mieszkańcy na zebraniach sołeckich. Projekty zgłosiło łącznie dziewięć sołectw, z których gmina wyłoniła trzy najciekawsze inicjatywy i złożyła dla nich wnioski do Urzędu Marszałkowskiego. Dwie zostały ocenione wysoko pod względem merytorycznym i zakwalifikowały się do realizacji. Uroczyste podpisanie umów odbyło się w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim. W uroczystości – oprócz przedstawicieli zwycięskich sołectw – wzięli udział: Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, starosta Stanisław Cubała, wicestarosta Piotr Wojtysiak, wójtowie i pracownicy urzędów gmin z terenu powiatu piotrkowskiego.– Dzięki dotacji mieszkańcy Podolina zrealizują projekt pt. „W Podolinie – żyj sprawnie, zdrowo i kolorowo”. Przyznane środki wykorzystają na zakup sprzętu sportowo-rekreacyjnego, nagrzewnicy do pomieszczeń oraz drobnych nagród, które będzie można wygrać podczas festynu rodzinnego, zorganizowanego na terenie obok budynku OSP. W realizację wydarzenia czynnie zaangażują się mieszkańcy–członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej poprowadzą imprezę, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotują poczęstunek. Łączna wartość projektu wynosi 20 000 zł i jest powiązana z budową ogrodzenia terenu OSP realizowaną w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego – mówi wójt Marceli Piekarek. Drugi grant trafi do Sierosławia. Tu mieszkańcy zaplanowali remont pomieszczania przy OSP w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Zagospodarowanie i dostosowanie sali – pomieszczenia przy OSP w Sierosławiu”. – Docelowo powstanie w nim miejsce spotkań dla mieszkańców wsi, które zaktywizuje i zintegruje różne grupy społeczne oraz wiekowe. W ramach przyznanej pomocy zostaną zakupione materiały budowlane-wykończeniowe oraz stół do ping-ponga. Mieszkańcy zadeklarowali samodzielne wykonanie wszystkich niezbędnych prac. Łączna wartość projektu to 6 000 zł, z czego 1 000 zł stanowi wkład własny autorów projektu – podkreśla Piekarek Projekty muszą zostać zrealizowane do 15 listopada 2017 roku.

Czytaj więcej...

ekologia

20.11.2017

Pieniądze z funduszu dla szkoły w Srocku

Program edukacji ekologicznej pod nazwą "Eko-aktywni dla atmosfery" realizowany w Szkole Podstawowej w Srocku (od 01.09.2017 r. Zmiana nazwy szkoły na Szkołę Podstawową w Srocku (prowadzącą jeszcze klasy gimnazjalne) - obecnie - Zespół Szkół  w Srocku dla uczniów klasy VII oraz II i III gimnazjum otrzymał akceptację i  dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.Koszt całego projektu to 11 779,00 złotych. Szkoła w Srocku otrzyma dotację w wysokości 9 917 zł. Wkład własny (środki gminne) to kwota 1 862 zł. - W ramach projektu do szkoły zostaną zakupione pomoce naukowe, dla uczniów realizowane są warsztaty, konkursy i wyjazdy związane z kształtowaniem postaw proekologicznych oraz nawyków dbania o środowisko, w którym żyjemy i które ma służyć następnym pokoleniom - mówi nauczycielka Jolanta Dróżdż, autorka projektu.To już piąty program z zakresu edukacji ekologicznej, który realizowany jest w SP w Srocku, a współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

Czytaj więcej...

Nagroda Inteligentnego Rozwoju

23.07.2018

Strategia Moszczenicy nagrodzona po raz kolejny

Gmina Moszczenica została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2017. Samorząd nagrodzono za pomysł na ożywienie gospodarcze terenów po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego w Moszczenicy. Kapituła doceniła odwagę i konsekwencję w działaniu władz samorządowych oraz umiejętność pozyskiwania pozabudżetowych pieniędzy na własne inwestycje.Statuetkę w kategorii samorząd przyjazny inwestorowi odebrał wójt Marceli Piekarek. Uroczysta gala odbyła się podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju w Rzeszowie, w którym udział wzięło niemal tysiąc gości – przedstawicieli rządu, polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki oraz samorządowców. – Ta nagroda to efekt ciężkiej pracy i zaangażowania pracowników Urzędu Gminy, Rady Gminy i jednostek organizacyjnych, ale także współpracy zarówno z innymi samorządami, jaki z naukowcami z Politechniki Częstochowskiej. To wyróżnienie dodatkowo mobilizuje nas do dalszej pracy – mówił podczas uroczystej gali M. Piekarek. – Mam nadzieję, że realizacja projektu MTI będzie ważnym sygnałem dla inwestorów, że warto do nas przyjechać i na naszym terenie zainwestować swój kapitał. W Forum uczestniczyli też partnerzy gminy Moszczenica. Politechnikę Częstochowską reprezentowała prof. Małgorzata Klimek, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, wójt Ujazdu Artur Pawlak, współpracujący m.in. przy E-Leaderze, wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak oraz sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk, odpowiedzialny za realizację projektu.Projekt MTI zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie na nowo 3,5 ha terenów w centrum gminy, uzbrojenie ich w pełną infrastrukturę – od kanalizacji po światłowody, wybudowanie parkingów oraz budynku, w którym potencjalni inwestorzy będą mogli dzierżawić powierzchnie biurowe lub pomieszczenia przystosowane do uruchomienia np. Centrum Przetwarzania Danych. Atutem MTI jest położenie terenów w centrum Polski, pełne uzbrojenie, szybki Internet oraz nowoczesne instalacje wewnątrz budynku, zapewniające wydajność działania systemów i bezpieczeństwo przechowywania danych. Dzięki uruchomieniu MTI gmina zyska atrakcyjne tereny inwestycyjne i przyjazne miejsce do tworzenia nowych miejsc pracy. To już kolejna nagroda dla Moszczenicy. W 2011 r. gmina otrzymała tytuł Najbardziej Innowacyjnej Gminy w Polsce.

Czytaj więcej...

Wbicie szpadla

23.07.2018

Inauguracja Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych

Uroczyste wbicie szpadla rozpoczęło najważniejszą dla gminy inwestycję – Moszczenickie Tereny Inwestycyjne.– Inwestujemy w przyszłość. Zaczęło się od E-lidera, teraz idziemy krok dalej. Jeżeli chcemy zatrzymać młodych ludzi w naszej gminie, to musimy zrobić wszystko by dać im szanse na znalezienie pracy. MTI to kolejny krok w strategii rozwoju gminy. To wszystko powstaje dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu ludzi – dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji wójt Marceli Piekarek. – Cieszę się, że do tego sukcesu przyczynili się pracownicy naszej uczelni. Uczelnie mają kształcić, a władze mają zapewniać pracę i tu w Moszczenicy tak się dzieje i będę ją podawał jako przykład – zapewniał zebranych prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej od lat współpracującej z gminą. Miejsce budowy poświęcił bp Marek Marczak, administrator Archidiecezji Łódzkiej, a symbolicznego wbicia szpadli dokonali przedstawiciele władz gminy oraz zaproszeni goście m.in. parlamentarzyści ziemi łódzkiej, wicemarszałkowie oraz członkowie zarządu województwa łódzkiego, starosta i wicestarosta powiatu piotrkowskiego, przedstawiciele Politechniki Częstochowskiej z rektorem na czele, radni gminy oraz przedstawiciele instytucji i partnerów współpracujących przy powstaniu MTI. Projekt pod nazwą Moszczenickie Tereny Inwestycyjne dotyczy zagospodarowania terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego, gdzie jeszcze 25 lat temu pracowało kilka tysięcy osób. Mają stać się siedzibą dla nowych firm z branży m.in. IT. W ramach projektu powstanie ponad 1000 m2 przestrzeni biurowej oraz nowoczesne Data Center wraz z siecią optyczną z wyjściem na „świat” do sieci Internet poprzez cztery punkty styku o przepustowości 10 GB/s każde. Remont obejmie nie tylko budynek, ale też infrastrukturę, drogi dojazdowe oraz parkingi. Gmina już ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2019 r.

Czytaj więcej...

MTI

23.07.2018

Powstaną Moszczenickie Tereny Inwestycyjne

Gmina Moszczenica jako jedyna w województwie łódzkim otrzymała dofinansowanie 4,5 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych z unijnego programu „Innowacja i konkurencyjna gospodarka”. MTI powstaną w miejscu dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego.– Inwestujemy w przyszłość – mówi wójt Moszczenicy Marceli Piekarek. – To będą miejsca pracy dla młodych ludzi, a szczególnie dla tych, którzy pokończyli wyższe uczelnie i nie widzą przyszłości na terenie naszej gminy. My chcemy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwić powstawanie miejsc pracy na miarę XXI wieku. Realizacja programu zakładającego utworzenie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych jest właśnie takim rozwiązaniem i dołożymy wszelkich starań, żeby tą zdolną młodzież zatrzymać u nas – podkreśla Piekarek. Projekt dotyczy zagospodarowania terenów po dawnych Zakładach Przemysłu Bawełnianego, gdzie jeszcze 25 lat temu pracowało kilka tysięcy osób. – Chcemy w ramach tego projektu uporządkować teren po dawnej fabryce, uzbroić go we wszystkie media wraz z łączami światłowodowymi i wybudować drogi dojazdowe. Tak przygotowane lokale będziemy wynajmować lub sprzedawać inwestorom. Wcześniej gmina zdobyła unijną dotacje w wysokości 774 tys. zł na promocję MTI w Polsce i za granicą. Mamy ogromny potencjał i będziemy walczyć o nowych pracodawców – mówi wójt Piekarek. Głównym celem działań promocyjnych będzie ugruntowanie marki „Moszczenica – najbardziej innowacyjna gmina w Polsce”, która odzwierciedlać będzie innowacyjny charakter regionu i jego bezkompromisowe nastawienie na rozwój przedsiębiorczości. Władze gminy liczą na to, że podejmowane działa przyczynią się do powstania nowych wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a tym samym zatrzymają odpływ z terenu młodych wykształconych osób. Super szybki internet i sieć światłowodowa są tym, co przyciąga inwestorów z branży IT. Wynajmem już interesuje się kilka firm. Całość projektu szacowana jest na 6,5 mln zł. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne to olbrzymia szansa dla rozwoju gminy – podkreśla Piekarek. Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę i wkrótce zostaną podpisane stosowne umowy. Przetarg na wykonawstwo ma ruszyć niezwłocznie. Władze gminy zdają sobie sprawę, że jest to jedna z ostatnich szans na pozyskanie środków w ramach perspektywy 2015-2020. – Dlatego właśnie chcemy realizować projekty infrastrukturalne, dzięki którym stworzone zostaną warunki dogodne do prowadzenia inwestycji, od których przecież w przyszłości zależeć będzie budżet Moszczenicy – mówi sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk. To nie jedyny gminny projekt związany z IT. Wcześniej Moszczenica brała udział w E-Leaderze, a teraz zamierza wdrożyć – jako druga w województwie po Piotrkowie – elektroniczny system zarządzania dokumentacją. Wkrótce mieszkańcy gminy będą mogli większość spraw przeprowadzić w sposób elektroniczny, bez wychodzenia z domu, przez internet.

Czytaj więcej...

Ukraińscy samorządowcy odwiedzili Moszczenicę

15.12.2016

Ukraińscy samorządowcy odwiedzili Moszczenicę

Przedstawiciele samorządów obwodu winnickiego na Ukrainie odwiedzili nasz region. O tym jak czym jest sołectwo, jakie zadania ma gmina opowiadał wójt Marceli Piekarek. Goście pytali o sposób i źródła finansowania m.in. budowy i utrzymania dróg, służby zdrowia czy oświaty. - Bardzo cieszę się, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami w budowaniu i funkcjonowaniu lokalnych społeczności. Goście zwiedzili sołectwo Srock oraz ważniejsze instytucje w Moszczenicy – mówi Marceli Piekarek. W siedzibie gminy w spotkaniu uczestniczyli również z-ca wójta K.Jędrzejczyk, sekretarz K.Majda oraz skarbnik Anna Kaźmierczak. Ostatnim punktem wizyty w Moszczenicy była dyskusja o funkcjonowaniu gminy, która ze względu na ilość osób odbyła się w Gminny Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy.  Organizatorem wizyty był Urząd Marszałkowski. - W ramach współpracy ze stowarzyszeniem samorządu terytorialnego obwodu winnickiego realizujemy wizytę przedstawicieli władz różnych szczebli: od sołtysów, wójtów i starostów, aż do przedstawicieli obwodów. Nasz program ma przybliżyć sposób funkcjonowania struktur samorządowych. realizujemy wizytę Michał Piertanek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Województwo Łódzkie z Obwodem Winnickim współpracuje od 2008 roku. Ukraińscy samorządowcy odwiedzili również Piotrków Trybunalski spotkali się również z przedstawicielami powiatu piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

I Powiatowy Konkurs Obrzędów Ludowych

18.06.2018

I Powiatowy Konkurs Obrzędów Ludowych

Jacy Tacy Moszczeniacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Gazomi i Bab reprezentowały gminę Moszczenica na I Powiatowym Konkursie Obrzędów Ludowych. Łącznie w szranki konkursowe stanęło 8 reprezentacji z Moszczenicy, Bab, Gazomi, Wolborza, Kałku, Czarnocina, Gorzkowic i Tomawy. Nasze zespoły zostały nagrodzone w kategoriach autentyczność obrzędów, strojów i rekwizytów. zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.- Chcemy podtrzymywać tradycję i pokazać młodym ludziom nasze obyczaje - mówi Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pomysłodawczyni konkursu. Wśród prezentacji było koszenie trawy, bramka weselna, puszczanie wianków w noc świętojańską czy kieszenie kapusty. – Nie boimy się ludowości. Chcemy połączyć nowoczesność z tradycją – podkreśla wicestarosta Piotr Wojtysiak, który został zaproszony przez KGW Baby do inscenizacji. – Pierwszy raz w życiu deptałem kapustę – śmieje się Wojtysiak. Robił to tak dobrze, że gospodynie dały mu certyfikat ukończenia kursu „Młodego Deptacza kapusty w beczce”, a publiczność nagrodziła go gromkimi brawami. Tytuł „Starszego Deptacza” jak tłumaczyły panie należy już do wójta Moszczenicy Marcelego Piekarka. Zdaniem wójta Piekarka to m.in. tradycja określa nas jako naród. – Bardzo się cieszę, że obyczaje kultywują także młode pokolenia. Serce rośnie gdy patrzy się z jaką radością śpiewają ludowe piosenki.– Wzruszyłam się oglądając te wszystkie scenki. Koszenie trawy przypomniało mi moją młodość – mówi pani Janina, która jako widz przyglądała się wszystkim występom. Reprezentacjom gmin kibicowali mieszkańcy, zaproszeni goście, samorządowcy m.in. wiceburmistrz Sulejowa Dorota Jankowska i radna powiatowa Elżbieta Ościk. Jury po długich obradach zdecydowało się nagrodzić wszystkie drużyny. Fundatorami nagród byli starosta piotrkowski Stanisław Cubała, wójt Marceli Piekarek oraz radna powiatowa Halina Derach. Konkurs odbył się w gościnnych progach Ochotniczej Straży Pożarnej w Gazomi.

Czytaj więcej...

Chrześcijańskie Spotkania Młodych 2018

04.06.2018

Chrześcijańskie Spotkania Młodych 2018

To były dwa dni pełne radości, muzyki i modlitwy. Kulminacyjnym punktem tegorocznych Chrześcijańskich Spotkań Młodych, które w dniach 31 maja - 1 czerwca odbyły się w Moszczenicy był koncert uwielbienia. Wziął w nim udział arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Na scenie gminnego amfiteatru zaprezentowały się m.in. zespoły: Exodus15, Dom o Zielonych Progach, Na cały Głos, Schola Dziecięco-Młodzieżowa z Moszczenicy. Koncertom towarzyszyły warsztaty, gry terenowe i mecze piłki nożnej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Chrześcijańskich Spotkań Młodych.

Czytaj więcej...

Zakończenie edukacji ekologicznej w SP Srock

09.07.2018

Zakończenie edukacji ekologicznej w SP Srock

30 czerwca 2018 roku w SP w Srocku dobiegła końca realizacja programu edukacji ekologicznej pod nazwą "Eko-aktywni dla atmosfery" realizowany w Szkole Podstawowej w Srocku (od 01.09.2017 r. Zmiana nazwy szkoły na Szkołę Podstawową w Srocku (prowadzącą jeszcze klasy gimnazjalne) - obecnie - Zespół Szkół  w Srocku. Zadanie dofinansowane było ze środków WFOŚiGW  w Łodzi. - Bardzo się cieszę, że mamy tak kreatywnych nauczycieli i głodnych wiedzy uczniów. Oprócz zdobytej przez nich wiedzy wartością dodaną  są pomoce naukowe - podsumowuje projekt Iwona Pałygiewicz, dyrektor szkoły.Koszt całego projektu to blisko 12 tys. złotych. Szkoła w Srocku otrzymała dotację w wysokości 9 917 zł (w praktyce wykorzystała 9675,85 zł). Wkład własny (środki gminne) to kwota niespełna 2 000 zł. - W ramach projektu do szkoły zakupiono pomoce naukowe, a dla uczniów realizowano warsztaty ekologiczne, konkursy i wyjazdy związane z kształtowaniem postaw proekologicznych oraz nawyków dbania o  środowisko. - mówi nauczycielka Jolanta Dróżdż, autorka projektu.To już piąty program z zakresu edukacji ekologicznej, który realizowany jest w SP w Srocku, a współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

Czytaj więcej...

Aktualności

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Święto pieroga w Gazomi Starej

14.10.2018

Święto pieroga w Gazomi Starej

To była trzecia edycja tej imprezy sfinansowanej z grantów przyznawanych przez powiat piotrkowski. Tym razem gospodarzami byli druhowie z OSP w Gazomi. Sala była wypełniona po brzegi. W szranki kulinarne stanęło 16 reprezentacji KGW z terenu całej gminy. Paniom kibicowali mieszkańcy, zaproszeni goście m.in. wójt Marceli Piekarek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, radni i rodziny. Czas oczekiwania na werdykt umilił widzom występ Kapeli Tolka Gałązki. Jury nagrodziło wszystkie wersje potraw. Konkurs kulinarny poprzedził występ dzieci ze szkoły podstawowej w Gazomi, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Występ wzruszył zebranych, którzy zgotowali dzieciom owacje na stojąco. Rywalizacji KGW na najlepsze pierogi towarzyszyły piątkowe warsztaty kulinarne przygotowane dla uczniów SP Gazomia. Koordynatorem całego projektu jest radna powiatowa Halina Derach.

Czytaj więcej...
Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r

10.10.2018

Będą obradować

Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r. Obrady rozpoczną się o godzinie 12.00.  Radni wysłuchają m.in sprawozdania z działalności wójta, zapoznają się ze stanem przygotowań do zimowego utrzymania dróg oraz omówią ich stan oraz będą głosować nad szeregiem uchwał. Szczegółowy program obrad jest dostępny TUTAJ

Czytaj więcej...
Naprawa uszkodzonej studni

13.10.2018

Naprawa uszkodzonej studni

Specjalistyczna firma podjęła się naprawy uszkodzonej w ubiegłym tygodniu studni. - Reagujemy na wszystkie Państwa sygnały dotyczące obniżenia ciśnienia wody, dlatego - pomimo poważnych uszkodzeń, zdecydowaliśmy się na próbę renowacji starej studni. Niestety obecna sytuacją wiąże się z obniżeniem ciśnienia wody  - mówi Bogdan Rogalski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Moszczenicy. Aby zabezpieczyć dostawę wody do domów mieszkańców gmina podjęła już wcześniej decyzję o budowie nowej, dodatkowej studni na terenie po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego. Niestety stara nie wytrzymała eksploatacji i zwiększonego zużycia wody.  - Awaria obecnej studni jest niestety bardzo poważna, ale dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej ustabilizować sytuacje - podkreśla wójt Marceli Piekarek, który dziś osobiście sprawdzał postęp prac. Wójt zapewnia, że wkrótce ruszy też budowa nowej studni.Przepraszamy za wszystkie niedogodności. Niestety okresowy brak wody może nadal występować - zwłaszcza rano i wieczorem , dlatego prosimy Państwa o zabezpieczenie sobie potrzebnych zapasów wody.

Czytaj więcej...
Przebudowa ul. Dworcowej

27.09.2018

Reagujemy na Państwa uwagi

W związku ze zgłoszeniami rodziców uczniów SP Moszczenica o trudnościach w ich bezpiecznym dowozie do placówki, po interwencji Wójta wykonawca robót związanych z przebudową ul. Dworcowej deklaruje,  że prace powodujące duże utrudnienia w ruchu drogowym będą wykonywane od godz. 9.00.Za utrudnienia przepraszamy. Remont ulicy ma zakończyć się do końca października.

Czytaj więcej...
Drugi chodnik w Babach już w budowie

09.10.2018

Drugi chodnik w Babach już w budowie

Kontynuujemy współpracę z powiatem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na drodze powiatowej Baby - Wolbórz ruszyła budowa pół kilometrowego chodnika, który powstaje tuż za przejazdem kolejowym. - O tę inwestycję od dłuższego czasu zabiegali mieszkańcy Bab i wspólnie z wójtem gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem zdecydowaliśmy o tym, że jeszcze w tym roku jest szansa na jej realizację - przyznaje wicestarosta powiatu Piotr Wojtysiak. - Przypomnę, że nowy blisko 300 metrowy chodnik udało nam się wykonać tuż przy kościele. Łączny koszt obu zadań wyniósł 209 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że oprócz chodników na terenie gminy Moszczenica powiat wspólnie z gminą przebudował w tym roku 2,5 km odcinków dróg Raciborowice - Baby, przez miejscowość Gazomia Nowa oraz Srock - Podolin za prawie milion złotych. (powiat piotrkowski)

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka