Szkolny konkurs talentów w SP Jarosty

31.05.2019

Szkolny konkurs talentów w SP Jarosty

Finał IV Szkolnego Konkursu „MAM TALENT” odbył się 24 maja 2019 r. W tym roku do finału zakwalifikowanych zostało 45 uczestników. Jury w składzie dyrektor szkoły – Bożena Nowak – Justyna, Adrianna Libertowska – przedstawicielka kadry pedagogicznej, Małgorzata Górska – przedstawicielka Rady Rodziców i Magdalena Makowska – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, miało szansę zobaczyć: pokazy akrobatyczne i gimnastyczne, umiejętności sportowe, taniec, recytację, śpiew, prezentacje zainteresowań, grę na instrumentach, pokaz układania klocków lego, prace plastyczne wykonane różnymi technikami oraz popisy kulinarne. Każdy z uczestników był świetnie przygotowany, do prezentowania swoich mocnych stron. Aktywny udział w dziele dzieci mieli również rodzice, którzy specjalnie dla swych pociech przyjechali do szkoły, pomagali przynieść zgromadzone akcesoria, wspierali dobrym słowem, pomagali rozładować napięcie, kibicowali najlepiej jak umieli. Profesjonalną pomoc i wsparcie w kuchni ofiarowały młodym kucharzom panie woźne. Dzięki nim przygotowywanie nawet najbardziej wymagających potraw było łatwe i przyjemne. Po dłuższej naradzie, Jury przyznało 10 równorzędnych nagród. Otrzymali je: Alicja Bernacka, która grała na keyboardzie, Mateusz Wężyk za grę na akordeonie, Maks Dróżdż za grę na klawesynie, Martyna Jamorska za rysunek, Iza Gaik za śpiew, Marek Pacyniak serwujący dania z "Restauracji u Marka", Krzysztof Żegnałek promujący pszczelarstwo, Antoni Sobala za recytację, Zuzanna Adamczyk – taniec i Angielika Klauz – akrobatyka. Organizatorki –  Beata Dudek i Anna Strzopa - Machulska serdecznie dziękują wszystkim za pomoc, zaangażowanie i dobrą zabawę.

Czytaj więcej...

Święto patrona w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi

30.05.2019

Święto patrona w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi

Już kolejny raz w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gazomi obchodzono święto patrona. Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym pt. „Ojca Świętego Polska światu dała”, który przygotowali nasi uczniowie z klas IV-VII pod kierunkiem pani Anny Justyny. W przedstawieniu zawarte były różne przepowiednie dotyczące wyboru Słowianina - Polaka na Stolicę Piotrową. Wysłuchaliśmy  poezji Karola Wojtyły, nagrania słów Jana Pawła II. „ Ojczyzna” - to słowo jest nam szczególnie drogie, bo wiąże się z nim wiele ofiar, krzywd i zagrożeń, jakich doświadczył naród polski w swych dziejach. Ojczyzna to nasza Matka...” Nauczanie papieża o Miłosierdziu Bożym przeplatane było piosenkami o Janie Pawle II oraz ulubioną Jego pieśnią -„Barka”. Po części artystycznej nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnych konkursów: plastycznego i poetyckiego pt. „Jan Paweł II – wielki patriota i orędownik Miłosierdzia Bożego”W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:- klasa I – Wiktor Białas  ze Szkoły Podstawowej w Gazomi-  klasa II – Amelia Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Gazomi-  klasa III – Oliwier Grabowski ze Szkoły Podstawowej w Babach Wyróżnienia:-  klasa I : Bianka Sierocińska ze Szkoły Podstawowej w Babach                 i Amelia Mirowska ze Szkoły Podstawowej w Komornikach- klasa II: Hanna Ostalak ze Szkoły Podstawowej w Proszeniu                   i Otylia Latocha ze Szkoły Podstawowej w Wolborzu- klasa III: Julia Rytych ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy                 i Szymon Parc ze Szkoły Podstawowej w ProszeniuW konkursie poetyckim nagrody otrzymali:- klasa IV – Mateusz Staniaszek  ze Szkoły Podstawowej w Gazomi-  klasa V  - Zuzanna Rosiak ze Szkoły Podstawowej w Proszeniu                  – Dawid Jędrusiński ze Szkoły Podstawowej w Babach:                   - Adrianna Gomula ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy                -  klasa VI – Roksana Plich ze Szkoły Podstawowej w Komornikach-  klasa VIII – Natalia Sima ze Szkoły Podstawowej w Babach                      - Daria Białas ze Szkoły Podstawowej w GazomiWyróżnienia :- klasa IV – Wiktoria Rośniak  ze Szkoły Podstawowej w Babach                 - Szymon Derewęda ze Szkoły Podstawowej w Wolborzu                 - Bartosz Stopka  ze Szkoły Podstawowej w Jarostach- klasa VI - Natalia Przybył ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy                  - Norbert Drechna  ze Szkoły Podstawowej w Gazomi- klasa VII – Natalia Justyna  ze Szkoły Podstawowej w GazomiNagrody i wyróżnienia wręczał sponsor – ks. Kanonik Tomasz Owczarek – proboszcz Parafii św. Mikołaja w Wolborzu oraz  Aneta Piotrowska - dyrektor szkoły.                                   Na zakończenie części oficjalnej cała społeczność radośnie zaśpiewała piosenkę  z repertuaru Arki Noego: „Taki duży, taki mały może świętym być”. Wszyscy z radością udali się na słodki poczęstunek – papieską kremówkę. Dalsze świętowanie było wspominaniem Jana Pawła II  poprzez oglądanie filmów i prezentację ciekawostek z Jego życia.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na STRAŻACKIE 9,98 KM

29.05.2019

Zapraszamy na STRAŻACKIE 9,98 KM

2 czerwca 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Piotrków, Leśnictwo Meszcze gm. Moszczenica odbędzie się impreza rowerowo-biegowa STRAŻACKIE 9,98 KM BIEG & ROWER. Podczas imprezy, w której udział jest całkowicie bezpłatny. Uczestnicy sami wybierają formę udziału, tj. mogą pobiec lub strażacki dystans pokonać rowerem. Cała trasa przebiega po bezpiecznych i urokliwych drogach leśnych. Pomysłodawcom wydarzenia zależy na udziale w imprezie całych rodzin. Dla każdego z uczestników organizatorzy zapewniają medale, wodę mineralną, poczęstunek, dla najszybszych biegaczy i rowerzystów cenne nagrody rzeczowe. Organizatorzy zapewniają też elektroniczny pomiar czasu, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą wykwalifikowani ratownicy medyczni. Link do strony, gdzie można zgłosić swój udział i zarejestrować będzie aktywny do 30 maja do godz. 18:00. https://sportmaniacs.com/pl/services/inscription/strazackie-998-km-bieg-amp-rower W miejscu imprezy prowadzona będzie zbiórka środków na leczenie 8-miesięcznej Zuzi Kani z Piotrkowa, zmagającej się z chorobą nowotworową. Zuzia jest podopieczną Fundacji „Nie ma czasu”. Zebrana w czasie wydarzenia kwota w całości zostanie przekazana na jej leczenie. Na STRAŻACKIE 9,98 najłatwiej dojechać drogą wojewódzką 716, kierując się z Rakowa w stronę Moszczenicy, zjeżdżając w las na 36,9 km. Do biura zawodów prowadzić będą drogowskazy oraz strażacy i leśnicy. Tutaj będzie też zlokalizowane biuro zawodów, które czynne będzie od godziny 9:00. Start rowerzystów planowany jest na godzinę 11:00, natomiast biegaczy na godz. 11:30. Organizatorem wydarzenia jest Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy. Zadanie finansowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Organizację wsparli m.in. Nadleśnictwo Piotrków, Gmina Moszczenica, Komenda Miejska PSP w Piotrkowie Trybunalskim, Harcerze z 86 PDH Knieja im. Stefana Karaszewskiego, OSP w Kosowie, powiat piotrkowski oraz przedsiębiorcy gminy Moszczenica i powiatu piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

Ruszył harcerski oddział świetlicy podwórkowej

29.05.2019

Ruszył harcerski oddział świetlicy podwórkowej

Hufiec ZHP Piotrków Trybunalski, w ramach projektu partnerskiego PoCUŚ uruchomił na terenie naszej gminy oddział świetlicy podwórkowej "Cztery Pory Roku". - Pierwsze zajęcia odbyły się 20 maja 2019 r. przy szkole w Babach, ale rekrutacja nadal trwa. Wszystkie chętne dzieci oraz młodzież w wieku 6.-18. rok życia serdecznie zachęcamy do udziału w zajęciach (2 spotkania w tygodniu, jedna zbiórka sobotnia na miesiąc oraz jedna wycieczka na kwartał). A to wszystko w ramach funduszy unijnych. Zajęcia świetlicy prowadzone są przez instruktorów ZHP, z wykorzystaniem metody harcerskiej, z nastawieniem na aktywny sposób spędzania wolnego czasu przez uczestników projektu. Dodatkowo dzieci i młodzież będą odbywać zajęcia ze specjalistami od czterech kompetencji kluczowych (porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie oraz świadomość i ekspresja kulturalna). Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie świetlicy http://piotrkow.zhp.pl/swietlica-podworkowa-cztery-pory-roku/ gdzie znajduje się krótka instrukcja jak jeszcze można zapisać dziecko na zajęcia -  - informuje Ewa Wolniak, kierownik świetlicy podwórkowej.

Czytaj więcej...

Festyn rodzinny w Jarostach

30.05.2019

Festyn rodzinny w Jarostach

Na XVI już festyn rodzinny przy szkole w Jarostach zaprasza społeczność szkolna i Rada Rodziców. Na gości czeka moc atrakcji i piknikowa atmosfera. Zapraszamy do wspólnej zabawy całe rodziny!

Czytaj więcej...

Motofestyn 2019

28.05.2019

Motofestyn 2019

Ponad setka miłośników motoryzacji zaprezentowała swoje maszyny podczas pierwszego dnia Motofestynu. Tradycyjnie już do Moszczenicy zjechali fani motocykli, tuningowanych samochodów, zabytkowych pojazdów i szybkich aut. Wystawę zwiedzały tłumy mieszkańców gminy i przyjezdni goście z całego regionu. Gwiazdą soboty był Tomasz Hajduk, mistrz Polski w trialu motocyklowym. Hajduk, razem z towarzyszącym mu synem dali pokaz prawdziwie cyrkowych umiejętności na motocyklu i rowerze. Najwięcej emocji budziły akrobacje z udziałem publiczności - skoki nad i pomiędzy leżącymi ochotnikami wywołanymi z tłumu. - Cieszymy się, że w tym roku pogoda nam dopisała. Jak zwykle przygotowaliśmy moc atrakcji i cieszymy się, że tyle osób bawiło się razem z nami. - podkreślał Michał Ruszkiewicz, jeden ze współorganizatorów. W niedzielę można było oglądać kolejne pokazy motoryzacyjne w wykonaniu OFFROAD i Motopower Kleszczów, mecz piłkarski oraz wystawę fordów mustangów. Finałem tegorocznej edycji Motofestynu były koncerty grup 4 Szmery i Big CYC. Amfiteatr w Moszczenicy był wypełniony po brzegi. Z Dżej-Dżejem i Skibą śpiewali zarówno młodzi, jak i ci starsi fani twórczości zespołu. Organizatorzy Motofestynu: pizzeria Rocco, firma Lampart oraz GOKiS dziękują za wspólną zabawę oraz za wsparcie tegorocznej zbiórki charytatywnej na rzecz Michała Florczyka.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka z

28.05.2019

Dzień Dziecka z "Malikiem" i GOKiS-em

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Wędkarskie „Malik” w Moszczenicy serdecznie zapraszają dzieci z terenu gminy Moszczenica na zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka. Zawody odbędą się w najbliższą niedzielę, 2 czerwca o godz. 14 przy stawach na ul. Dworcowej. Zapisy w domku wędkarskim 29 i 30 maja w godzinach od 16.00 do 18.00. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a na wszystkich uczestników słodkie upominki.

Czytaj więcej...

Kolejna nagroda dla kapeli Tkacze

27.05.2019

Kolejna nagroda dla kapeli Tkacze

XVIII edycja Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje” organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Łódzki Dom Kultury zakończyła się kolejnym sukcesem moszczenickich muzyków.  Po raz kolejny jury doceniło talent i muzyczny profesjonalizm kapeli „Tkacze”- reprezentującej Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy - przyznając I miejsce w kategorii kapel opracowanych. Przegląd ma charakter konkursu i biorą w nim udział zespoły i artyści prezentujący tradycyjny folklor Polski centralnej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj więcej...

Rozpoczął się remont parku

24.05.2019

Uwaga na teren budowy! W parku rozpoczął się remont

Ruszyły prace związane z odnowieniem zabytkowego parku w Moszczenicy. Pierwszy etap związany jest z drzewostanem. Teren parku stał się placem budowy, dlatego urzędnicy apelują do mieszkańców, by nie wchodzili na jego obszar, aż do zakończenia całej inwestycji czyli do 30 listopada 2019 r. Prace współfinansowane są z WFOŚiGW w Łodzi, który przeznaczył na ten cel ponad 1,4 mln złotych. Park ma być miejscem rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin. Pojawią się ławeczki, ścieżka edukacyjna i nowe oświetlenie. Bezpieczeństwo odpoczywającym zapewni gminny monitoring.

Czytaj więcej...

Uwaga na przerwy w dostawie wody!

24.05.2019

Uwaga na przerwy w dostawie wody!

Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Moszczenicy informuje, że w najbliższy poniedziałek,  27.05.2019 r.  w godzinach 8.00 - 13.00 zostanie wstrzymana dostawa wody do posesji położonych w Moszczenicy przy ulicach:  Cmentarnej -  numery od 1 do 79, ul. Poduchownej, ul. Pogodnej, Pomykowie (od Moszczenicy). Wyłączenia wody spowodowane będą przebudową sieci wodociągowej w drodze wojewódzkiej DW 716. Za utrudnienia przepraszamy!

Czytaj więcej...

Motofestyn

21.05.2019

Motofestyn 2019

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja odbędzie się IX edycja imprezy motocyklowej „Motofestyn” pod patronatem wójta gminy Moszczenica Marcelego Piekarka. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Pizzeria ROCCO oraz Firma „Lampart” przygotowały dla miłośników motoryzacji moc atrakcji. Będzie parada motocyklowa, pokazy mistrza Polski w trialu motocyklowym, pokaz ratownictwa drogowego, wystawy samochodów oraz mecz piłkarski. W programie dwudniowej imprezy nie zabraknie także muzyki na żywo. W sobotę na scenie amfiteatru wystąpi zespół disco polo – Etna, a w niedzielę „4 szmery” i gwiazda wieczoru - zespół BIG CYC.

Czytaj więcej...

Nabór do ŁODR

21.05.2019

Nabór do ŁODR

Ofertę pracy publikujemy na prośbę Łódzkiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach.

Czytaj więcej...

Koncert z okazji Dnia Matki

21.05.2019

Koncert z okazji Dnia Matki

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza w piątek, 24 maja o godz. 17 do amfiteatru na koncert z okazji Dnia Matki. Na scenie zaprezentują się: dzieciaki z Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka”, zespół tańca nowoczesnego "Project Dance" z GOKiS, tancerze z piotrkowskiej Szkoły Tańca JAST, zespół Jacy Tacy Moszczeniacy oraz młodzi pianiści Alessandra i Dominik. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz.

Czytaj więcej...

projekt „Szkoły nowych horyzontów – rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Moszczenica

20.05.2019

Podniosą kompetencje uczniów i doposażą szkoły

W  gminie Moszczenica rozpoczęła się realizacja projektu „Szkoły nowych horyzontów – rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Moszczenica”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany w szkołach w Moszczenicy, Babach, Srocku, Jarostach i Gazomi. Całkowita wartość projektu: 1 114 431,60 Kwota dofinansowania: 1 036 421,38 Celem głównym projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, kształtowanie właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Realizacja projektu przyczyni się do: wyposażenia szkół w nowoczesne narzędzia i pomoce TIK niezbędne do podniesienia kompetencji matematyczno-przyrodniczych, w tym zapewnienia odpowiedniej infrastruktury sieciowo – usługowej,umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, w szczególności umiejętności przedsiębiorczości, doskonalenia umiejętności i kompetencji w zakresie nauczania opartego na metodach eksperymentu i doświadczenia,organizacji dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów,wspomagania indywidualizacji procesu nauczania, w szczególności z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,poprawy efektywności kształcenia,kreatywności w procesie nauczania i uczenia się. Czas trwania projektu: 1.02.2019 – 31.01.2021

Czytaj więcej...

II Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Moszczenica

17.05.2019

II Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Moszczenica

W Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach - z inicjatywy Rady Rodziców odbył się już po raz drugi Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej. Drużyny z Gazomi, Jarost, Moszczenicy oraz Srocka stanęły do walki o puchar ufundowany przez Wójta Gminy Moszczenica Marcelego Piekarka. Ostatecznie po ciężkich meczach pełnych walki i zaangażowania puchar zdobyła drużyna gospodarz. Tuż za nimi znalazła się SP z Moszczenicy, a trzecie miejsce zajęła drużyna SP ze Srocka. Najlepszym strzelcem został  zawodnik SP Jarosty Fatyol Rupi Gabor, który zdobył osiem bramek. Najlepszym bramkarzem został zawodnik z Gazomi Drechna Norbert, który popisał się fantastycznymi interwencjami. Jednak nie wynik był tu najważniejszy lecz wspólna zabawa, integracja z rówieśnikami, aktywne spędzenie czasu oraz doskonalenie umiejętności. - Turniej zakończyło wręczenie nagród, ufundowanych przez Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz zabawa integracyjna przygotowana rodziców. Oprócz upominków od PZPN wszyscy zawodnicy otrzymali też pamiątkowe medale zakupione przez Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Turnieju! Szczególne Podziękowania kierujemy dla wójta Marcelego Piekarka,  Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka,  sędziego Łukasza, który sprawował pieczę nad turniejem, pracownikom szkoły i wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w organizację tej imprezy - dziękuje Marcin Adamczyk, przewodniczący Rady Rodziców.Organizatorzy mają nadzieję, że również w przyszłym roku będą mogli gościć zawodniczki i zawodników podczas trzeciej odsłony tej imprezy, a liczba drużyn się zwiększy.

Czytaj więcej...

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej 716

14.05.2019

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej 716

Rozpoczęła się rozbudowa drogi wojewódzkiej 716 na odcinku Koluszki – Piotrków Trybunalski. Sejmik województwa łódzkiego przeznaczył na ten cel 10 mln 300 tys. zł. Lokalnie występują utrudnienia w ruchu. - Prosimy o szczególną ostrożność w okolicach kościoła parafialnego w Moszczenicy i cmentarza - apeluje wójt Marceli Piekarek. W ramach tej inwestycji oprócz modernizacji drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej. Kondukty żałobne poruszają się drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy. Wspólne starania wielu osób i środowisk przyniosły efekty .

Czytaj więcej...

Przerwa na czytanie

16.05.2019

Przerwa na czytanie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem „ Przerwa na czytanie”. Chętni z oddziału przedszkolnego i klas I – VIII z entuzjazmem przystąpili do bicia rekordu osób czytających podczas przerw. - Do dyspozycji uczniów były zasoby naszej szkolnej biblioteki. Mnóstwo ciekawych i nowych pozycji książkowych i prasowych. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą go lekturę. W sumie odbyły się cztery spotkania, na których wspólnie czytaliśmy. Była to inicjatywa samych dzieci i to zasługuje na pochwałę!!! Znalazło się też sporo osób chętnych, by czytać najmłodszym naszym czytelnikom. Uczniowie i pracownicy szkoły włączyli się w tę akcję, bo pragnęli podzielić się z innymi swoją pasją, a tym samym zachęcić kolegów i koleżanki do sięgania po książki - podkreślają  organizatorki akcji - Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek,, które dziękują bardzo wszystkim uczestnikom. Kolejne czytanie w piątek 7 czerwca o 10.00, podczas akcji „Jak nie czytam, jak czytam” .

Czytaj więcej...

Kolejne sukcesy szachistów!

15.05.2019

Kolejne sukcesy naszych szachistów!

10 maja odbył się X Międzyszkolny Turniej Szachowy Euro-Centrum zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim. W turniejowe szranki stanęły również szachistki i szachiści reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy. Na najwyższym stopniu podium stanął Bartłomiej Malec, a tuż za nim - na miejscu drugim, uplasował się Stanisław Hejduk. W kategorii klas I – IV drugie miejsce zajął Wojciech Kaźmierczak, który otrzymał również wyróżnienie dla najmłodszego zawodnika Turnieju. Następnego dnia (11.05.) w Bełchatowie rozegrano turniej szachowy z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 drugie miejsce zajęła Maja Rogowska. Również na drugim stopniu podium, w kategorii open, stanął Piotr Kaukel – instruktor koła warcabowo-szachowego z GOKiS w Moszczenicy. Panu Piotrowi i wszystkim jego podopiecznym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj więcej...

Dwa złote i  trzy brązowe medale wywalczyli bilardziści z Rękoraja na Mistrzostwach Polski Juniorów

13.05.2019

Dwa złote i trzy brązowe medale wywalczyli bilardziści z Rękoraja na Mistrzostwach Polski Juniorów

Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się w dniach 1-5 maja w zespole Szkół w Kostomłotach w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych – Świętokrzyskie 2019. Osiągnięcia zawodników UKS Snikers Rekoraj: Oskar Jamorski:  Mistrz Polski juniorów młodszych w odmiane 9 bil                               Mistrz Polski juniorów młodszych w odmianę 10 bil                               brązowy medal juniorów młodszych w odmianę 14/1 Dominik Klepcz: brązowy medal juniorów starszych w odmianę 14/1 W turnieju drużynowym zawodnicy z Rękoraja Oskar Jamorski, Krystian Bednarek oraz Dominik Klepacz wywalczyli brązowy medal. Bilardziści z Rękoraja pokazali wielkie umiejętności oraz niesamowitą determinację  w czasie tej najważniejszej imprezy w roku. Liczymy na medale w  zbliżających się Mistrzostwach Europy.

Czytaj więcej...

Woda z wodociągu Baby nadaje się do spożycia!

10.05.2019

Woda z wodociągu Baby nadaje się do spożycia!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim, na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza, że woda dostarczana wodociągiem w Babach nadaje się do spożycia. Komunikat dotyczy mieszkańców Bab, Kiełczówki, Gościmowic Drugich, Raciborowic i ul. Kolejowej w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka