Strażacka wigilia w Jarostach

16.12.2019

Strażacka wigilia w Jarostach

Druhowie ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Moszczenica spotkali się na wspólnej wigilii. Część oficjalną poprowadził wicestarosta piotrkowski Dariusz Magacz, będący również prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Moszczenicy. Modlitwę odmówił kapelan gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej ks. Władysław Paś, proboszcz parafii pw. Podwyższenia św. Krzyża w Moszczenicy. – Dziękujemy Wam za to, że jesteście. Żaden sprzęt, nawet najlepszy nie zstąpi człowieka i jego oddania drugiemu człowiekowi – podkreślał ks. Władysław Paś. Razem ze strażakami przy wspólnym stole usiedli przedstawiciele duchowieństwa, władz gminnych oraz zaproszeni goście: bryg. Jan Mielczarek, naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowy PSP w Piotrkowie, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska, wójt Marceli Piekarek, dyrektor GOKiS Jerzy Korytkowski, Bogdan Rogalski – prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Moszczenicy, Anna Kulik, opiekująca się na co dzień z ramienia gminy Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. - W imieniu wszystkich mieszkańców dziękuję Wam za poświęcenie i ofiarność. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni – dziękował wójt Marceli Piekarek, który przekazał druhom i ich rodzinom życzenia na nadchodzące święta i Nowy Rok. Do życzeń dołączył się również bryg. Jan Mielczarek, który w imieniu własnym i komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie podziękował za owocną współpracę i służbę.

Czytaj więcej...

XX sesja Rady Gminy

13.12.2019

XX sesja Rady Gminy

To będzie ostatnia sesja w tym roku. Radni głosować będą m.in. nad projektem przyszłorocznego budżetu gminy, Wieloletnią Prognozą Finansową,  wysłuchają opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz pochylą się nad sprawami związanymi z zagospodarowaniem terenów i budynku znajdującego się na Moszczenickich Terenach Inwestycyjnych. Sesja rozpocznie się 19 grudnia 2019 r. o godzinie 10.00.Szczegółowy porządek obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

Uczeń  SP w Babach finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

13.12.2019

Uczeń SP w Babach finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Karol Kopeć, uczeń klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach znalazł się wśród 11 uczniów klas VII-VIII z całej Polski w gronie finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska Niepodległa”, organizowanym przez Polską Uniwersytecką Szkołę Kształcenia Indywidualnego w Krakowie. - Konkurs składał się z dwóch etapów , pierwszy etap odbył się w szkole. Uczniowie , którzy brali udział w w/w konkursie musieli rozwiązać test online obejmujący okres walk o niepodległość Polski w latach 1863-1918 – wyjaśnia p. Iwona Jędrzejczyk, nauczyciel historii i szkolny koordynator konkursu.Do drugiego etapu przechodzili uczniowie, którzy osiągnęli wynik powyżej 90%. Karol osiągnął wynik 93.3 % co było równoznaczne z zakwalifikowaniem się do II etapu, który odbył się 5 grudnia br. w Krakowie. Po wielu zmaganiach Karol Kopeć otrzymał tytuł Finalisty i otrzymał cenne nagrody. Uczestnicy konkursu wzięli udział w gali wręczenia nagród, uroczystym obiedzie i zwiedzaniu Krakowa organizowanym przez USKI w Krakowie

Czytaj więcej...

Moszczenica będzie gospodarzem ogólnopolskiej wystawy

10.12.2019

Moszczenica będzie gospodarzem ogólnopolskiej wystawy

Najpiękniejsze gołębie rasowe przez cały weekend można zobaczyć w hali sportowej w Moszczenicy. Na wystawie swoje wyjątkowe okazy prezentowało 50 wystawców. Wystawa promuje przede wszystkim rasy, które są związane z naszym regionem. W tym roku wystawiono blisko 700 okazów. - Staramy się wspierać te hodowle, aby kolejne pokolenia o nich nie zapomniały. Najbardziej związany z naszą ziemią jest łódzki pstry, również mocno wpisany z tradycją naszego regionu jest gołąb srebrniak, perłowy czy tomaszowski - podkreśla Adrian Wagner, skarbnik Wojewódzkiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych. Wystawa cieszy się tak dobrą opinią, że związek został wytypowany do zorganizowania innej prestiżowej imprezy. – Polski związek powierzył nam organizację Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Rasowych w 2021 roku i to wydarzenie odbędzie się właśnie w Moszczenicy – poinformował prezes WZHG w Łodzi Przemysław Walczak. - Bardzo się cieszę, że kolejna ogólnopolska impreza będzie miała miejsce właśnie u nas – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który podkreśla bardzo dobrą współpracę samorządu i związku. – Mamy u siebie i w regionie bardzo dużo hodowców, którzy w ten właśnie sposób mogą się dzielić swoją pasją – dodaje, wójt, który jak co roku ufundował puchar w kategorii najwyżej oceniony gołąb wystawy. Puchar dla najmłodszego wystawcy ufundował proboszcz moszczenickiej parafii Władysław Paś, który razem z przewodniczącą Rady Małgorzatą Domańską również uczestniczyli w uroczystości kończącej wystawę. W sumie przyznano kilkadziesiąt nagród w 35 prezentowanych rasach.

Czytaj więcej...

Schola „Hosanna” triumfuje w Krakowie

10.12.2019

Schola „Hosanna” triumfuje w Krakowie

Schola Hosanna działająca przy Parafii Podwyższenia św. Krzyża w Moszczenicy odniosła wielkie sukcesy muzyczne w Krakowie. Odbył się tam IV Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Festiwal ten zgromadził blisko 2 tys. uczestników z całej Polski, jak również z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Tegoroczna edycja charakteryzowała się bardzo wysokim poziomem wykonawczym, co potwierdzili sami jurorzy. Eliminacje do festiwalu odbyły się w kilku największych miastach Polski oraz w Wilnie i Grodnie. Młodzież z Moszczenicy na eliminacje pojechała do Poznania gdzie zdobyła I miejsce w kat. chóry. Nie tylko Schola reprezentowała Moszczenicę. Solistki: Weronika Nowak i Emilia Sobala zdobyły I miejsce w swoich grupach wiekowych, a Kinga Bąbol zdobyła III nagrodę. Dodatkowo dziewczyny połączyły swoje siły i wstąpiły jako tercet wokalny, wgrywając w kategorii zespoły do 8 osób. Tercet reprezentował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu im. Jana Justyny w Moszczenicy. Po sukcesach w eliminacjach przyszedł czas na finał w Krakowie. Tam Schola Hosanna zdobyła I miejsce, a swoim wykonaniem pieśni „My, Pierwsza Brygada” rozpoczęła Galę Finałową. Zespół zdobył również nagrodę specjalną - Małe Grand Prix, w ramach której został zaproszony na Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, który odbędzie się 23 lutego w Krakowie. Schola zaśpiewa wspólnie z Chórem Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Kolejna nagroda za  I miejsce trafiła w ręce solistki Emilii Sobali, a wspomniany wcześniej tercet wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy zdobył III miejsce. Podczas gali wręczenia nagród nie zabrakło ogromnych emocji i wzruszeń. Młodzież z Moszczenicy z wielką radością i dumą odbierała nagrodę z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka oraz dr Roberta Zaparta z Fundacji Armii Krajowej w Londynie. - Udział w tego typu festiwalach to wielka lekcja historii i patriotyzmu, która zawarta jest w tekstach pieśni patriotycznych. Jest to okazja do poznania sylwetki wspaniałych, niezłomnych bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Takim przykładem jest Henryk Rasiewicz „Kim”, którego imię nosi festiwal. Był to żołnierz 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Jest także autorem wielu znanych pieśni partyzanckich, m.in. „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Na znojną walkę”, która stała się hymnem całej Kresowej AK – podkreśla Robert Bykowski, opiekun i kierownik muzyczny.

Czytaj więcej...

Smaki Powiatu Piotrkowskiego

09.12.2019

Smaki Powiatu Piotrkowskiego

W Starostwie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się konkurs pn. "Smaki Powiatu Piotrkowskiego" którego celem jest promocja oraz propagowanie lokalnych potraw. Do zmagań o najlepszą potrawę w powiecie przystąpiło 14 drużyn, reprezentujących poszczególne samorządy gmin. W komisji oceniającej potrawy znaleźli się: Czesław Maszczyk - Prezes Fundacji Iglo, Dariusz Magacz - Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego, Krzysztof Pawłowski - Szef Kuchni Restauracji Miód i Wino. Naszą gminę reprezentował Gminny Związek KGW w składzie: Halina Derach - przewodnicząca, Danuta Dziadczyk - wiceprzewodnicząca i Barbara Justyna - członek prezydium związku. Panie do konkursu przygotowały "Zupę Garus na pierdziołkach" oraz "Piernik na miodzie i piwie". Jury wysoko oceniło przygotowane potrawy i ostatecznie nasze panie zajęły II miejsce! Konkurs "Smaki Powiatu Piotrkowskiego" zrealizowany został przez Fundację "IGLO" przy współpracy z Powiatem Piotrkowskim.

Czytaj więcej...

Uczyli się o pracy samorządu

09.12.2019

Uczyli się o pracy samorządu

Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach odwiedzili Urząd Gminy w Moszczenicy. Podczas spotkania z wójtem młodzi ludzie dowiedzieli się m.in. jaka jest rola samorządu w społeczności lokalnej, jakie sprawy można załatwić w urzędzie, z jakich wydziałów składa się ta instytucja, jakie inne jednostki podlegają urzędowi. Wójt Marceli Piekarek szczegółowo omówił strukturę gminy, zadania poszczególnych urzędników, w tym władzy ustawodawczej i wykonawczej gminy. Następnie uczniowie zwiedzali poszczególne wydziały, obserwowali pracę urzędników, rozmawiali z Anną Kaźmierczak, skarbnikiem gminy, którą pytali o wydatki i wpływy do budżetu gminy, a na koniec mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotelu wójta. Była to niezwykle interesująca lekcja wychowania obywatelskiego na żywo.

Czytaj więcej...

Spotkanie dotyczące dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

04.12.2019

Spotkanie dotyczące dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

Na spotkanie 10 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza Fundacja GlobalECO.

Czytaj więcej...

Spotkanie wigilijne

03.12.2019

Spotkanie wigilijne

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby dobrego serca, starsze, samotne, spragnione ludzkiej życzliwości i odrobiny ciepła do kolędowania przy wigilijnym stole. Spotkanie opłatkowe i wspólne śpiewanie kolęd z zespołem Jacy Tacy Moszczeniacy odbędzie się w piątek, 20 grudnia 2019 r. o godz. 18.30 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy.​

Czytaj więcej...

Sukcesy na Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w unihokeja  uczennic i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babach

04.12.2019

Sukcesy na Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w unihokeja uczennic i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Babach

W listopadzie odbyły się gminne rozgrywki w unihokeja organizowane po raz kolejny w Szkole Podstawowej im Janusza Korczaka w Babach. W wyniku sportowej rywalizacji gospodarze nie byli gościnni i wygrali wszystkie spotkania - relacjonuje J. Nowak, która była organizatorem zawodów. Zwycięstwa podczas tych zawodów dały awans reprezentowania gminy na zawodach powiatowych w Łękach Szlacheckich. Drużyna dziewcząt z rocznika 2005-2006 w składzie: Maja Nowak, Klaudia Drożdżal, Maja Bąbol, Sandra Godala, Weronika Serafin, Julia Reczyk, Patrycja Kot, Wiktoria Nowak oraz Oliwia Śmiechowicz jako bramkarz zdobyła puchar za II miejsce w powiecie piotrkowskim w unihokeja. Drużyna chłopców z tego samego rocznika w składzie: Fabian Duda, Kacper Olejnik, Jakub Jagodziński, Jakub Socha, Oliwier Traczyk, Dawid Hejniak, Piotr Kawnik, Piotr Jędrzejec i w bramce Mateusz Hejduk wywalczyła III miejsce. Drużyna dziewcząt oraz chłopców z rocznika 2007 i młodsi również reprezentowała gminę Moszczenica w Powiatowych Mistrzostwach w Unihokeja, na których obie drużyny wywalczyły III miejsce. Skład drużyny dziewcząt: Emila Wojtas, Anna Cybula, Olga Ziółkowska, Amelia Kluba, Martyna Król, Zuzanna Pabiniak, Hanna Ignatowicz, Amelia Sałata, Anita Duda. Skład drużyny chłopców: Marcel Derendarz, Jakub Sójka, Mateusz Nowicki, Stanisław Hejduk, Bartosz Myśliński, Kacper Myśliński, Aleks Kwaśniewski, Jan Pełka, Szymon Antosiak Jest to bardzo duży sukces dla nas, ponieważ po raz ósmy z rzędu wygrywamy w gminie i co roku reprezentujemy naszą gminę na tych mistrzostwach - dodaje J. Nowak. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.

Czytaj więcej...

Gminny Przegląd Kronik

02.12.2019

Gminny Przegląd Kronik

Kroniki są skarbnicą wiedzy o czasach minionych i ludziach, którzy tworzyli historię naszej gminy. Archiwalne zdjęcia, wycinki z gazet , sprawozdania i pamiątki po minionych wydarzeniach, to wszystko można było zobaczyć podczas pierwszego Gminnego Przeglądu Kronik. W konkursie zaprezentowało się szesnaście organizacji i. Pomysłodawczynią przeglądu była Halina Derach prezes, Gminnego Związku KGW w Moszczenicy. – To są prawdziwe perły. Wystarczy popatrzeć z jakim artyzmem i skrupulatnością były prowadzone – mówi Halina Derach. Kroniki oceniało jury w składzie piotrkowska radna Wiesława Olejnik, były radny powiatowy Mariusz Stobiecki i sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk. – Wybór był bardzo trudny. Wszystkie z zaprezentowanych tu kronik zasługują na uznanie pod względem wykonania, dlatego postanowiliśmy wyróżnić tylko trzy najstarsze kroniki należące do KGW Srock, KGW Kiełczówka i KGW Gajkowice. Najwcześniejszy wpis z 1932 r. znaleźliśmy w kronice KGW Srock, kolejny pochodził z 1936 z kroniki KGW Kiełczówki, a następny z 1938 r. z kroniki KGW Gajkowice – tak umotywowała werdykt jury Wiesława Olejnik. Oprócz wymienionych kół, nagrody ufundowane przez wójta Moszczenicy Marcelego Piekarka otrzymali również gospodarze przeglądu czyli OSP Srock, OSP Baby i klub HDK działający przy OSP Baby. Każdy uczestnik przeglądu otrzymał również pamiątkowy dyplom oraz nową kronikę ufundowaną przez starostę powiatu piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka.

Czytaj więcej...

Uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy

02.12.2019

Uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy

Z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarostach odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz uczniów oddziałów klas I - III ze Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad. Uczestnicy zajęć  mogli korzystać z nowoczesnego fantomu do nauki RKO oraz utrwalić i zgłębić swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jak podkreślają druhowie z OSP, zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczniowie chętnie angażowali się w ćwiczenia. Więcej zdjęć na stronie SP Jarosty

Czytaj więcej...

Obowiązek wpisu do  Rejestru-BDO

29.11.2019

Obowiązek wpisu do Rejestru-BDO

Podmioty zobowiązane do rejestracji w BDO Informacja ze strony  https://bdo.mos.gov.pl/Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami uruchomiony został 24 stycznia 2018 r.Obowiązkiem  wpisu do  Rejestru-BDO objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.Poniżej przedstawiamy listę przykładowych podmiotów, które w wyniku prowadzenia swojej działalności są zobowiązane do uzyskania wpisu do Rejestru-BDO: • sklepy spożywcze,• sklepy wielkopowierzchniowe,• firmy budowlane, remontowe,• gabinety lekarskie,• gabinety stomatologiczne,• gabinety kosmetyczne,• zakłady fryzjerskie,• producenci baterii i akumulatorów,• producenci pojazdów,• producenci opakowań,• producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,• importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,• rolnicy powyżej 75 ha ziemi,• warsztaty samochodowe,• warsztaty rzemieślnicze,• zakłady produkcyjne,• prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.  ZASADY REJESTRACJIBaza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.Uruchomienie wskazanej funkcjonalności BDO umożliwi kompleksowe gromadzenie i zarządzanie informacjami dotyczącymi gospodarki odpadami oraz zapewni podmiotom w pełni elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych.ZASADY REJESTRACJIObowiązkowi rejestracji podlegają wszystkie podmioty wymienione w art. 50 ust. 1 oraz art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach. W art. 50 ustawy o odpadach wymienia się szereg rodzajów działalności, które podlegają wpisowi do Rejestru BDO na wniosek. W takich przypadkach przedsiębiorcy sami muszą złożyć wniosek o wpis do Rejestru. Wniosek należy złożyć do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. Art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach wymienia przypadki, w których podmioty będą wpisane do Rejestru BDO z urzędu przez marszałka województwa, właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności danego podmiotu.Jakie sankcje karne grożą podmiotom zobowiązanym do uzyskania wpisu do Rejestru BDO, za działanie niezgodne z przepisami?• za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru – kara aresztu albo grzywny• za brak wniosku o wpis do rejestru, zmianę wpisu do rejestru, wykreślenie z rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym – kara aresztu albo grzywny• za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł• za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł• za transport odpadów bez wpisu do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna od 2 000 do 10 000 złWPIS NA WNIOSEKWpisu na wniosek do Rejestru dokonuje marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. Obowiązkowi rejestracji na wniosek podlegają podmioty do których ma zastosowanie:1. Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej – dalej u.o.p.g.o. Do takich podmiotów zalicza się:• wprowadzających na terytorium kraju produkty wymienione w załączniku nr 4a do ustawy u.o.p.g.o. tj.: oleje smarowe, mieszanki olejowe, preparaty smarowe, dodatki, środki zapobiegające zamarzaniu, nowe i używane opony pneumatyczne (stosowane m.in. w motocyklach, rowerach, samochodach osobowych i ciężarowych)• prowadzących odzysk lub recykling odpadów powstałych z tych produktów• organizacje odzysku zajmujące się tymi produktami• dokonujących eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów powstałych z tych produktów w celu poddania ich odzyskowi lub recyklingowi• PRODUKTY• IMPORT PRODUKTÓW (WPROWADZAJĄCY)• WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE PRODUKTÓW2. Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Do takich podmiotów zalicza się:• wprowadzających pojazdy• prowadzących punkty zbierania pojazdów• prowadzących stacje demontażu• prowadzących strzępiarki• POJAZDY • WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE POJAZDÓW • IMPORT • STACJA DEMONTAŻU • STRZĘPIARKA3. Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Do takich podmiotów zalicza się:• wprowadzających sprzęt lub autoryzowani przedstawiciele• zbierających zużyty sprzęt• prowadzących zakłady przetwarzania• organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego• prowadzących działalność w zakresie recyklingu lub innego niż recykling procesu odzysku• SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY • WPROWADZENIE DO OBROTU • WPROWADZAJĄCY SPRZĘT 4. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach. Do takich podmiotów zalicza się:• wprowadzających baterie lub akumulatory• prowadzących zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów• podmioty pośredniczące • BATERIE I AKUMULATORY • WPROWADZAJĄCY BATERIE LUB AKUMULATORY • WPROWADZENIE DO OBROTU • WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE • IMPORT 5. Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Do takich podmiotów zalicza się:• organizacje odzysku opakowań• dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych lub produktów w opakowaniach• eksportujących odpady opakowaniowe, opakowania lub produkty w opakowaniach• prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych• wprowadzających opakowania lub produkty w opakowaniach• organizacje samorządu gospodarczego• WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA OPAKOWAŃ/PRODUKTÓW W OPAKOWANIACH/ODPADÓW OPAKOWNIOWYCH • EKSPORT OPAKOWAŃ/PRODUKTÓW W OPAKOWANIACH/ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH • OPAKOWANIE • WPROWADZAJĄCY OPAKOWANIA • WPROWADZAJĄCY PRODUKTY W OPAKOWANIACH 6. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Do takich podmiotów zalicza się:• prowadzący przetwarzanie odpadów, którzy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich przetwarzanie• transportujący odpady• sprzedający odpady lub pośredniczący w ich obrocie• prowadzą zakłady recyklingu statków• wytwórców odpadów zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów z wyłączeniem posiadaczy odpadów posiadających pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów (podmioty te wpisywane są do Rejestru BDO z urzędu)Specyficzną grupą przedsiębiorstw są wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów, zgodnie z katalogiem odpadów. Zarówno przedsiębiorca prowadzący pełną ewidencję (przy pomocy kart przekazania odpadów i kart ewidencji odpadów) jak i uproszczoną ewidencję (tylko przy użyciu kart przekazania odpadów) jest zobowiązany do uzyskania wpisu do Rejestru BDO.• WYTWÓRCA ODPADÓW Wpisu z urzędu do Rejestru BDO dokonuje marszałek województwa ze względu na miejsce wykonywania działalności.Do 1.01.2020r. podmiotami wpisywanymi z urzędu są podmioty, które uzyskały wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości).Obowiązkowi rejestracji z urzędu podlega przedsiębiorca, który:•uzyskał pozwolenie zintegrowane•uzyskał pozwolenie na wytwarzanie odpadów•uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów•uzyskał decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych•uzyskał koncesję na podziemne składowanie odpadów•wszystkie podmioty, które uzyskały wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomościWpisowi do rejestru nie podlegają:Zgodnie z art. 51 ust. 2 ustawy o odpadach wpisowi do rejestru nie podlegają:    • osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystuje odpady na potrzeby własne• podmiot władający powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe do: uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu lub uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz• podmiot, który prowadzi nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich,   • transportujący wytworzone przez siebie odpady• wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75 ha, o ile nie podlega wpisowi do rejestru na podstawie art. 51 ust. 1TERMINY REJESTRACJI• Przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis przed rozpoczęciem działalności.• W przypadku prowadzenia działalności bez wpisu do Rejestru-BDO należy niezwłocznie złożyć wniosek rejestracyjny.NUMER REJESTROWY Kto nadaje numer rejestrowy?Marszałek województwa, dokonując wpisu do rejestru, nadaje podmiotowi indywidualny numer rejestrowy BDO i zawiadamia o tym przedsiębiorcę. Kto podlega obowiązkowi umieszczania numeru rejestrowego na dokumentach?Obowiązkowi umieszczania numeru rejestrowego podlegają przedsiębiorcy:• wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz autoryzowani przedstawiciele• wprowadzający baterie lub akumulatory• wprowadzający pojazdy• producent, importer i wewnątrzwspólnotowy nabywca opakowań• wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach• wprowadzający na terytorium kraju opony• wprowadzający na terytorium kraju oleje smarowe Na których dokumentach należy umieszczać numer rejestrowy?Numer rejestrowy należy umieszczać na dokumentach związanych z działalnością w zakresie produktów i odpadów, na przykład:- faktury VAT- paragony fiskalne- umowy kupna-sprzedaży- sprawozdania- karty przekazania odpadów- karty ewidencji odpadów Na których dokumentach nie trzeba umieszczać numeru rejestrowego?- kadrowych i związanych z bieżącą obsługą administracyjną i funkcjonowaniem biura firmy- przekazywanych do urzędu skarbowego- pozostałych dokumentach nie związanych bezpośrednio z działalnością objętą wpisem do Rejestru BDOOPŁATA REJESTROWAKto podlega obowiązkowi uiszczenia opłaty rejestrowej i rocznej?Opłacie rejestrowej i rocznej podlegają wyłącznie przedsiębiorcy:• wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny i autoryzowani przedstawiciele• wprowadzający baterie lub akumulatory• wprowadzający pojazdy• producent, importer i wewnątrzwspólnotowy nabywca opakowań• wprowadzający na terytorium kraju produkty w opakowaniach• wprowadzający na terytorium kraju opony• wprowadzający na terytorium kraju oleje smarowePamiętaj!Opłaty rocznej nie uiszcza się w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa.Opłaty rejestrowej nie uiszcza przedsiębiorca wpisany do krajowego systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). Ile wynosi opłata rejestrowa/roczna?• 100 zł – mikroprzedsiębiorcy• 300 zł – pozostali przedsiębiorcy Kiedy należy uiścić opłatę roczną?• opłatę roczną należy uiścić do końca lutego za dany rok• opłaty rocznej nie uiszcza się w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa Gdzie należy uiścić opłatę rejestrową/roczną?Opłatę rejestrową/roczną należy uiścić na konto urzędu marszałkowskiego właściwego dla siedziby firmy lub miejsca zamieszania. Numery kont znajdują się na stronach internetowych właściwych urzędów.INFOLINIAW ZAKRESIE POMOCY MERYTORYCZNEJ ORAZ INFORMACJI NA TEMAT SZKOLEŃ I ICH TERMINÓW CZYNNA W DNI ROBOCZE, W GODZ.: 8:00 – 15:00 22 37 50 500         22 25 59 450POMOC W MINISTERSTWIE  ŚRODOWISKAPOMOC TECHNICZNA: nr tel.: 22 369 20 66POMOC MERYTORYCZNA: nr tel.: 22 369 20 65E-MAIL: pomoc.bdo@mos.gov.pl System rusza 1 stycznia 2020 r. Ewidencja odpadów oraz ich sprawozdawczość od 1 stycznia 2020 r. odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. System umożliwi uzyskanie aktualnej informacji na temat ilości odbieranych, zbieranych i transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania i przetwarzania. Operacje będą realizowane na bieżąco. Polska tworzy całkowicie od podstaw własny system BDO. Ten unikatowy na skalę światową projekt, jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ścisłej współpracy z Ministerstwem Środowiska.Więcej informacji i rejestracja: bdo.abrys.pl

Czytaj więcej...

Biała lista podatników VAT – nowe narzędzie do sprawdzania kontrahentów

29.11.2019

Biała lista podatników VAT – nowe narzędzie do sprawdzania kontrahentów

Sprawy przedsiębiorcy  Informacje ze strony    https://www.biznes.gov.pl/pl Co zawiera wykaz podatników VAT, jak sprawdzać kontrahenta i kiedy trzeba to zrobić, dlaczego niektórych rachunków nie ma na białej liście i co w takich sytuacjach można zrobić. Co to jest biała lista podatników VAT 1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Biała lista umożliwia ci: sprawdzenie czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.Gdzie znaleźć białą listę podatników VATLista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „szef KAS”) Znajdziesz ją na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).Nie musisz nic robić, aby dane twojej firmy znalazły się na liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli te informacje będą niepoprawne, będziesz mógł wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.Jak przeszukiwać białą listę podatników VATInformacje zamieszczone w wykazie możesz wyszukiwać według NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy. Jeśli wpiszesz tylko fragment tej nazwy, system pokaże pasujące wyniki, spośród których wybierzesz właściwą firmę.W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zarejestrowanych w CEIDG, w wyszukiwarce, w polu "nazwa podmiotu" podaj imię i nazwisko przedsiębiorcy.Pytając o dane wskazujesz dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie. W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie danych wyszukiwanej firmy. Będzie na nim również unikalny identyfikator przypisany do twojego wyszukiwania. To potwierdzenie możesz wydrukować.Zakres informacji o podatnikach W wykazie znajdziesz: nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;status podmiotu: w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowejimiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowejimię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.Numery rachunków na białej liście podatników VATDla przedsiębiorców bardzo ważną informacją, którą znajdą w wykazie są numery firmowych rachunków bankowych. Są to tzw. rachunki rozliczeniowe.Te numery są publikowane tylko w przypadku zarejestrowanych podatników VAT lub podatników VAT, którzy zostali przywróceni do rejestru. Z kolei jeśli odmówiono ci rejestracji jako podatnika VAT lub zostałeś wykreślony, to twoje dane zostaną uwidocznione w wykazie, ale nie obejmą informacji o rachunku rozliczeniowym.W wykazie nie znajdziesz danych firm (w tym numerów rachunków), które nie są podatnikami VAT, nawet jeżeli korzystają z konta firmowego – tych podmiotów biała lista nie obejmuje.Rachunki, które widzisz na białej liście zostały pobrane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej, po potwierdzeniu w STIR. STIR to system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, który umożliwia szefowi KAS analizę i przekazywanie informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym - twój rachunek powinien zostać zgłoszony do STIR przez bank, który go prowadzi.Są to te same numery rachunków firmowych, które podałeś do urzędu skarbowego w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. po założeniu konta firmowego w banku).Jeśli numer lub numery rachunków, z których korzysta twoja firma, zmieniły się i nie podałeś tej informacji do swojego urzędu skarbowego, powinieneś je zaktualizować. Spółki zarejestrowane w KRS i spółki cywilne składają aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego (NIP-8 i NIP-2),  przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - przez CEIDG.   Także w przypadku zmiany urzędu skarbowego – poinformuj nowy urząd o posiadanych rachunkach firmowych (tzn. wskaż rachunki w zgłoszeniu aktualizacyjnym).Pamiętaj, że w wykazie nie są publikowane prywatne rachunki bankowe - tzw. ROR, które przedsiębiorcy czasami wykorzystują w swoich firmach. Nie są to rachunki rozliczeniowe dedykowane prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli używasz takiego rachunku, twój kontrahent nie odnajdzie go w wykazie.Co zrobić, jeżeli na białej liście nie ma rachunku firmyJesteś podatnikiem VAT i masz rachunek bankowy, ale nie możesz znaleźć się na białej liście? Odpowiedz kolejno na trzy pytania i sprawdź co możesz zrobić w każdej sytuacji: Czy mam rachunek firmowy (konto firmowe)? Jeśli NIE: załóż rachunek rozliczeniowy w banku lub w SKOK Jeśli nie jesteś pewien czy rachunek, którego używasz w firmie, jest rachunkiem rozliczeniowym założonym do działalności gospodarczej, potwierdź to w swoim banku.  Czy zgłosiłem rachunek firmowy, którego teraz używam, do urzędu skarbowego? Jeśli NIE: zgłoś swój rachunek firmowy do urzędu skarbowego. Zobacz jak to zrobić: Firmy zarejestrowane w CEIDG: Zmień dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Firmy zarejestrowane w KRS: Zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego (NIP-8) Spółki cywilne: Aktualizacja danych spółki cywilnej na NIP-2 Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEIDG: Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7  Czy twój bank przekazał numer twojego rachunku do STIR? Jeśli NIE: wyjaśnij problem w swoim banku.Bank przekazuje numer rachunku rozliczeniowego do STIR automatycznie, jednak jeżeli masz konto firmowe i zgłosiłeś je do CEIDG lub urzędu skarbowego, a twoje konto wciąż nie jest widoczne w wykazie podatników VAT, warto to sprawdzić.Jeśli odpowiedziałeś TAK na wszystkie 3 pytania i jesteś podatnikiem VAT, twoje konto firmowe powinno znaleźć się w wykazie.Sankcje za korzystanie z rachunku spoza białej listyOd 1 stycznia 2020 r., jeśli zapłacisz swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie: nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.Będziesz mógł uwolnić się od tych sankcji, jeśli najpóźniej w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.Dane podatników będą aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Dlatego powinieneś sprawdzać numer rachunku bankowego swojego kontrahenta tego samego dnia, w którym planujesz zrealizować przelew.Do 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami. O czym trzeba pamiętać Sprawdź swojego kontrahenta na białej liście podatników VAT prowadzonej przez szefa KAS. W szczególności dotyczy to firm, z którymi wcześniej nie współpracowałeś. W ten sposób dowiesz się czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.W dniu planowanej zapłaty za usługę czy towar sprawdź czy numer rachunku bankowego podany na fakturze jest taki sam jak numer rachunku na białej liście podatników VAT. Jeśli rachunek nie jest taki sam, powinieneś to wyjaśnić ze swoim kontrahentem przed dokonaniem płatności.Jeśli przyjmujesz płatności powyżej 15 tys. zł, sprawdź na białej liście podatników VAT czy numery rachunków twojej firmy zgłoszone w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) są prawidłowe. Brak lub błędny rachunek naraża na sankcje twoich kontrahentów, którzy będą płacić ci za towary lub usługi po 31 grudnia 2019 r.  Uzyskaj pomocMasz pytania i wątpliwości? Napisz e-mail na skrzynkę WykazPodatnikow@mf.gov.pl lub skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową (KIS). Konsultanci infolinii KIS są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 pod numerami: 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)+48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)Sprawdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wykazu podatników VAT. Przejdź do pytań i odpowiedzi, na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Podstawa prawna: Art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,Art. 14 ust. 2h i 2i i art. 22p ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,Art. 12 ust. 4i i 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,Art. 117 ba i 117 bb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – ordynacja podatkowa,Art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych,Art. 7-14  ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw,Art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców 

Czytaj więcej...

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

28.11.2019

Uwaga rolnicy!!!

Informujemy, że gmina Moszczenica zamierza ubiegać się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Warunkiem do złożenia wniosku jest posiadanie przez Gminę Inwentaryzacji odpadów z działalności rolniczej, tj.: folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag – wymaganą jako załącznik do wniosku o dofinansowanie. Inwentaryzacja zostanie sporządzona na podstawie oświadczeń rolników i tylko rolnicy, którzy złożą oświadczenie, będą uprawnieni do zdania ww. odpadów. Prosimy zainteresowanych rolników o wypełnienie poniższego oświadczenia (plik do pobrania pod informacją) i dostarczenie go do Urzędu Gminy Moszczenica lub do Sołtysów w terminie do 6 grudnia 2019 roku. Gmina może uzyskać dofinansowanie w maksymalnej kwocie do 500 zł za tonę. Jeżeli cena odbioru, zgodnie z wynikiem przetargu będzie wyższa niż kwota dofinansowania, różnicę pokryją rolnicy. Jeżeli gmina uzyska dofinansowanie – wyżej wymienione odpady muszą być dostarczone przez ich właścicieli we wskazanym terminie i wskazane miejsce. PROSIMY O MOŻLIWIE DOKŁADNE OSZACOWANIE MASY POSZCZEGÓLNYCH ODPADÓW NA DZIEŃ 30.06.2020 R.!!!

Czytaj więcej...

W weekend 29.11 - 01.12. nie przejedziemy autostradą A1 na odcinku węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Zachód

28.11.2019

W weekend 29.11 - 01.12. nie przejedziemy autostradą A1 na odcinku węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Zachód

Jak informuje GDDKiA Łódź od najbliższego piątku – 29 listopada od godziny 16.00 do poniedziałku 2 grudnia do godziny 6.00 zamknięta zostanie autostrada A1 na odcinku węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Północ. Nieprzejezdny będzie także wiadukt w ciągu relacji Srock-Wodzinek.Wyznaczone objazdy poprowadzą: W kierunku Katowic: z węzła Tuszyn DK12 do węzła Piotrków Trybunalski Północ i dalej drogą ekspresową S8 do autostrady A1, na którą wrócimy na węźle Piotrków Trybunalski Zachód. Analogicznie w drugim kierunku: - Od strony Katowic w kierunku Łodzi z autostrady A1 zjedziemy na drogę ekspresową S8 na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, skąd dotrzemy do węzła Piotrków Trybunalski Północ i dalej DK12 do węzła Tuszyn, gdzie wrócimy na autostradę A1, skąd będzie można kontynuować podróż w kierunku Łodzi i Gdańska. Prace zaplanowano na weekend, aby ograniczyć do minimum uciążliwości związane z naszymi działaniami. GDDKiA Łódź apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania. Jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć alternatywną trasę, jeśli w ten weekend wybieramy się w podróż przez centrum Polski.(mat./zdjęcie GDDKiA)

Czytaj więcej...

XIX Sesja Rady Gminy

28.11.2019

XIX Sesja Rady Gminy

Kolejne obrady radnych odbędą się w najbliższy piątek, 29 listopada w sali USC w budynku Urzędu Gminy przy ul. Kosowskiej. 1. Początek sesji zaplanowano na godzinę 8.30. W proponowanym porządku obrad znalazły się m.in. sprawy związane z finansami gminy, stawkami podatku od środków transportu, od współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz statutem Urzędu Gminy. Szczegółowy program obrad TUTAJ

Czytaj więcej...

45 lat klubu HDK-PCK w Moszczenicy

26.11.2019

45 lat klubu HDK-PCK w Moszczenicy

Uroczyste spotkanie odbyło się w minioną niedzielę w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Moszczenicy. Obchody jubileuszu poprzedziła msza św. w intencji krwiodawców odprawiona przez proboszcza parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy Władysława Pasia.Historię krwiodawstwa  i osoby, które przyczyniły się do powstania klubu przypomniała Edyta Duda, obecna prezes moszczenickiego klubu. Jedną z nich był zmarły w 2017 roku Jan Kaźmierczak - znany społecznik, krwiodawca i kronikarz gminy Moszczenica. Jubileusz był okazją uhonorowania ofiarności krwiodawców. Odznaczenie ,,Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" otrzymali: Gabriel Kawnik, Waldemar Dudkiewicz, Sylwester Kowalczyk, Bogusław Sierociński oraz Ryszard Myśliński. Odznaką Honorową PCK czwartego stopnia wyróżnieni zostali Marceli Piekarek i Jerzy Korytkowski. Odznaczenie,, Kryształowe Serce" otrzymał Dariusz Olszewski. Za wieloletnie honorowe oddawanie krwi odznaką ,,Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" drugiego stopnia odznaczeni zostali Małgorzata Rudnik, Paweł Centkowski, Andrzej Drożdż, Sebastian Wiliński, Krystian Dymecki, a trzeciego stopnia odznaczeni zostali: Alicja Packa, Jacek Halusiak, Adam Szmydt, Kamil Waszczykowski, Adam Gajda oraz Paweł Centkowski. Decyzją dyrektora RCKiK w Łodzi ,, Zasłużony dla RCKiK" w Łodzi zostali: Piotr Wojtysiak, Marceli Piekarek, Jerzy Korytkowski, Ireneusz Dybała, Piotr Kaźmierczak, Krzysztof Mikułowski, Michał Krupa, Małgorzata Rudnik, Alicja Packa, Aleksandra Niewiadomska, Justyna Bąbol, Wiola Lewandowska, Dariusz Olszewski, Gabriel Kawnik, Andrzej Drożdż, Krystian Dymecki, Waldemar Dudkiewicz. - Dziękuję przede wszystkim krwiodawcom, bo ratujecie ludzkie życie. Wasza pomoc jest bezcenna. Dziękuję również tym wszystkim ludziom, instytucjom i firmom, które wspierają szczytną ideę krwiodawstwa – dziękowała prezes Edyta Duda. W jubileuszu uczestniczyli zaproszeni goście: wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego Andrzej Kacperek, starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak, wicestarosta Dariusz Magacz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Pielużek, wójt gminy Moszczenica Marceli Piekarek, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska, dyrektor GOKiS Jerzy Korytkowski, kierownik gminnej Hali Sportowej Włodzimierz Kaźmierczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia Ireneusz Dybała, prezes OSP w Moszczenicy Piotr Kaźmierczak, kierownik Posterunku Policji w Moszczenicy Sylwester Niesmiałek, ks. proboszcz Władysław Paś z parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy, ks. wikariusz Jakub Konwaluk, prezesi Klubów HDK-PCK Halina Ałaszewska, Michał Krupa, Agnieszka i Krzysztof Wielgusowie, Tadeusz Przywara oraz władze Łódzkiego Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża , przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Sławomir Kaczyński, członek prezydium Krajowej Rady Krwiodawstwa Andrzej Chałupka, dyrektor RCKiK w Łodzi Roman Małachowski i Joanna Szymczak z Sekcji Organizacji. Zarząd klubu HDK-PCK dziękuje wszystkim darczyńcom, dzięki którym zorganizowano jubileusz 45-lecia klubu, a w szczególności pani Joannie Woś.

Czytaj więcej...

Recytowali poezję patriotyczną po raz szósty

27.11.2019

Recytowali poezję patriotyczną po raz szósty

W Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach odbyła VI edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. W zmaganiach z recytacją poezji patriotycznej wzięli udział uczniowie klas IV – VIII ze wszystkich szkół Gminy Moszczenica. Jury w składzie: Agata Biesaga - zastępca Wójta Gminy Moszczenica, Aneta Cichoń - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi - Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim i Izabela Schyndel - autorka zbioru poezji "Znikąd – donikąd" i pracownik piotrkowskiej mediateki, przyznało 9 nagród i 2 wyróżnienia. Otrzymali je: Natalia Przybył, Michalina Wójcik i Oliwia Justyna ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy, Dawid Jędrusiński, Krystian Caban, Aleksander Szulejko i Angelika Caban ze Szkoły Podstawowej w Babach, Norbert Drechna i Milena Bąbol ze Szkoły Podstawowej w Gazomi. Wyróżnienia przypadły Emilowi Orłowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Srocku oraz Kacprowi Cander ze Szkoły Podstawowej w Gazomi. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez wójta gminy Moszczenica Marcelego Piekarka. Występy uświetniła piosenka "Polskie kwiaty" w wykonaniu Stanisława Masiarka i Mateusza Wężyka oraz pokaz slajdów z wizerunkiem polskich patriotów. Uroczystość prowadziły uczennice z klasy VII - Patrycja Dajcz i Maja Gierczak. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców szkoły. Konkurs zorganizowały: Marzena Kaźmierczak i Anna Strzopa-Machulska.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na kolejną wystawę gołębi rasowych i drobnego inwentarza

22.11.2019

Zapraszamy na kolejną wystawę gołębi rasowych i drobnego inwentarza

Miłośników i hodowców gołębi zapraszamy 7 i 8 grudnia (niedziela) do Moszczenicy. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w godz. od 08:00 do 14:00. Organizatorami imprezy są Wojewódzki Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza, Gmina Moszczenica oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka