W Kiełczówce mają kuchnię marzeń!

21.11.2019

W Kiełczówce mają kuchnię marzeń!

"Kuchnia marzeń" tak właśnie nazywał się projekt, na który sołectwo Kiełczówka otrzymało 10 tysięcy złotych dotacji w ramach tzw. grantów sołeckich z budżetu Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie udało się otrzymać dzięki zaangażowaniu mieszkańców, radnej i sołtyski. Inwestycję wsparła również gmina pieniędzmi z tzw. funduszu sołeckiego, który stanowi odpowiednik budżetu obywatelskiego w miastach. Swój wkład w urządzenie nowej kuchni mają także działające na terenie Kiełczówki Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, które przekazały na wyposażenie po 500 zł. Teraz kuchnia w tutejszym Domu Ludowym zachwyca nowoczesnym wnętrzem i sprzętem. - W realizację projektu mocno zaangażowali się wszyscy druhowie z OSP i panie z KGW w Kiełczówce. Wszystkie prace rozbiórkowe, remontowe, montażowe i porządkowe wykonane zostały we własnym zakresie. W ramach pieniędzy z funduszu sołeckiego zakupiliśmy nowoczesną 5-palnikową kuchnię gazowo-elektryczną i profesjonalną zmywarkę. Za przyznany grant kupiliśmy piękne płytki do kuchni, duży zlew gastronomiczny z armaturą, najnowocześniejszy okap kuchenny z wentylatorem i metalowe regały oraz wymieniliśmy drzwi.– wylicza radna Małgorzata Śmiechowicz, która napisała nagrodzony projekt. Nad logistyką i koordynacją projektu czuwały sołtys Kiełczówki, Grażyna Grałek i Renata Król z Rady Sołeckiej. - Na materiały i wyposażenie wydano 21 tysięcy złotych. Zaangażowania i ludzkiego serca nie da się wycenić! Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten projekt. Szczególnie dziękujemy wolontariuszkom i wolontariuszom, instytucjom wspierającym, marszałkowi i wójtowi. Radość z efektu była tak wielka, że przewodnicząca KGW Irena Krawętek oraz członkinie koła postanowiły dokupić super taboret gastronomiczny, który jest dopełnieniem całości – podsumowuje Małgorzata Śmiechowicz. Projekt zakończył się piknikiem integracyjnym mieszkańców, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście m.in. Małgorzata Domańska przewodnicząca Rady Gminy, zastępca wójta Agata Biesaga oraz wicestarosta Dariusz Magacz, pełniący również funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Czasowe zamknięcie wiaduktu Sierosław – Pieńki

20.11.2019

Czasowe zamknięcie wiaduktu Sierosław – Pieńki

Uwaga! W najbliższy piątek, 22 listopada 2019 r. zaplanowano zamknięcie wiaduktu drogowego WD-285, znajdującego się w ciągu drogi gminnej relacji Sierosław – Pieńki. Jak informują wykonawcy, konsorcjum firm Budimex S.A. – Strabag sp. z o.o wiadukt, który biegnie nad autostradą będzie całkowicie wyłączony z ruchu.

Czytaj więcej...

Zaproszenie do teatru - Manewry weselne

20.11.2019

Zaproszenie do teatru - Manewry weselne

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu  ruszyły zapisy na  wyjazd do Teatru Powszechnego w Łodzi na sztukę Marka Crawforda pt. "Manewry weselne". Komedia romantyczna "Manewry weselne" jest zabawną opowieścią o tym, jak mają się wyobrażenia na temat zaślubin i rodzinnego wesela do ich praktycznej realizacji w pędzie i zawiłościach życia. Dzień ślubu to najważniejszy moment w naszym życiu, a wielość spraw i lawina emocji nie dają spokojnie wszystkiego pozałatwiać. Dlaczego młoda para po ślubnej uroczystości i weselnym przyjęciu jest zawsze najbardziej zmęczonym duetem spośród wszystkich uczestników imprezy? To opowieść o perypetiach dwóch młodych par i ich znajomych. Jedna z nich – zgodnie z kanadyjskim zwyczajem – przygotowuje „wieczór przedślubny”, druga – wesele. Ze względu na nieprzewidziane okoliczności obie imprezy muszą się odbyć w tym samym miejscu. Misternie przemyślane i w szczegółach dopracowane detale obu bankietów muszą ustąpić prowizorycznym działaniom. Młodzi ludzie, mimo dzielących ich animozji, muszą zrezygnować z części planów i przeorganizować przyjęcia. Do tego budzą się w nich dawne emocje i zawodzi catering. Z pomocą w organizacji przyjęcia przychodzi niezawodna pomoc domowa - Nadia... - czytamy na stronie Teatru Powszechnego w Łodzi. Koszt wyjazdu, który obejmuje przejazd, bilet wstępu i ubezpieczenie, to 75 zł.Zapisy na wyjazd do teatru w sekretariacie GOKiS w Moszczenicy od poniedziałku do piątku w godz. od 07:00 do 20:00. Więcej informacji uzyskać można pod nr tel. 44 6169 454 lub 502 217 700. Zapisy na wyjazd przyjmujemy do dnia 05.12.2019r. Zapraszamy!!!

Czytaj więcej...

OSP Baby będzie szkolić z pierwszej pomocy!

20.11.2019

OSP Baby zaprasza na szkolenie z pierwszej pomocy!

Ochotnicza Straż Pożarna w Babach, jako jedyna w gminie Moszczenica otrzymała dofinansowanie z Mikrograntów Województwa Łódzkiego na realizacje zadania pod nazwą NIE PRÓŻNUJE – REAGUJĘ! - W ramach projektu odbędą się szkolenia z pierwszej pomocy medycznej. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia, które odbędą się 23.11.2019 (sobota) o godzinie 9.00 w Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Babach, mieszczącej się przy ulicy Piotrkowskiej 49 - zachęca Bartłomiej Masiarek – koordynator projektu.Na spotkaniu przeprowadzone będą zajęcia z postępowania w przypadkach zatrzymania krążenia, zadławienia, zasłabnięcia, obsługi defibrylatora AED, zapoznanie z wyposażeniem domowej apteczki. Zaprezentowane zostaną techniki, jakie stosowane są podczas działań ratowniczych. Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Serdecznie zapraszamy. Projekt dofinansowanow ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Czytaj więcej...

Dołącz do 86 PDH Knieja

20.11.2019

Dołącz do 86 PDH Knieja

Jeżeli chciałbyś przeżyć niesamowitą przygodę, wyjeżdżać na biwaki, rajdy, obozy i wiele innych? Dołącz do nas! Zapraszamy wszystkich w wieku od 10 do 15 lat - tak zachęcają do wstąpienia w ich szeregi harcerze z 86 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej "Knieja" im. Stefana Karaszewskiego.Zbiórki harcerskie odbywają się w każdy piątek o godz. 17.00 w GOKiS w Moszczenicy (chyba że drużyna wyjeżdża na biwak, wtedy nie ma zbiórek. - Naszym celem jest zachęcanie dzieci do wykorzystywania swoich talentów i zdolności, rozwijanie samodzielności i zaradności, zachęcanie do wyrażania siebie poprzez uczestnictwo w zabawach teatralnych, pogłębianie wiedzy i umiejętności poprzez zdobywanie ciekawych sprawności zuchowych oraz nauczenie się współpracy z rówieśnikami. wyliczają drużynowa 86 gromady zuchowej „Leśne Duszki”, pionierka Martyna Jatczyk i przyboczna tropicielka Patrycja Hrabska. Poza cotygodniowymi zbiórkami organizowane są  wycieczki jednodniowe, nocowania, biwaki, obozy. Gromada działa w I Środowiskowym Szczepie harcerskim Matecznik im. Józefa Andrzeja Grzesiaka „Czarnego” i współpracuje z 86 PDH „KNIEJA” im. Stefana Karaszewskiego z Moszczenicy.

Czytaj więcej...

I Forum Seniorów Ziemi Piotrkowskiej

14.11.2019

I Forum Seniorów Ziemi Piotrkowskiej

Zapraszamy do udziału w I Forum Seniorów Ziemi Piotrkowskiej, którego organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie i Rada Seniorów Powiatu Piotrkowskiego. Forum będzie poświęcone tematyce bezpieczeństwa, zdrowia i potrzeb starszych osób.

Czytaj więcej...

Ponad 9 tysięcy złotych na renowację cmentarza!

14.11.2019

Ponad 9 tysięcy złotych na renowację cmentarza!

W Dniu Wszystkich Świętych odbyła się kolejna - ósma już zbiórka pieniędzy na rzecz dalszej odnowy moszczenickiego cmentarza. Przy trzech bramach od rana stali wolontariusze ze specjalnie oznaczonymi puszkami.- Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie. W tym roku do puszek trafiło 9,279,40 zł. - informuje wójt Marceli Piekarek, który jak co roku był jednym z kwestujących. Organizatorzy kwesty - stowarzyszenie „Moszczenica Naszą Gminą”, GOKiS oraz Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy serdecznie dziękują ofiarodawcom za każdy datek oraz wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu kwesty.

Czytaj więcej...

Przedstawicielki Gminnego Związku KGW dyskutowały o seniorach

18.11.2019

Przedstawicielki Gminnego Związku KGW dyskutowały o seniorach

Przedstawicielki Gminnego Związku KGW uczestniczyły w dwudniowej konferencji międzynarodowej "Aktywna starość na obszarach wiejskich. Między diagnozą a działaniem" zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Krajową Sieć Obszarów Wiejskich w Ołtarzewie pod Warszawą. Konferencję, w której wzięło udział ponad 120 osób otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. W poszczególnych panelach wystąpili również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Rządowej Rady Ludnościowej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W drugim dniu konferencji wystąpili przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych jak również Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznych oraz Lokalnych OWES, gdzie na temat gerontoprofilaktyki na wsi panel poprowadził przedstawiciel z Niemiec Erich Koch. Po wszystkich panalech odbyła się merytoryczna i podsumowująca dyskusja i wymiana doświadczeń wszystkich uczestników konferencji. - Wniosek jest jeden, aby na wsi żyło się lepiej to trzeba jednak bardzo dużej współpracy młodości z doświadczeniem. Czekamy na dalsze zaproszenia - podsumowuje Halina Derach szefowa Gminnego Związku KGW w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Gminny Bieg Niepodległości

18.11.2019

Gminny Bieg Niepodległości

Szkoła Podstawowa w Moszczenicy zorganizowała VIII Bieg Niepodległości, w którym uczestniczyli uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy oraz rodzice, nauczyciele i zaproszeni gości. Impreza towarzyszyła obchodom Święta Niepodległości.Bieg stał się już tradycją i na stałe wpisał się kalendarz imprez. Organizatorzy dziękują za udział wszystkim biegaczom i już zapraszają za rok!

Czytaj więcej...

Przetarg na termomodernizację budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego

14.11.2019

Przetarg na termomodernizację budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy

Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że został ogłoszony przetarg na kompleksową termomodernizację siedziby spółki. Ogłoszenie o zamówieniu, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia i wszystkie dokumenty znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej w poniższym linku pod nazwą Termomodernizacja budynku Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. w Moszczenicy http://bip.moszczenica.eu/groups/details/1013/roboty-budowlane

Czytaj więcej...

Obchody Święta Niepodległości i otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych

12.11.2019

Obchody Święta Niepodległości i otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych

Tegoroczne Święta Niepodległości połączone zostały z otwarciem jednej z najważniejszych gminnych inwestycji - Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele  parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu scholii Hosanna.  Druga część uroczystości odbyła się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. Odczytano również uchwałę Rady Gminy nadającą nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości ulicy przy Gminnym Ośrodku Kultury, która biec będzie przez całe MTI.W uroczystościach otwarcia Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych, właściciele firm współpracujących przy projekcie oraz mieszkańcy.  Poświęcenia obiektu dokonał biskup Marek Marczak, który razem z parlamentarzystami – senatorem Wiesławem Dobkowskim, posłami Grzegorzem Lorkiem i Cezarym Grabarczykiem, rektorem Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbertem Sczygiolem, starostą piotrkowskim Piotrem Wojtysiakiem, przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską i wójtem Marcelim Piekarkiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Zwiedzaniu MTI towarzyszył wykład o rodzinie Enderów wygłoszony przez Andrzeja Nitka. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne powstały w miejscu Moszczenickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Popadający w ruinę teren odstraszał samym wyglądem. Brakowało pomysłu, pieniędzy i odwagi. Stagnacja trwała przez dziesięciolecia. - Powiedzieliśmy sobie, że po sukcesie E-leadera musimy teraz coś zrobić z terenami po byłej „Bawełniance” - wspomina Piekarek. Sam pomysł w swej prostocie był genialny: za zewnętrzne pieniądze przygotujemy tereny inwestycyjne i wypromujemy gminę gospodarczo. Sztuką było znalezienie środków i napisanie dobrych wniosków. W Moszczenicy udało się jedno i drugie. Urzędnikom pomogli naukowcy z Politechniki Częstochowskiej i Politechniki Łódzkiej. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne dostały ponad 4,3 mln dotacji. Całość kosztowała ponad 6,5 mln złotych. Projekt MTI objął kompleksowe przygotowanie oraz całkowite uzbrojenie 3,5 ha terenów – od kanalizacji, poprzez drogi i zagospodarowanie terenu, po sieć światłowodową. Dziś do dyspozycji inwestorów są zarówno gotowe powierzchnie biurowe w nowo oddanym budynku, jak i działki pod budowę własnych obiektów. Władze gminy liczą, że zainwestują tu firmy z branży IT.

Czytaj więcej...

Nauczycielka z SP Baby w międzynarodowym gronie najlepszych!

13.11.2019

Nauczycielka z SP Baby w międzynarodowym gronie najlepszych!

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z SP im. Janusza Korczaka w Babach Iwona Jędrzejczyk wzięła udział w międzynarodowym seminarium dla nauczycieli z państw należących do  Grupy Wyszehradzkiej.  Seminarium, które zorganizowano pod koniec października w Budapeszcie dotyczyło "Globalnej klasy: nauczanie o historii Żydów w XX wieku, Holokauście i edukacja na rzecz społeczeństwa obywatelskiego". Iwona Jędrzejczyk znalazła się wśród 10 nauczycieli z Polski, których osiągnięcia zostały docenione przez międzynarodową organizację Centropa. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Spotkałam wielu wspaniałych nauczycieli z Węgier, Słowacji, Czech i Polski, z którymi mogłam wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami. Z pewnością w najbliższym czasie postaram się je wcielać w życie – zapewnia I. Jędrzejczyk.Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce

12.11.2019

Dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach od wielu lat dbają o cmentarz żołnierski w Kiełczówce. Oprócz prac porządkowych na cmentarzu, w szkole organizowana jest akcja "Znicz dla Żołnierza". Uczniowie przynoszą znicze, które tuż przed 1 listopada oraz 11 listopada są zapalane przez uczniów na cmentarzu. Druga z dat jest równie istotna , gdyż na cmentarzu pochowani są walczący w okresie I wojny światowej w latach 1914-1918. Koordynatorem w/w działań jest p. Iwona Jędrzejczyk , nauczyciel historii i opiekun koła historycznego.

Czytaj więcej...

Tydzień chleba

06.11.2019

Tydzień chleba

W Szkole Podstawowej w Moszczenicy odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja akcji promującej zdrowe żywienie. Tym razem "Tydzień chleba" przebiegał pod hasłem "Tego chleba nam potrzeba". Pomysłodawcą i koordynatorem szkolnej kampanii była Fundacja Dobre Życie z Warszawy. Więcej o akcji można przeczytać na stronie szkoły: http://www.sp.moszczenica.eu/post/details/80/podsumowanie-tygodnia-chleba

Czytaj więcej...

Brązowy medal dla ucznnic z SP Baby

06.11.2019

Brązowy medal dla uczennic z SP Baby

Uczennice Szkoły Podstawowej w Babach z rocznika 2005-2006 reprezentowały gminę Moszczenica w powiatowych zawodach w piłkę ręczną dziewcząt w Gomulinie. Wśród 6 drużyn biorących udział w mistrzostwach powiatu drużyna z szkoły w Babach zajęła III miejsce. Skład drużyny: Maja Nowak, Klaudia Drożdżal, Klaudia Fałek, Maja Bąbol, Sandra Godala, Zuzanna Pełka, Patrycja Kot, Oliwia Śmiechowicz, Weronika Serafin, Wiktoria Nowak oraz Julia Reczyk jako bramkarz. Dziewczęta spisały się na medal, grały i walczyły do końca - dodaje J. Nowak nauczyciel wychowania fizycznego. Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Spotkanie

30.10.2019

Spotkanie "U nas w Europie"

13 listopada 2019 roku Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Piotrków Trybunalski zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców na bezpłatny dyżur poświęcony tematom związanym z bieżącym funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz funduszami UE . W ramach dyżuru każdy zaineresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych publikacji, materiałów oraz gadżetów dostępnych na stoisku Punktu. W programie warsztaty o Europie dla uczniów szkoły podstawowej. Miejsce: Urząd Gminy w Moszczenicy godz. 9.00-15.00 Organizator: Piotrkowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej „EURO-CENTRUM” 97-300 Piotrków Trybunalski, ul. Dąbrowskiego 20, tel. (0-44) 649 76 62, fax (0-44) 649 76 61, europedirect-piotrkow@piotrkow.info.pl, www.europe-direct.piotrkow.info.pl

Czytaj więcej...

Pamiętali o bohaterze i ofiarach kaźni

04.11.2019

Pamiętali o bohaterze i ofiarach kaźni

Szkoły w Moszczenicy i w Jarostach pielęgnują pamięć o poległych. Pod opieką mają dwa miejsca pamięci narodowej - pomnik bohaterskiego Stefana Karaszewskiego oraz zbiorowy grób pomordowanych w Pieńkach Karlińskich. Uczniowie klas VIII c, Va ze szkoły podstawowej w Moszczenicy oraz przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas uporządkowali miejsce pamięci narodowej w Kosowie. Młodzież odwiedziła miejsce heroicznej śmierci  Stefana Karaszewskiego. - Uczniowie uprzątnęli teren wokół pomnika, zapalili znicze. Pamięć poległego plutonowego uczczono chwilą ciszy i złożeniem kwiatów.  To właśnie tutaj zginął, w nierównej, heroicznej walce, plutonowy Stefan Karaszewski. W pierwszym tygodniu wojny, 5 września 1939 r., stanął on do samotnej walki przeciw czołgom niemieckim. Jak donoszą przekazy historyczne podczas dwóch godzin walki zniszczył 6 czołgów oraz uszkodził kilka innych pojazdów. Jego czyn pozwolił na bezpieczne wycofanie się jego towarzyszy z 85. Pułku Strzelców Wileńskich przypominają opiekunki młodzieży- organizatorki akcji "Szkoła Pamięta" Krystyna Żerek, Ilona Gomula i  Urszula Król. - Tradycją uczniów naszej szkoły jest, iż przed Świętem Zmarłych, jeżdżą do Pieniek Karlińskich sprzątać mogiłę pomordowanych przez Niemców mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi Bożena Nowak-Justyna, dyrektor szkoły w Jarostach.  Za tę opiekę i  za pamięć szkoła otrzymała specjalne odznaczenie – Złoty Medal opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. - Takie wyróżnienie cieszy i zobowiązuje, dlatego i w tym roku uczniowie klas I i II pojechali posprzątać mogiłę. Zabrali szczotki, grabie, środki czystości i ogromny zapał do pracy. Każdy mógł się wykazać i zamieść liście, wytrzeć pomnik lub ustawić nowe znicze i kwiaty. Oczywiście był też czas na przypomnienie co się stało pamiętnego dnia 24 czerwca 1944 roku i odczytanie nazwisk poległych. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć zamordowanych mężczyzn. Będziemy tę tradycję podtrzymywać, bo tak należy - zapewniają dzieci i organizatorki przedsięwzięcia Anna Kwiatkowska i Małgorzata Cukiernik.

Czytaj więcej...

Ślubowanie pierwszoklasistów w SP Jarosty

04.11.2019

Ślubowanie pierwszoklasistów w SP Jarosty

31 października 2019 roku w szkole podstawowej w Jarostach odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na pełnoprawnych uczniów. Pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz całej braci uczniowskiej, ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami i Polakami, pomagać słabszym od siebie oraz przynosić radość i dumę swoim rodzicom i nauczycielom. - Swoimi umiejętnościami i zachowaniem udowodnili, że w pełni zasługują na miano ucznia naszej szkoły, co potwierdziłam, dokonując symbolicznego pasowania - mówi Bożena Nowak - Justyna, dyrektor SP w Jarostach.Po części oficjalnej na gości i drogich pierwszoklasistów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości i otwarcie MTI

05.11.2019

Święto Niepodległości i otwarcie MTI

Zapraszamy do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gminne uroczystości odbędą się w niedzielę, 10 listopada i połączone będą z oddaniem do użytku Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, po której będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu scholi Hosanna. Po nim, o godzinie 14.00 zapraszamy na otwarcie Moszczenickich Terenów Inwestycyjnych. W programie m.in. nadanie nazwy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości, uroczyste przecięcie wstęgi oraz wykład okolicznościowy. Obchody zakończy o godzinie 18.00 poczęstunek okolicznościowym tortem i pokaz sztucznych ogni.

Czytaj więcej...

Koniec remontu DW 716. Droga wewnęrzna na cmentarz już oddana

29.10.2019

Koniec remontu DW 716. Droga wewnęrzna na cmentarz już oddana

W Moszczenicy zakończono modernizację drogi 716 na odcinku od Kościoła parafialnego do ulicy Poduchownej. O tę inwestycję od lat walczyli parafianie i władze gminy. - W końcu będzie bezpiecznie, bo właśnie w ramach tej inwestycji wybudowano ciąg pieszo-jezdny, którym poruszać się będą kondukty żałobne drodze na cmentarz - informuje wójt Marceli Piekarek. Odcinek łączący parking przykościelny z ulicą Poduchowną został już oddany do użytki. Wójt Piekarek apeluje, aby nie parkować na tej drodze.- Ta jezdnia ma status drogi wewnętrznej. Ma służyć wszystkim, a nie tylko tym którzy pojawią się tam pierwsi, dlatego bardzo proszę o nieparkowanie tam samochodów - zwłaszcza 1 listopada. Droga ma służyć do bezpiecznego poruszania się przede wszystkim pieszych – dodaje Piekarek. W ramach tej inwestycji oprócz modernizacji drogi wojewódzkiej i budowy drogi wewnętrznej, rozbudowano skrzyżowanie, wybudowano chodniki, wykonano nowe zjazdy, i zatoki autobusowe. Projekt objął również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka