Uczcili pamięć pomordowanych  Pieńkach Karlińskich

29.07.2018

Uczcili pamięć pomordowanych

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe święto państwowe w polskim kalendarzu. Pierwsze obchody zorganizowane w powiecie piotrkowskim zakończyła msza polowa w Pieńkach Karlińskich. Gminę Moszczenica reprezentowali mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji samorządowych z wójtem Marcelim Piekarkiem na czele. W uroczystościach uczestniczyły też władze powiatu oraz delegacje z sąsiednich gmin. Wiązanki pod pomnikiem złożyli m.in. wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, wójt Marceli Piekarek w asyście Anny Kaźmierczak, skarbnika gminy, radni powiatowi: Halina Derach, Elżbieta Ościk i Sylwester Ossowski oraz wójt Grabicy Krzysztof Kuliński.W Pieńkach Karlińskich hitlerowcy dokonali największej egzekucji w regionie w czasie II wojny światowej. 24 czerwca 1944 roku rozstrzelano tam 52 osoby skazane na karę śmierci za - jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji w dystrykcie radomskim - "przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band". Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile. Pod pomnikiem upamiętniającym miejsce zbrodni złożono wieńce Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przypadający na 12 lipca ustanowiono w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej...

podpisanie umowy

11.07.2018

Dobudują nowe skrzydło

Szkolę w Srocku czeka kapitalny remont. Gmina już podpisała umowę na wykonanie pierwszego etapu prac.   - Rozpoczynamy modernizację budynku szkoły podstawowej w Srocku. W przetargu wystartowały trzy firmy. Najlepszą ofertę złożyła firma z Tomaszowa Mazowieckiego i z nią właśnie podpisaliśmy umowę – opowiada wójt Marceli Piekarek. Zakres wszystkich planowanych prac jest szeroki. Projekt zakłada dobudowanie nowego skrzydła z salami lekcyjnymi i oddziałem przedszkolnym, salą bilardową i kotłownią. Swej radości nie ukrywa Iwona Pałygiewicz, dyrektor szkoły. - Na tę wiadomość nasza społeczność czekała od dawna. Dodatkowe sale mają polepszyć warunki do nauki dla najmłodszych uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego. Postaramy się jak najszybciej rozpocząć, żeby to nie było uciążliwe po rozpoczęciu roku szkolnego. Myślę, że po wytyczeniu fundamentów przez geodetę w przeciągu dwóch tygodni wejdziemy na plac budowy – zapewnia Jacek Lasota, wykonawca pierwszego etapu. W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także sołtys Podolina Grzegorz Nowicki i radny Andrzej Dróżdż, którzy od lat zabiegali o tę inwestycję. Szkoła w Srocku to kolejny gminny budynek oświatowy, który przejdzie modernizację. – Liczyliśmy na dofinansowanie ministerialne, niestety pomimo reformy szkolnictwa gminy muszą same sobie radzić. Jesteśmy konsekwentni w działaniach, dlatego kiedy przyszła kolej na Srock podjęliśmy decyzję, że ruszamy z budową – komentuje Piekarek, który jednocześnie podkreśla, że remonty szkół musiały być rozłożone w czasie ze względu na możliwości finansowe gminy.

Czytaj więcej...

Moszczenica jako lider innowacyjności

23.07.2018

Moszczenica jako lider innowacyjności

Festiwal Ziemi w Uniejowie to pierwsza tego typu impreza w naszym regionie, która łączy naukę i dobrą rozrywkę z ekologicznym przesłaniem. Plejadzie gwiazd towarzyszyły wystawy i panele naukowe. Do jednego z nich - jako laureata Nagrody Inteligentnego Rozwoju zaproszono gminę Moszczenicę.- Przedstawiliśmy nasze osiągnięcia m.in. w dziedzinie cyfryzacji procesów w jednostkach samorządowych. Przykład gminy wiejskiej posiadającej w swej infrastrukturze sieć światłowodową budził spore zainteresowanie – mówi sekretarz Krzysztof Jędrzejczyk, który prezentował zrealizowane w gminie projekty i wdrożone rozwiązania. - W ramach naszej promocji oprócz prezentacji. któą przedstawiałem pokazywaliśmy fizycznie to, co udało nam się zrobić. Mieliśmy z sobą spawarkę światłowodową, pokazywaliśmy atrakcje związane ze spawaniem tych światłowodów, z przesyłaniem światła przez ten światłowód. Wzbudzało to zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci.  Moszczenica razem z partnerami Centrum Inteligentnego Rozwoju, Politechniką Częstochowską ,Starostwem Powiatowym w Piotrkowie i gminą Ujazd prezentowała się w strefie wynalazków i innowacji. Atrakcją wspólnego stoiska był łazik marsjański i spawarka światłowodów.- Cieszymy się, że doceniono nasz wkład w rozwój innowacyjności i że możemy nasze doświadczenie przekazywać dalej – mówi wójt Marceli Piekarek. Gmina już otrzymała zaproszenie na kolejne Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0, które odbędzie się w październiku w Uniejowie.Udział w tym wydarzeniu to duże wyróżnienie dla gminy. W ramach Earth Festival wystąpili m.in. Kamil Bednarek, Agnieszka Chylińska, Andrzej Piaseczny czy grupa LemON. 

Czytaj więcej...

Rozbudowa targowiska

16.07.2018

Trwa rozbudow targowiska

Popularność gminnego targowiska stale rośnie i konieczna była jego rozbudowa. Okazją do pozyskania środków był konkurs ogłoszony przez samorząd województwa łódzkiego. Moszczenica uzyskała dofinansowanie, które pokryje ponad 70% kosztów całej inwestycji.Prace budowlane już ruszyły. Nowe stoiska handlowe i miejsca parkingowe powstają od strony parku, po drugiej stronie ul. Dworcowej. Tak zaprojektowana rozbudowa poprawi bezpieczeństwo i komfort zakupów oraz da możliwość pojawienia się zwiększonej ilości nowego asortymentu. Jak zapewnia wójt Marceli Piekarek inwestycja ta będzie miała także wymiar finansowy. W budżecie gminy pojawią się dodatkowe pieniądze z opłaty targowej.Moszczenica dostała 708 tys. złotych w ramach konkursu zorganizowanego przez samorząd województwa w ramach Projektu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. To jedna z najwyższych kwot przyznanych w konkursie. Koszt tej rozbudowy to ponad 1 milion złotych.

Czytaj więcej...

Nagroda OZPN dla wójta Marcelego Piekarka

13.06.2018

Nagroda OZPN

Wójt Marceli Piekarek, uchwałą Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie Trybunalskim został nagrodzony za rozwój i popularyzację piłki nożnej wśród dorosłych i dzieci.Nagrodę podczas uroczystej sesji wręczył Stanisław Sipa, prezes piotrkowskiego OZPN. - Jestem ogromnie wdzięczny za pozytywne rozpatrywanie naszych próśb. Dzięki Pana pomocy na terenie Gminy Moszczenica udało nam się wspólnie zorganizować wiele imprez sportowych, które cieszyły się dużą popularnością. Stanisław Sipa wyraził również nadzieję, że obie instytucje będą w dalszym ciągu współpracować, a gmina, tak jak dotychczas będzie wspierać rozwój i popularyzację piłki nożnej wśród dorosłych i dzieci.- Życzę, aby Pana codzienna, pełna poświęcenia i zaangażowania praca była źródłem radości, satysfakcji i dumy z bardzo dobrze spełnionych obowiązków – mówił prezes Sipa, wręczając pamiątkową statuetkę wójtowi Piekarkowi.

Czytaj więcej...

Kręcą film promocyjny

26.06.2018

Kręcą film promocyjny

W Moszczenicy pojawili się filmowcy. Zdjęcia kręcone są w różnych miejscach. A co powstaje ?-  Trwa nagrywanie materiału do profesjonalnego spotu promocyjnego. Film będzie prezentowany podczas konferencji, prezentacji, targów, wyjazdów i spotkań oraz do emisji przez Internet.  Produkcja jest współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Oś priorytetowa II: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, działanie: II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, poddziałanie: II.2.2: Promocja gospodarcza regionu) - mówi Mateusz Świąder, inspektor ds. Biura Obsługi Inwestora. Gmina od ubiegłego roku realizuje projekt pn. „Wzrost eksportu sektora MŚP w Łódzkim w wyniku zastosowania nowoczesnych metod regionalnego marketingu gospodarczego.Spot będzie promował m.in. gminę i nasz region, a wystąpią w nim m.in. uczniowie i przedsiębiorcy z naszej gminy. Premiera filmu przewidziana jest na tegotoczną edycję targów promocyjnych.Scenariusz powistał przy współpracy z gminą. - Wstępną koncepcje stworzyłi natomiast uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. Wygrana koncepcja wyłoniona została w konkursie na najlepszy scenariusz do filmu promującego gminę Moszczenica - przypomina Mateusz Świąder.

Czytaj więcej...

Odnowiony przystanek

04.07.2018

Odnowiony przystanek

Przystanek autobusowy położony przy Rynku w Srocku przestał straszyć. Wielokrotnie dewastowany był antywizytówką miejscowości. Teraz został wyremontowany z funduszu sołeckiego. Zakres remontu obejmował m.in. naprawę murów, wymianę dachu, wykonanie nowej posadzki oraz likwidację ścianki działowej i drzwi co pozwoliło powiększyć miejsce dla pasażerów.Mieszkańcy mają nadzieję, że wszyscy będą dbać o odnowiony przystanek .

Czytaj więcej...

Moszczenica liderem w ilości pozyskanych grantów

21.06.2018

Moszczenica liderem w ilości pozyskanych grantów

Aż pięć organizacji pozarządowych dostało dofinansowanie  w ramach programu tzw. małych grantów Powiatu Piotrkowskiego. Nasza gmina złożyła najwięcej nagrodzonych projektów.   W Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się uroczyste podpisanie umów z beneficjentami . -Gmina Moszczenica jest liderem jeśli chodzi o wysokość środków pozyskanych w ramach programu tzw. małych grantów Powiatu Piotrkowskiego. Organizacje z terenu tej gminy pozyskały łącznie przeszło 30 tysięcy złotych na realizację swoich pomysłów – mówił Piotr Wojtysiak, Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego. - Cieszy dodatkowo fakt, że stowarzyszenia i organizacje pozarządowe z gminy Moszczenica są jednymi z najaktywniejszych w powiecie, czego dowodem są liczne wydarzenia i przedsięwzięcia odbywające się z ich udziałem. Dotacje wspomogą różne projekty. Autorami zwycięskich wniosków są KR w Gajkowicach, OSP w Gazomi Starej oraz stowarzyszenia: Twórcza Inicjatywa Kulturalno – Oświatwa TIKO, „Wspólnie Dla Gminy Moszczenica” oraz „Dla Sierosławia”. W podpisaniu umów uczestniczył również wójt Moszczenicy Marceli Piekarek, który gratulował autorom zwycięskich projektów kreatywności i zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Granty przyznawane są w ramach zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; ochrony i promocji zdrowia; działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym; turystyki i krajoznawstwa; ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.   Kółko Rolnicze w Gajkowicach – Satysfakcje mamy, bo ruch wspieramy – 4990 zł Stowarzyszenie „Dla Sierosławia” – „100 lat odzyskania niepodległości” – 5700 zł Stowarzyszenie „Wspólnie Dla Gminy Moszczenica” „Promocja dziedzictwa kulturowego i narodowego w ramach VIII edycji Motofestynu – Moszczenica 2018” – 6000 zł OSP w Gazomi Starej – Święto Pieroga – 6400 zł Twórcza Inicjatywa Kulturalno – Oświatwa TIKO – „Cudze chwalicie, swojego nie znacie" – promocja dziedzictwa narodowego powiatu piotrkowskiego na 100 – lecie rocznicy odzyskania niepodległości” – 7000 zł   Łącznie - w ramach otwartego konkursu ofert - do gminy Moszczenica trafi 30 090 zł.  

Czytaj więcej...

20-lecie Przedsiębiorstaw Komunalnego w Moszczenicy

05.06.2018

20-lecie Przedsiębiorstaw Komunalnego w Moszczenicy

Była jedną z pierwszych tego typu spółek powołanych w naszym regionie po zmianach ustrojowych. Dzięki powołaniu spółki, gmina stała się niezależna pod względem obsługi mieszkańców w wodę i ścieki.- To było bardzo perspektywiczne i odważne posunięcie ówczesnego wójta Mariana Dybały - mówi Marceli Piekarek.- Dzięki temu dziś nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznego operatora. Współpraca między gminą a spółką układa się bardzo dobrze i dzięki temu możemy kierować się przede wszystkim dobrem mieszkańców.- Sukces spółki to w dużej mierze zasługa ludzi - podkreślał na uroczystym spotkaniu z okazji jubileuszu spółki prezes Bogdan Rogalski. W sali USC w UG uhonorowano najdłużej pracujących. W gronie pracowników z 20-letnim stażem znaleźli się Jolanta Głowacka, Krzysztof Broniarczyk, Zbigniew Kowalski, Sylwestr Latocha,Tomasz Magacz, Grzegorz Miarka, Stanisław Mirowski, Stanisław Sitek, Włodzimierz Sobala i Ryszard Żurawicki.Wójt Piekarek życzył wszystkim nagrodzonym dalszych sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu osobistym . Wręczył również pamiątkowe statuetki z okazji tego okrągłego jubileuszu. Gratulacje pracownikom złożyli również prezesi spółki - Bogdan Rogalski i Mieczysław Kacperek.

Czytaj więcej...

Motofestyn 2018

25.06.2018

Motofestyn 2018

To była VIII edycja tej popularnej w regionie imprezy. Moszczenicy można było podziwiać m.in. Marcina Głowackiego, mistrza świata w stuncie motocyklowym. Głowacki nazywany "Polish Ninja" zachwycił widzów niesamowitymi akrobacjami, m.in. staniem na głowie w tracie jazdy. Oprócz mistrzowskich pokazów stuntu można było zobaczyć drift, czyli jazdę w kontrolowanym poślizgu w wykonaniu Holy Drift, pokazy sztuki walki szkoły Akido Akikai czy akcję ratowniczą w wykonaniu strażaków. Zespół Jacy Tacy Moszczenicy zaprosił na tradycyjne puszczanie wianków i ognisko. Gwiazdą wieczoru była grupa D-Bomb. Motofestynowi towarzyszyła zbiórka krwi zorganizowana przez moszczenicki klub HDK PCK. Zebrano 7200 ml krwi.  W niedzielę drugiego dnia można było podziwiać zabytkowe samochody m.in. amerykańskie mustangi. Niestety padający deszcz pokrzyżował plany organizatorów, którzy zmuszeni byli odwołać występy Formacji Chatetlet i Agaty Michalskiej z The Others. Artyści przyjadą do Moszczenicy w innym terminie.

Czytaj więcej...

ekopracownia

23.07.2018

Będą badać świat pod mikroskopem

Mikroskopy, tablice i modele edukacyjne to wszystko czeka na młodych badaczy przyrody. W szkole podstawowej w Jarostach oficjalnie otwarto ekopracownię.– Uczniowie już się cieszą, że będą mogli w niezwykły sposób odkrywać świat nauki – mówi dyrektor szkoły Bożena Nowak – Justyna. Dzieci będą się uczyć biologii, chemii, geografii czy przyrody nie tylko z podręczników. Nową salę lekcyjną wyposażono m.in. w sprzęt multimedialny, laboratorium mikroskopowe, stół demonstracyjny do przeprowadzania doświadczeń oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne: modele budowy człowieka, naturalne okazy, globusy, mapy czy atlasy. W ramach projektu zakupiono także nowe ławki i krzesła, których ustawienie sprzyja aktywnemu zdobywaniu wiedzy. Pracownia nazwana Eko-zakątkiem została utworzona dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi oraz pomocy Fundacji Oświatowej „Jarosty” i Rady Rodziców.

Czytaj więcej...

Internet

23.07.2018

Jest e-Leader, będzie e-Urząd

Gmina Moszczenica – jako druga w województwie po Piotrkowie – zamierza wdrożyć elektroniczny system zarządzania dokumentacją. Mieszkańcy będą mogli załatwiać większość spraw przez Internet, bez wizyty w urzędzie. – Oprogramowanie EZDPUW jest systemem, który funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim. Urząd Miasta wdrożył to oprogramowanie z sukcesem jako pierwsze miasto w Polsce i funkcjonuje ono tam jako system podstawowy. Oprogramowanie służy do wymiany informacji między mieszkańcami a samym urzędem, współpracuje z platformą EPUAP i pozwala śledzić na bieżąco tok prowadzonej sprawy ale jego najważniejszą cechą jest to, ze jest darmowe i stworzone z myślą o samorządach- mówi wójt Moszczenicy Marceli Piekarek. Gmina Moszczenica – podobnie jak przy Internecie szerokopasmowym – szuka partnerów wśród innych gmin. – Regionalizacja projektu pozwala zdobyć większe dotacje oraz podzielić koszty. Strategie rozwoju gminy opartą o innowacyjność realizujemy już od projektu E-leader. Wszystkie dalsze działania są możliwe dzięki tej współpracy czterech gmin – podkreśla wójt Piekarek.   Jest także szansa, że przy współpracy z Piotrkowem uda się otrzymać program do zarządzania dokumentacją za darmo.

Czytaj więcej...

Postaerunek policji

23.07.2018

Policjanci wrócili do Moszczenicy

Funkcjonował tylko na papierze. Teraz do posterunku w Moszczenicy wrócili policjanci. Dyżurują od poniedziałku do piątku.W 2013 roku decyzją ówczesnego komendanta piotrkowskiej policji, rozpoczęła się likwidacja części gminnych komisariatów. Zmiany dotknęły także Moszczenicę. Właściwą jednostką został komisariat w Wolborzu, a wspomagać go miał lokalny posterunek. – W praktyce istniał on tylko na papierze – mówi wójt Moszczenicy Marceli Piekarek. – Od dłuższego czasu zabiegałem u komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi, komendanta miejskiego w Piotrkowie, komendanta komisariatu w Wolborzu i kierownika posterunku o wprowadzenie codziennych dyżurów. Interweniowała również Rada Gminy. W końcu udało się nam ustalić, że od 1 listopada br. policjanci będą pełnić służbę od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy, będą mieli szansę spotkać się z dzielnicowym. Mam nadzieję, że mieszkańcy widząc, że ktoś dyżuruje na posterunku przy ul. Piotrkowskiej, poczują się bezpieczniej. Poza tym, w godzinach popołudniowych częściej dochodzi do przestępstw.Jeżeli policjant będzie pracował akurat w terenie, zachowany zostanie kontakt telefoniczny. – W przypadku nieobecności dzielnicowego w budynku posterunku policji, w widocznym miejscu umieszczony zostanie numer kontaktowy do dyżurującego dzielnicowego – zapewnia kierownik posterunku, asp. szt. Sylwester Niesmiałek, który dodaje również, że zachowane zostaną dotychczasowe działania prewencyjne.Wójt Piekarek ma nadzieję, że uda się z czasem wprowadzić dyżury weekendowe. Dodatkowo gmina ze swej strony obiecała daleko idącą pomoc. – Policjantom zapewnimy dobre warunki pracy. Do budynku, w którym znajduje się komisariat zostanie podłączony Internet, a ja ze swej strony zapewnię laptopa i drukarkę.Posterunek policji, mieszczący się przy ul. Piotkowskiej 11 w Moszczenicy czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00 – 21.00.

Czytaj więcej...

Wizyta samorządowców z bliźniaczej Moszczenicy

28.06.2018

Wizyta samorządowców z bliźniaczej Moszczenicy

To była uroczysta sesja absolutoryjna. W obradach Rady Gminy wzięli udział goście z bliźniaczej Moszczenicy z powiatu gorlickiego w województwie małopolskim.  Kilkunastoosobowa delegacja z przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Szczerbą i wójtem Jerzym Wałęgą przysłuchiwała się obradom radnych.  Na koniec sesji głos zabrali gospodarze obu gmin.- Bardzo się cieszę, że nasza współpraca, choć nie tak intensywna jakbyśmy chcieli, cały czas się umacnia  - podkreślał wójt Wałęga, wręczając pamiątkowe zdjęcie upamiętniające podobną wizytę w powiecie gorlickim.- Jest nam bardzo miło, że możemy Państwa gościć i pokazać efekty naszej pracy – mówił wójt Marceli Piekarek. – Dzięki takiej współpracy między samorządami możemy wymieniać się doświadczeniami i opiniami dotyczącymi funkcjonowania samorządu.  Samorządowcy z naszej partnerskiej gminy w trakcie jednodniowego pobytu oprócz Urzędu Gminy zwiedzili halę sportową.Gminy, które zjednoczyła ta sama nazwa i przyjaźń dzieli odległość 300 kilometrów.

Czytaj więcej...

kamera

23.07.2018

Będzie bezpieczniej!

W gminie Moszczenica powstaje nowoczesny system monitoringu. Docelowo 200 kamer ma obserwować najniebezpieczniejsze miejsca.– Chcemy wspólnie z policją dbać o bezpieczeństwo mieszkańców – zapewnia wójt Marceli Piekarek. – To jest podstawa. Miejsca, w których instalowane są kamery wybierane są wspólnie z policją. Są to tereny i obiekty użyteczności, na których wcześniej dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. W tej chwili mamy już zainstalowane 50 z planowanych 200 kamer. Monitoring ma objąć wszystkie 23 sołectwa w naszej gminie. Mam nadzieję, że cały system będzie też działał prewencyjnie. Wysokiej jakość sprzęt pozwoli wyłapywać wandali i przestępców. Jakość obrazu jest bardzo dobra więc nie powinno być problemu z identyfikacją ewentualnych sprawców.Gmina od lat walczy o przywrócenie posterunku policji w Moszczenicy. – Niestety nie zależy to od nas, dlatego robimy wszystko, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Do powstającego systemu chcemy dołączyć również wszystkie kamery znajdujące się na terenie gminnych szkół, tak aby stałym dozorem objąć też uczniów – dodaje Piekarek.To kolejny duży projekt realizowany w Moszczenicy. Zadanie należy do ambitnych, bo obszar gminy to ponad 111 km kwadratowych. Urzędnicy walczą by część monitoringu była sfinansowana ze źródeł zewnętrznych. – Mamy zdolnych ludzi, którzy już nie raz pokazali, że potrafią napisać świetny projekt i znaleźć na niego pieniądze – mówi z dumą wójt.Oprócz bezpieczeństwa to także lokalne miejsca pracy. Monitoring obsługuje łącznie 5 osób. Monitory i system rejestrujący znajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy. Obserwacja jest prowadzona przez całą dobę i – jak podkreśla wójt Piekarek – policja już korzystała z nagrań dotyczących przestępstw i wykroczeń.

Czytaj więcej...

KGW na Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy

23.07.2018

Moszczenica zaprezentowała się najlepiej!

Byliśmy najbarwniejszą i najbardziej rozśpiewaną reprezentacją na jubileuszowym 50. Narciarskim Rajdzie Chłopskim w Rajczy. Impreza łączy w sobie sportową rywalizację, wspólną zabawę, promowanie tradycji i kultury polskich gmin oraz gości z Włoch, Słowacji i Czech.Trzydniowe zmagania gmin zainaugurował barwny korowód, który przemaszerował wokół centrum Rajczy. Moszczenica po raz kolejny była bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce za najlepszą prezentację drużyny.– Jako gmina wystartowaliśmy we wszystkich konkurencjach – mówi radna powiatowa Halina Derach, przewodnicząca gminnego KGW. Moszczenicę w konkurencjach sportowych reprezentowali: biegu klasycznym na 2 km – Dorota Adamek i Aleksander Cieślik, w biatlonie – Janusz Kaźmierczak i Marek Kaleta, w biegu na 5 km w kategorii seniorzy – Adam Derach, Piotr Grzanek i Dorota Adamek oraz bieg przebierańców – Bogdan Pietrykowski. Najbardziej widowiskową konkurencją był jednak Zjazd na Byle Cym. – I tu również udało nam się wywalczyć miejsce na podium – podkreślają z dumą członkowie ekipy. III miejsce zajął Piotr Grzanek, ale dzielnie też walczyły Barbara i Magda Poszumskie. W konkursie wiedzy krajoznawczej nasza reprezentantka Agnieszka Janiec zdobyła maksymalną liczbę punktów, a tylko o dwa mniej uzyskała druga uczestniczka, Danuta Dziadczyk.Nasze gospodynie znalazły się w gronie najlepiej gotujących drużyn i również wróciły do domu z pucharem. – Stoisko na Targach Smaków budziło zachwyt. Były koszyki plecione z pęt kiełbasy, tort w kształcie otwartej książki czy pawi ogon z tradycyjnych wędlin. Panie przygotowały regionalne dania m.in. dusichę z kapuśniakiem czy barszcz grzybowy z ziemniakami „skubiakami”– opowiada H. Derach. Ekspozycję i wszystkie pyszności przygotowały: Zofia Skwarkowska, Zofia, Bogdan, Irena Oleksiewicz, Danuta Dziadczyk, Henryka Macherowska, Halina Justyna i Barbara Poszumska. Specjalne wyróżnienia w konkursie dla seniorek „Party 80” otrzymały Halina Justyna i Zofia Skwarkowska.Prezentację gminy Moszczenica dopełnił występ Kapeli Tolka Gałązki, pod kierownictwem Krzysztofa Sali. Muzycy wystąpili wspólnie z artystami z Włoch, Słowacji, Czech i Polski na koncercie prezentującym kulturę poszczególnych regionów. Imprezom o charakterze sportowo-kulturalnym towarzyszyło spotkanie samorządowców. Gminę Moszczenica reprezentowali radni gminni Waldemar Banaszczyk i Wojciech Jarzębowski, którzy w imieniu władz gminy przekazali na ręce Kazimierza Fujaka specjalny list gratulacyjny. Zdobyte puchary uroczyście przekazano wójtowi Marcelemu Piekarkowi, który pogratulował sukcesów i podziękował całej reprezentacji gminy.

Czytaj więcej...

Profil zaufany

23.07.2018

Mamy Profil Zaufany

Załatwiaj wiele spraw urzędowych bez kolejki. Gmina Moszczenica daje możliwość potwierdzenia Profilu zaufanego na miejscu, w budynku przy ul. Kosowskiej 1. Profil zaufany  działa jak odręczny podpis. To bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji np. w urzędach czy bankach.– Jest to element realizacji projektu Gmina Bliżej Mieszkańców, w ramach którego mieszkańcy będą mogli załatwiać swoje urzędowe sprawy elektronicznie, bez wizyty w urzędzie. Dzięki temu, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze będzie można złożyć np. wniosek o wydanie dowodu osobistego, dokumenty do programu 500+ czy sprawdzić ilość punktów karnych. Wystarczy mieć dostęp do Internetu i posiadać aktywny profil zaufany. To duże ułatwienie dla osób studiujących lub pracujących poza Moszczenicą – mówi wójt Marceli Piekarek.Do tej pory, aby potwierdzić taki podpis i skorzystać w pełni z możliwości różnych e-usług konieczna była wizyta w Piotrkowie.

Czytaj więcej...

Przekazanie radiowozu

23.07.2018

Pomagamy policji

Moszczenica była jedną z trzech gmin, które współfinansowały nowe auto dla komisariatu policji w Wolborzu. – Nieoznakowana kia będzie patrolować także nasze ulice – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który uczestniczył w oficjalnym przekazaniu auta. Moszczenica z budżetu gminy dołożyła 10 259 złotych. Podobne kwoty dały pozostałe samorządy, a resztę dołożyła Komenda Głowna Policji w Warszawie. To nie koniec naszego wsparcia dla policjantów. – W budżecie na 2018 rok zagwarantowaliśmy już kwotę 12 tys. zł na zakup kolejnego samochodu – mówi wójt Piekarek. – Liczę, że to zagwarantuje częstsze partole na ulicach i drogach naszych miejscowości.

Czytaj więcej...

Gminny Zespół Ochrony Zdrowia

23.07.2018

Remonty w gminnych placówkach zdrowia

Największa modernizacja czeka budynek Gminnego Zespołu Ochrony Zdrowia przy ul. Piotrkowskiej w Moszczenicy. W planie jest wymiana okien, drzwi, całego centralnego ogrzewania wraz ze źródłem ciepła oraz wykonanie nowej izolacja dachów i ścian zewnętrznych. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół budynków. Dyrekcja walczy o dofinansowanie remontu z środków unijnych.– To bardzo duża inwestycja, dlatego przystąpiliśmy do projektu unijnego organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Planowany koszt to ponad 2 800 000,00 zł., z czego dofinansowanie unijne to 85% wszystkich kosztów kwalifikowanych. Remont podniesie komfort zarówno pracownikom, jak i pacjentom. Poprawi też estetykę budynków. Dzięki zamontowaniu pomp ciepła będzie ekologicznie i ekonomicznie – podkreśla Ireneusz Dybała, dyrektor placówki.Gminny Zespół Ochrony Zdrowia posiada kilka placówek: w Moszczenicy – gdzie znajdują się gabinety lekarza POZ oraz stomatologia dla dorosłych, rehabilitacja, ginekologia i pielęgniarka położna oraz Zakład opiekuńczo-leczniczy i własne laboratorium; w Srocku – znajdują się gabinety lekarza POZ oraz w budynku gimnazjum w Moszczenicy – gdzie znajduje się stomatologia dziecięca. Jest to największy ośrodek w gminie, w którym zdeklarowane jest ponad 6500 pacjentów.Do tej pory wyremontowano m.in. pomieszczenia ZOL-u, rehabilitacji oraz pomieszczenia biurowe. Zakupiono nowy sprzęt rehabilitacyjny, USG, uruchomiono zaniechaną od wielu lat stomatologię dla dorosłych. Od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy placówka otrzymała wyposażenie na kwotę 230.000,00 zł. Wyremontowano również wnętrze oraz centralne ogrzewanie w ośrodku w Srocku. Jak podkreśla dyrektor Dybała ten planowany remont ma zapewnić jeszcze lepsze warunki pacjentom.

Czytaj więcej...

Podpisanie umowy

23.07.2018

Umowa na dotację rozbudowy targowiska w Moszczenicy podpisana

W Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się uroczyste podpisanie umów na rozbudowę i budowę targowisk. Uczestniczyli w nim burmistrzowie i wójtowie Czarnocina, Tuszyna, Koluszek, Rawy Mazowieckiej, Moszczenicy oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. W ramach Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozdysponowano 15 mln 795 tys. zł. Pieniądze trafią do 19 miejscowości. W większości pokryją ponad 60% kosztów budowy. Jak podkreślał przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, który był obecny przy podpisywaniu umów – dobry gospodarz to taki, który inwestuje na swoim podwórku za zewnętrzne środki. Wójtom Moszczenicy i Czarnocina gratulował operatywności, obecny na uroczystości wicestarosta Piotr Wojtysiak.Moszczenica dostała 708 tys. złotych w ramach konkursu zorganizowanego przez samorząd województwa w ramach Projektu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. To jedna z najwyższych kwot przyznanych w konkursie. – Bardzo nas cieszy, że nasz projekt znalazł uznanie. Popularność gminnego targowiska stale rośnie i konieczna jest jego rozbudowa. Przygotowujemy się do rozpoczęcia prac już w tym roku. Mamy wykonaną dokumentację i wkrótce ruszy proces inwestycyjny – opowiada wójt Marceli Piekarek. Gminę Moszczenica na uroczości reprezentowali również przewodnicząca Rady Gminy Iwona Pietrzkowska, skarbnik Anna Kaźmierczak oraz sekretarz Krzysztof Jędrzejczyk.Targowisko zostanie rozbudowane od strony parku. Pojawią się zarówno stoiska handlowe, jak i miejsca parkingowe. Poprawi to bezpieczeństwo i komfort zakupów oraz da możliwość pojawienia się zwiększonej ilości nowego asortymentu. Inwestycja ta będzie miała także wymiar finansowy. W budżecie gminy pojawią się dodatkowe pieniądze z opłaty targowej. Planowany koszt przebudowy to ponad 1 milion złotych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r

10.10.2018

Będą obradować

Sesja Rady Gminy Moszczenica odbędzie się 15 października 2018 r. Obrady rozpoczną się o godzinie 12.00.  Radni wysłuchają m.in sprawozdania z działalności wójta, zapoznają się ze stanem przygotowań do zimowego utrzymania dróg oraz omówią ich stan oraz będą głosować nad szeregiem uchwał. Szczegółowy program obrad jest dostępny TUTAJ

Czytaj więcej...
Przebudowa ul. Dworcowej

27.09.2018

Reagujemy na Państwa uwagi

W związku ze zgłoszeniami rodziców uczniów SP Moszczenica o trudnościach w ich bezpiecznym dowozie do placówki, po interwencji Wójta wykonawca robót związanych z przebudową ul. Dworcowej deklaruje,  że prace powodujące duże utrudnienia w ruchu drogowym będą wykonywane od godz. 9.00.Za utrudnienia przepraszamy. Remont ulicy ma zakończyć się do końca października.

Czytaj więcej...
Naprawa uszkodzonej studni

13.10.2018

Naprawa uszkodzonej studni

Specjalistyczna firma podjęła się naprawy uszkodzonej w ubiegłym tygodniu studni. - Reagujemy na wszystkie Państwa sygnały dotyczące obniżenia ciśnienia wody, dlatego - pomimo poważnych uszkodzeń, zdecydowaliśmy się na próbę renowacji starej studni. Niestety obecna sytuacją wiąże się z obniżeniem ciśnienia wody  - mówi Bogdan Rogalski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Moszczenicy. Aby zabezpieczyć dostawę wody do domów mieszkańców gmina podjęła już wcześniej decyzję o budowie nowej, dodatkowej studni na terenie po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego. Niestety stara nie wytrzymała eksploatacji i zwiększonego zużycia wody.  - Awaria obecnej studni jest niestety bardzo poważna, ale dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej ustabilizować sytuacje - podkreśla wójt Marceli Piekarek, który dziś osobiście sprawdzał postęp prac. Wójt zapewnia, że wkrótce ruszy też budowa nowej studni.Przepraszamy za wszystkie niedogodności. Niestety okresowy brak wody może nadal występować - zwłaszcza rano i wieczorem , dlatego prosimy Państwa o zabezpieczenie sobie potrzebnych zapasów wody.

Czytaj więcej...
Remont drogi Baby –Wolbórz

25.07.2018

Uwaga na prace drogowe!

Ruszyły kolejne remonty dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Drogowców spotkacie na trasie Baby – Wolbórz. Obecnie prace prowadzone są w okolicach kościoła w Babach. Oprócz położenia nowej nawierzchni na jezdni, drogowcy przebudują tu również fragmenty chodników. Nowa kostka zamiast starych płyt pojawi się m.in. na odcinku od przejazdu kolejowego w Babach w kierunku Wolborza. Efekty prac widać już na drodze Srock – Podolin oraz w Gościmowicach. Łącznie położono tam ponad 2,5 kilometra nowej nakładki asfaltowej. Postęp i jakość wykonanych robót ocenili przedstawiciele samorządów, które finansują wspólnie te inwestycje: wicestarosta Piotr Wojtysiak, wójt Moszczenicy Marceli Piekarek, radna Małgorzata Śmiechowicz oraz dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych Zbigniew Starosta. Koszty remontu dzielone są po połowie. Dzięki takiej współpracy udało się wyremontować już wiele dróg na terenie gminy. Wszystkim kierowcom przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie prowadzone są roboty drogowe. Prosimy również o stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

Czytaj więcej...
Drugi chodnik w Babach już w budowie

09.10.2018

Drugi chodnik w Babach już w budowie

Kontynuujemy współpracę z powiatem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na drodze powiatowej Baby - Wolbórz ruszyła budowa pół kilometrowego chodnika, który powstaje tuż za przejazdem kolejowym. - O tę inwestycję od dłuższego czasu zabiegali mieszkańcy Bab i wspólnie z wójtem gminy Moszczenica Marcelim Piekarkiem zdecydowaliśmy o tym, że jeszcze w tym roku jest szansa na jej realizację - przyznaje wicestarosta powiatu Piotr Wojtysiak. - Przypomnę, że nowy blisko 300 metrowy chodnik udało nam się wykonać tuż przy kościele. Łączny koszt obu zadań wyniósł 209 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że oprócz chodników na terenie gminy Moszczenica powiat wspólnie z gminą przebudował w tym roku 2,5 km odcinków dróg Raciborowice - Baby, przez miejscowość Gazomia Nowa oraz Srock - Podolin za prawie milion złotych. (powiat piotrkowski)

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka