Rodzina 500 plus - spotkanie informacyjne

17.07.2019

Rodzina 500 plus - spotkanie informacyjne

Od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500 plus funkcjonuje w rozszerzonej formule. Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Pracownicy Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego przyjadą aby spotkać się z mieszkańcami i poinformować Państwa o wszystkich zmianach w programie 500+⁺. Zapraszamy!

Czytaj więcej...

Uczcili pamięć pomordowanych w lesie karlińskim

16.07.2019

Uczcili pamięć pomordowanych w lesie karlińskim

Powiatowe Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej uczczono mszą polową w Pieńkach Karlińskich - w miejscu największej egzekucji w regionie podczas II wojny światowej. 24 czerwca 1944 roku w lesie karlińskim rozstrzelano 59 osób.  Ofiary skazano na karę śmierci - jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji - " za przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band". Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji ciał i ponownego pochówku na cmentarzach m.in. w Piotrkowie, Moszczenicy i Wolborzu. - Wspominamy dziś tych cichych bohaterów naszych miejscowości, którzy zostali zamordowani, za swój patriotyzm, za miłość do Ojczyzny. To oni wspierali oddziały partyzanckie, walczyli w Batalionach Chłopskich – podkreślił w okolicznościowym wystąpieniu starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak. - Dzisiaj możemy im serdecznie za to podziękować, że możemy żyć w niepodległym państwie. Obecnie w miejscu kaźni stoją trzy pomniki, upamiętniające nazwiska ofiar. - W tym miejscu splatają się losy mieszkańców Bogusławic, Bąkowca, Majkowa, Wolborza, Moszczenicy czy Piotrkowa Trybunalskiego. Pamięć o tej zbrodni jest naszym obowiązkiem. Niech przykład tutaj pomordowanych będzie dla nas motywacją i zobowiązaniem, że nie zmarnujemy tej ofiary z ich życia  – apelował wójt Marceli Piekarek. Głos zabrał również radny sejmiku wojewódzkiego Dariusz Klimczak, który dziękował za zaangażowanie w utrwalania pamięci o bolesnej historii naszych małych Ojczyzn. - To dzięki takim działaniom Sejm uchwalił to święto państwowe i od dwóch lat możemy obchodzić DzieńWalki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W uroczystościach wzięli udział członkowie rodzin pomordowanych, kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji , mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz poczty sztandarowe. Mszę świętą celebrował ks. Robert Nowak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Karlinie . Organizatorami uroczystości było Starostwo Powiatowe w Piotrkowie oraz Urząd Gminy w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Międzypowiatowe obchody Święta Policji

15.07.2019

Międzypowiatowe obchody Święta Policji

Tegoroczne święto, które zorganizowano tym razem w Bełchatowie, przypadło w 100. rocznicę powołania przez Sejm Policji Państwowej. Wśród gości nie zabrakło również parlamentarzystów, przedstawicieli władz ze wszystkich pięciu powiatów, przedstawicieli duchowieństwa, sądów, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz mieszkańców. Gminę Moszczenica reprezentował wójt gminy Marceli Piekarek. Uroczystościom rocznicowym towarzyszyła promocja oficerska, defilada oraz piknik profilaktyczny.

Czytaj więcej...

Dla pasji nie ma barier

12.07.2019

Dla pasji nie ma barier

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania społeczeństwa zdrowym stylem życia. W sklepach, w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów, pojawia się coraz więcej zdrowej i nieprzetworzonej żywności a siłownie przeżywają oblężenie. Społeczeństwo dąży do zachowania zdrowej sylwetki, a także młodzieńczej urody jak najdłużej. Duży wpływ na takie zachowanie ludzi ma oczywiście Internet, bez którego trudno sobie już wyobrazić codzienne życie. Młodzież podąża za nowinkami internetowymi, a popularne blogi o zdrowym stylu życia prowadzone przez młodych i energicznych blogerów pozytywnie zachęcają do zadbania o wygląd i swoje zdrowie. Czy jednak dbanie o siebie i zainteresowanie sportem jest domeną młodych? Okazuje się, że nie. Miałam okazję przekonać się o tym 02 lipca, za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Moszczenicy, który umożliwił mi spotkanie z inspirującym człowiekiem - Władysławem Patałą. Pan Władysław przez długie lata był kierowcą w piotrkowskim PKS-ie, a po odejściu na emeryturę w wieku 61 lat postanowił znaleźć jakieś hobby, ponieważ jak sam mówi: ,, Ogródek mi nie wystarczał, więc postanowiłem znaleźć sobie dodatkowo jakieś zajęcie i zacząłem biegać”. Dodatkową siłą napędową do rozwoju sportowego stały się też dla Pana Patały wnuki, którym pragnął zaszczepić motywację do sportu. Jak z dumą przyznaje - udało mu się to, a pasja do sportu trwa w jego wnukach do dzisiaj. Przygoda z bieganiem mojego rozmówcy rozwijała się powoli. Na początku dystanse jakie obierał były krótkie, jednak dzięki systematycznym treningom, ilość kilometrów które codziennie przebiegał zwiększała się aż do średnio 10 kilometrów dziennie. W pracy nad jego formą bierze udział też żona, z którą w ramach rekreacji uprawia nordic walking. Codzienne treningi i wzrost formy w końcu zaowocowały wzięciem udziału w nocnym półmaratonie na 800-lecie Piotrkowa Trybunalskiego. Na tym biegu się nie skończyło, biegacz z dumą prezentował kolejne medale zdobyte podczas jego sportowych zmagań. Zapytany o momenty słabości w swej sportowej karierze mówi, że nie zdarzyły mu się takie chwile. Dodaje mu siły z pewnością jego podejście do tej pasji, jak sam mówi: ,, Zakładam sobie przed biegiem, jakie obiorę tempo i nie zważam na to, że ktoś mnie dubluje (…) chcę się po prostu sprawdzić, to mnie motywuje”. W życiu każdego sportowca zdarzają się wypadki. Nie ominęło to Pana Władysława, który przez zerwanie ścięgna Achillesa nie ukończył jednego biegu, jednak jak twierdzi, nie zniechęciło go to i kontynuuje swoją pasję, ponieważ jak sam powiedział: ,,Biegam dla swojej satysfakcji, dla swojego zdrowia i kondycji”. Rozmowa z Panem Władysławem utwierdziła mnie w przekonaniu, że wiek nie jest żadną przeszkodą by realizować swoje pasje, wręcz przeciwnie, każdy moment jest dobry, by się rozwijać, nie tylko sportowo. Warto jednak, szczególnie ze względu na zbliżające się słoneczne dni, korzystać z przyjemnej aury i zadbać o zdrowie i kondycję. tekst Klaudia Przywara

Czytaj więcej...

Wymiana doświadczeń samorządowych

10.07.2019

Wymiana doświadczeń samorządowych

W dniach 5 i 6 lipca gościliśmy delegację z bliźniaczej gminy Moszczenica z powiatu gorlickiego. - To była pierwsza taka dłuższa wizyta, podczas której mieliśmy okazję do szerszego zaprezentowania naszej gminy. Mogliśmy się pochwalić nie tylko instytucjami samorządowymi, ale i firmami działającymi na naszym terenie - mówi wójt Marceli Piekarek. Goście mieli okazję do zwiedzenia m.in. nowoczesnego Centrum Dystrybucji do Klienta firmy IKEA. - Bardzo się cieszymy z naszych kontaktów, to bardzo cenne doświadczenia - podkreślał wójt  Jerzy Wałęga. Wśród gości byli także samorządowcy z Kurimy na Słowacji. W trakcie wizyty omawiano sposoby ekonomicznego rozwoju gmin, wykorzystywania istniejących walorów oraz dobrych praktyk podczas współpracy samorządów i przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

Oldboye znów zagrają!

10.07.2019

Oldboye znów zagrają!

Ludowy Klub Sportowy „PIONIER” w Babach zaprasza na wakacyjne mecze. - W okresie przygotowawczym do sezonu piłkarskiego 2019/2020 nasze zespoły będą rozgrywały na własnym boisku kilka spotkań piłkarskich. Już w najbliższy weekend, 14.07.2019 o godz. 17:30 zapraszamy na mecz z zespołem LKS Wola Krzysztoporska. Natomiast 21.07.2019 odbędą się dwa spotkania – o godz. 14:00 mecz drużyny młodzieżowej LKS PIONIER z UMKS Grabka Grabica, a godz. 15:30 mecz piłkarski drużyny „Oldboy” z okazji 110-lecia ZKS Concordia Piotrków Trybunalski, 100-lecia PZPN i 100-lecia Zw. Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. Będzie to mecz piłkarskich wspomnień z udziałem LKS „PIONIER”- Oldboy Baby i ZKS „Concordia”- Oldboy Piotrków Trybunalski. Te uroczystości objęte będą honorowym patronatem Starostwa Powiatowego oraz Rady Krajowej ZZM – informuje Marek Kraska Prezes LKS „PIONIER” Baby. W sierpniu klub zaprasza do kibicowania drużynie podczas dwóch spotkań. 3.08.2019 o godz. 17:00 rozegrany zostanie mecz z zespołem KKS „Olimpia” Zduńska Wola-Karsznice, a 11.08.2019 o godz. 17:00 LKS PIONIER zmierzy się z zespołem IKS Inowłódz. Sezon piłkarski 2019/2020 z udziałem drużyn piłkarskich „PIONIERA” Baby rozpocznie się przedostatni weekend sierpnia .

Czytaj więcej...

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

04.07.2019

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak i wójt Moszczenicy Marceli Piekarek zapraszają na powiatowe obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 14 lipca w miejscowości Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica). Samorządowcy złożą kwiaty przed pomnikiem ofiar pacyfikacji z 24 czerwca 1944 r. Odprawiona zostanie także msza polowa w intencji pomordowanych mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej. Początek obchodów o godz. 17.

Czytaj więcej...

Apel do rolników o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas żniw

09.07.2019

Apel do rolników o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas żniw

W I półroczu 2019 roku w województwie łódzkim zgłoszono 569 wypadków przy pracy rolniczej, z czego do Placówki Terenowej KRUS w Piotrkowie Trybunalskim zgłoszono 45 zdarzeń. Łączna liczba zgłoszonych wypadków jest mniejsza niż przed rokiem, jednak należy pamiętać, że każdy wypadek to ból i cierpienie poszkodowanego i jego rodziny, długa rekonwalescencja i wymierne straty dla prowadzonego gospodarstwa.

Czytaj więcej...

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców

04.07.2019

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy MoszczenicaDobiega końca realizacja projektu „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy Moszczenica”, który jest częścią projektu „E-aktywni mieszkańcy województwa Kujawsko-pomorskiego i Łódzkiego”, w ramach „Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa”.Terminy i miejsca szkoleń, które się odbyły:12-13.01.2019 – “Moje finanse i transakcje w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;19-20.01.2019 – “Rolnik w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;26-27.01.2019 – „Rolnik w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;05-06.02.2019 – “Rodzic w internecie” – Szkoła Podstawowa im. św. St. Kostki w Moszczenicy;11-12.02.2019 – “Rodzic w internecie” – Szkoła Podstawowa im. św. St. Kostki w Moszczenicy;15-16.02.2019 – “Rodzic w internecie” – Urząd Gminy w Moszczenicy;22-23.02.2019 – “Mój biznes w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;27-28.02.2019 – “Tworzę własną stronę internetową, blog” – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu                           w Moszczenicy;02-03.03.2019 – “Mój biznes w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;16-17.03.2019 – “Tworzę własną stronę internetową, blog” – Urząd Gminy w Moszczenicy;18-19.03.2019 – “Mój biznes w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;21-22.03.2019 – “ Moje finanse i transakcje w sieci” – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy;26;28.03.2019 – “Rodzic w internecie” – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy;01-02.04.2019 – “Kultura w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;05-06.04.2019 – „Moje finanse i transakcje w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;15-16.04.2019 – „Kultura w sieci” – Szkoła Podstawowa im. św. St. Kostki w Moszczenicy;16-17.04.2019 – „Działam w sieciach społecznościowych” – Szkoła Podstawowa im. św. St. Kostki w Moszczenicy;06;09.05.2019 – „Działam w sieciach społecznościowych” – Urząd Gminy w Moszczenicy;22-23.05.2019 – „Rodzic w internecie” – Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Babach;27;29.05.2019 – „Rodzic w internecie” – Szkoła Podstawowa im. M. Kamprad w Jarostach;10-11.06.2019 – „Rolnik w sieci” – Urząd Gminy w Moszczenicy;25-26.06.2019 – „Mój biznes w sieci” – Szkoła Podstawowa im. św. St. Kostki w Moszczenicy.Z dotychczas zorganizowanych szkoleń ogółem skorzystało 261 osób. W dniach 08 i 10 lipca 2019 roku w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbędzie się już ostatnie szkolenie z modułu “Tworzę własną stronę internetową, blog”.Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, zatem to ostatni dzwonek by skorzystać z darmowego szkolenia i podnieść swoje kompetencje cyfrowe.Gmina Moszczenica otrzymała dofinansowanie w kwocie 149 500 zł w projekcie grantowym pn. „E-AKTYWNI MIESZKAŃCY WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO I ŁÓDZKIEGO” o numerze POPC.03.01.00-00-0073/18 współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

Czytaj więcej...

Urząd Gminy przyjmuje wnioski wnioski o oszacowanie szkód w związku z suszą

03.07.2019

Urząd Gminy przyjmuje wnioski o oszacowanie szkód w związku z suszą

Rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach objętych suszą mają możliwość złożenia w Urzędzie Gminy w Moszczenicy wniosków o oszacowanie szkód. Na podstawie piątego okresu raportowania, tj. od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku przygotowanego przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w sprawie warunków klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb stwierdza się, że na terenie Gminy Moszczenica wystąpiło zagrożenie suszą rolniczą, którą w ww. okresie raportowania objęte zostały następujące uprawy: • Zboża ozime w kategorii gleb I i II • Zboża jare w kategorii gleb I i II • Kukurydza na kiszonkę i na ziarno w kategorii gleb I • Rzepak i rzepik w kategorii gleb I i II • Tytoń w kategorii gleb I • Warzywa gruntowe w kategorii gleb I • Krzewy owocowe w kategorii gleb I i II • Drzewa owocowe w kategorii gleb I • Truskawki w kategorii gleb I i II • Rośliny strączkowe w kategorii gleb I i II • Łąki, trawy i pastwiska Rolnicy, którzy ponieśli straty w w/w uprawach objętych suszą mają możliwość złożenia w Urzędzie Gminy w Moszczenicy wniosków o oszacowanie szkód. Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10.07.2019 r. (środa do godziny 15.30 w pokoju nr 10) Obowiązkowo należy dołączyć kserokopię wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2019. Wniosek oraz oświadczenie nr 1 nr 2 prosimy wypełnić z należytą starannością. Druki wniosków dostępne są w Urzędzie Gminy w Moszczenicy (Biuro Obsługi Mieszkańca i pokój nr 10) lub u sołtysów oraz do pobrania poniżej na stronie internetowej urzędu.

Czytaj więcej...

Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Strażaków

01.07.2019

Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Strażaków

W  niedzielę, 30 czerwca na stadionie w Moszczenicy odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Strażaków z terenu Gminy Moszczenica. Do rywalizacji stanęło jedenaście drużyn męskich, dwie drużyny żeńskiej i jedna drużyna młodzieżowa. Wśród mężczyzn zwyciężyli druhowie z OSP Moszczenica, drugie miejsce wybiegali strażacy z OSP Srock, a trzecie miejsce podium przypadło OSP Kosów. W rywalizacji żeńskich drużyn pożarniczych tryumfowały panie z OSP Srock wygrywając z OSP Kosów. Wśród najmłodszych strażaków (Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze) pierwsze miejsce przypadło OSP Jarosty. Zwycięzcy poszczególnych kategorii reprezentować będą gminę Moszczenica na zawodach powiatowych.

Czytaj więcej...

Obwieszczenie Komisji Okręgowej nr 84 w Moszczenicy z dnia 5 lipca 2019 r.

08.07.2019

Obwieszczenie Komisji Okręgowej nr 84 w Moszczenicy z dnia 5 lipca 2019 r.

Na podstawie art. 27 ust. 5 ustawy o izbach rolniczych i § 15 ust. 1 Uchwały nr 1/2019 Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych podaje się do wiadomości członków izby rolniczej, że w wyborach do Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zarządzonych na dzień 28 lipca 2019 r. w (jednomandatowym lub dwumandatowym) okręgu wyborczym obejmującym obszar gminy MOSZCZENICA zarejestrowani zostali następujący kandydaci:STANISŁAW STEFAN KRASKAWiek – 58 lat, zam. Rękoraj, okręg 84PIOTR JACEK GLONEKWiek – 34 lat, zam. Raciborowice, okręg 84SYLWESTER PAWEŁ PIERZCHAŁAWiek – 49 lat, zam. Srock, okręg 84 MARIUSZ DERENDARZWiek – 44 lat, zam. Sierosław, okręg 84 ZBIGNIEW ROBER SOPAŁAWiek – 25 lat, zam. Rękoraj, okręg 84

Czytaj więcej...

absolutorium dla Marcelego Piekarka

01.07.2019

3 x TAK dla Wójta!

15 głosów za i 0 przeciw - radni gminy Moszczenica jednogłośnie udzielili absolutorium i wotum zaufania wójtowi Marcelemu Piekarkowi. Bez zastrzeżeń przyjęto również sprawozdanie z wykonania budżetu. Przed głosowaniami rada zapoznała się z raportem o stanie gminy. - Nie tylko jestem szczęśliwy, ale i dumny, że wspólnie z Radą Gminy robimy wszystko, aby nasza piękna gmina się rozwijała. To był rekordowy rok, gdzie ponad 15 milionów złotych przeznaczyliśmy na inwestycje, a pozyskaliśmy około 2,5 miliona złotych środków zewnętrznych. To wszystko było możliwe dzięki dobrej współpracy – podkreślał wójt Piekarek, który tuż po głosowaniach podziękował za zaangażowanie zarówno radnym, jak i swoim najbliższym współpracownikom m.in. Annie Kaźmierczak, skarbnikowi gminy. - Tak wysoka ocena wójta, a co za tym idzie całego urzędu zachęca do dalszego działania, nie tylko mnie, ale i wszystkich urzędników. Dziękuję im z całego serca - podsumowuje wójt Marceli Piekarek.

Czytaj więcej...

Wakacje z GOKiS-em

28.06.2019

Wakacje z GOKiS-em

Jak co roku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy przygotował dla najmłodszych mieszkańców gminy Moszczenica ofertę wakacyjnych wyjazdów pt. "Bezpieczne wakacje z GOKiS-em wolne od nałogów i używek".Zaczynamy już 02. lipca wyjazdem do Kielc do Energetycznego Centrum Nauki. Następnie przez wszystkie wtorki lipca i sierpnia zapraszamy na wspólne wyjazdy edukacyjne, sportowe i rozrywkowe. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie...Zapisy na wycieczki w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy ul. Dworcowa 16A po wcześniejszym wypełnieniu kartu uczestnika wyjazdu i uiszczeniu opłaty.Zadanie dofinansowane jest z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Czytaj więcej...

Zbierali krew dla 14-letniego Kacpra

26.06.2019

Zbierali krew dla 14-letniego Kacpra

To był prawdziwy dar krwi. Blisko 60 osób stawiło się, by oddać krew dla Kacpra, którego potrącił pijany kierowca. Łącznie oddano prawie 21 litrów krwi. - To co się dzisiaj działo na parkingu przy UG w Moszczenicy trudno opisać. Na dworze upał, ale Wy daliście radę. Zwyciężyła wrażliwość, miłość, chęć niesienia pomocy drugiej osobie - napisała na swoim profilu facebookowym Edyta Duda, prezes moszczenickiego koła HDK PCK. Chętnych do oddania krwi było 56 osób. Badania lekarskie dopuściły do akcji 46 osób - z czego 15 po raz pierwszy.  - Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy GOKiS w Moszczenicy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w realizacji akcji, wójtowi Marcelemu Piekarkowi oraz pracownikom UG z Moszczenicy, panom:  M. Kacperkowi, J.Korytkowskiemu, W. Kaźmierczakowi, pizzeri Rocco, piekarni ,,Karol", lodziarni przy ul. Piotrkowskiej w Moszczenicy, ks. proboszczowi W.Pasiowi  oraz naszej wspaniałej ekipie z RCKiK z Łodzi - dziękuje prezes Duda.

Czytaj więcej...

Sesja absolutoryjna

26.06.2019

Sesja absolutoryjna

Przewodnicząca Rady Gminy Moszczenica Małgorzata Domańska zawiadamia, że XIII sesja Rady Gminy odbędzie się 28 czerwca 2019 roku, w najbliższy piątek o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy w Moszczenicy. W programie obrad m.in. podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Moszczenica wotum zaufania oraz rozpatrzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Moszczenica za 2018 rok. Szczegółowy program obrad TUTAJ .

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

25.06.2019

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

We wszystkich szkołach gminnych odbyły się uroczyste akademie. - To bardzo ważny dzień - zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli, dlatego uczestniczę w każdej uroczystości. I choć to prawdziwe wyzwanie logistyczne - maraton, jak mawiają moi współpracownicy, to chcę w tym dniu wszystkim uczniom i całej kadrze pedagogicznej złożyć osobiste gratulacje i życzenia - podkreśla wójt Marceli Piekarek.Tradycyjnie  w każdej szkole przygotowano program artystyczny i nagrodzono najlepszych za wyniki w nauce, sporcie i za działalność społeczną.Tegoroczny koniec roku jest też wyjątkowy ze względu na wygaszanie Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy. Ostatni rocznik właśnie opuścił mury tej szkoły. - Nasze gimnazjum zapisało piękną kartę w historii gminnej edukacji. Z dumą też przyjąłem opiekę nad pamiątkowym sztandarem szkoły - podkreśla Piekarek.Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wesołych i spokojnych wakacji!

Czytaj więcej...

CHSM 2019

24.06.2019

CHSM 2019

To były kolejne spotkania pełne wiary i miłości. Na scenie wystąpiły m.in. zespoły Maleo Reggae Rockers i Deus Meus oraz lokalni artyści w ramach Sceny Młodych. Kulminacyjnym punktem była uroczysta procesja oraz wspólna modlitwa w gminnym amfiteatrze. Wraz ze zgromadzonymi na Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych, podczas wieczoru uwielbienia modlił się także metropolita łódzki, ks. abp Grzegorz Ryś, który podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wygłosił specjalną homilię. CHSM po raz trzeci zorganizowali Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Dzień Matki

31.05.2019

Dzień Matki

25 maja w OSP Baby odbył się Dzień Matki, którego organizatorem był Gminny Związek Kół Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy. - W to szczególne święto nagrodziliśmy 16 pań, z poszczególnych kół - mówi Halina Dearch, przewodnicząca GZ KGW. W tym roku były to panie: Irena Cander, Barbara Jędrzejczyk, Krystyna Mękarska, Anna Lewandowska, Danuta Ogrodnik, Ewelina Król, Elżbieta Pawełczyk, Izabela Drzewiecka, Mariola Pałubska, Anna Szelest, Cecylia Kawnik, Krystyna Małgorzaciak, Iwona Sałata, Agnieszka Glonek, Danuta Dziadczyk i Maria Rybak.Dyplomy i upominki wręczył starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak. Życzenia w imieniu wójta złożył sekretarz gminy Krzysztof Jędrzejczyk, który także wręczył każdej z pań bukiet kwiatów. Wśród zaproszonych gości byli także poseł na Sejm RP Paweł Bejda, przedstawiciele Rady Gminy oraz prezes spółki Rabat Rolniczy Jan Boczek, którzy również dołączyli się do podziękować i gratulacji dla mam.Uroczystość uświetniły występy dzieci ze szkoły podstawowej w Babach, m.in. Piotrusia Sali, który dał koncert na akordeonie. O poczęstunek zadbały panie z KGW Baby, w którym przewodniczącą jest Małgorzata Czechowska.

Czytaj więcej...

Remont Urzędu Pocztowego w Moszczenicy

19.06.2019

Remont Urzędu Pocztowego w Moszczenicy

Spółka informuje, że od dnia 17 czerwca zamknięta będzie siedziba UP w Moszczenicy. Przerwa w działalności placówki spowodowana jest remontem m.in. sali obsługi klienta. Najbliższa czynna Agencja Pocztowa znajduje się w Kiełczówce przy ul Wolborskiej 27.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 520,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka