Motofestyn

21.05.2019

Motofestyn 2019

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja odbędzie się IX edycja imprezy motocyklowej „Motofestyn” pod patronatem wójta gminy Moszczenica Marcelego Piekarka. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Pizzeria ROCCO oraz Firma „Lampart” przygotowały dla miłośników motoryzacji moc atrakcji. Będzie parada motocyklowa, pokazy mistrza Polski w trialu motocyklowym, pokaz ratownictwa drogowego, wystawy samochodów oraz mecz piłkarski. W programie dwudniowej imprezy nie zabraknie także muzyki na żywo. W sobotę na scenie amfiteatru wystąpi zespół disco polo – Etna, a w niedzielę „4 szmery” i gwiazda wieczoru - zespół BIG CYC.

Czytaj więcej...

Nabór do ŁODR

21.05.2019

Nabór do ŁODR

Ofertę pracy publikujemy na prośbę Łódzkiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach.

Czytaj więcej...

Koncert z okazji Dnia Matki

21.05.2019

Koncert z okazji Dnia Matki

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy zaprasza w piątek, 24 maja o godz. 17 do amfiteatru na koncert z okazji Dnia Matki. Na scenie zaprezentują się: dzieciaki z Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka”, zespół tańca nowoczesnego "Project Dance" z GOKiS, tancerze z piotrkowskiej Szkoły Tańca JAST, zespół Jacy Tacy Moszczeniacy oraz młodzi pianiści Alessandra i Dominik. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy” w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz.

Czytaj więcej...

projekt „Szkoły nowych horyzontów – rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Moszczenica

20.05.2019

Podniosą kompetencje uczniów i doposażą szkoły

W  gminie Moszczenica rozpoczęła się realizacja projektu „Szkoły nowych horyzontów – rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Moszczenica”. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany w szkołach w Moszczenicy, Babach, Srocku, Jarostach i Gazomi. Całkowita wartość projektu: 1 114 431,60 Kwota dofinansowania: 1 036 421,38 Celem głównym projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, kształtowanie właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Realizacja projektu przyczyni się do: wyposażenia szkół w nowoczesne narzędzia i pomoce TIK niezbędne do podniesienia kompetencji matematyczno-przyrodniczych, w tym zapewnienia odpowiedniej infrastruktury sieciowo – usługowej,umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, w szczególności umiejętności przedsiębiorczości, doskonalenia umiejętności i kompetencji w zakresie nauczania opartego na metodach eksperymentu i doświadczenia,organizacji dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów,wspomagania indywidualizacji procesu nauczania, w szczególności z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,poprawy efektywności kształcenia,kreatywności w procesie nauczania i uczenia się. Czas trwania projektu: 1.02.2019 – 31.01.2021

Czytaj więcej...

II Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Moszczenica

17.05.2019

II Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Moszczenica

W Szkole Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach - z inicjatywy Rady Rodziców odbył się już po raz drugi Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej. Drużyny z Gazomi, Jarost, Moszczenicy oraz Srocka stanęły do walki o puchar ufundowany przez Wójta Gminy Moszczenica Marcelego Piekarka. Ostatecznie po ciężkich meczach pełnych walki i zaangażowania puchar zdobyła drużyna gospodarz. Tuż za nimi znalazła się SP z Moszczenicy, a trzecie miejsce zajęła drużyna SP ze Srocka. Najlepszym strzelcem został  zawodnik SP Jarosty Fatyol Rupi Gabor, który zdobył osiem bramek. Najlepszym bramkarzem został zawodnik z Gazomi Drechna Norbert, który popisał się fantastycznymi interwencjami. Jednak nie wynik był tu najważniejszy lecz wspólna zabawa, integracja z rówieśnikami, aktywne spędzenie czasu oraz doskonalenie umiejętności. - Turniej zakończyło wręczenie nagród, ufundowanych przez Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz zabawa integracyjna przygotowana rodziców. Oprócz upominków od PZPN wszyscy zawodnicy otrzymali też pamiątkowe medale zakupione przez Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Turnieju! Szczególne Podziękowania kierujemy dla wójta Marcelego Piekarka,  Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka,  sędziego Łukasza, który sprawował pieczę nad turniejem, pracownikom szkoły i wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w organizację tej imprezy - dziękuje Marcin Adamczyk, przewodniczący Rady Rodziców.Organizatorzy mają nadzieję, że również w przyszłym roku będą mogli gościć zawodniczki i zawodników podczas trzeciej odsłony tej imprezy, a liczba drużyn się zwiększy.

Czytaj więcej...

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej 716

14.05.2019

Trwa modernizacja drogi wojewódzkiej 716

Rozpoczęła się rozbudowa drogi wojewódzkiej 716 na odcinku Koluszki – Piotrków Trybunalski. Sejmik województwa łódzkiego przeznaczył na ten cel 10 mln 300 tys. zł. Lokalnie występują utrudnienia w ruchu. - Prosimy o szczególną ostrożność w okolicach kościoła parafialnego w Moszczenicy i cmentarza - apeluje wójt Marceli Piekarek. W ramach tej inwestycji oprócz modernizacji drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej. Kondukty żałobne poruszają się drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy. Wspólne starania wielu osób i środowisk przyniosły efekty .

Czytaj więcej...

Przerwa na czytanie

16.05.2019

Przerwa na czytanie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Margarethy Kamprad w Jarostach  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod hasłem „ Przerwa na czytanie”. Chętni z oddziału przedszkolnego i klas I – VIII z entuzjazmem przystąpili do bicia rekordu osób czytających podczas przerw. - Do dyspozycji uczniów były zasoby naszej szkolnej biblioteki. Mnóstwo ciekawych i nowych pozycji książkowych i prasowych. Każdy mógł znaleźć dla siebie interesującą go lekturę. W sumie odbyły się cztery spotkania, na których wspólnie czytaliśmy. Była to inicjatywa samych dzieci i to zasługuje na pochwałę!!! Znalazło się też sporo osób chętnych, by czytać najmłodszym naszym czytelnikom. Uczniowie i pracownicy szkoły włączyli się w tę akcję, bo pragnęli podzielić się z innymi swoją pasją, a tym samym zachęcić kolegów i koleżanki do sięgania po książki - podkreślają  organizatorki akcji - Małgorzata Cukiernik i Beata Dudek,, które dziękują bardzo wszystkim uczestnikom. Kolejne czytanie w piątek 7 czerwca o 10.00, podczas akcji „Jak nie czytam, jak czytam” .

Czytaj więcej...

Kolejne sukcesy szachistów!

15.05.2019

Kolejne sukcesy naszych szachistów!

10 maja odbył się X Międzyszkolny Turniej Szachowy Euro-Centrum zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Trybunalskim. W turniejowe szranki stanęły również szachistki i szachiści reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Moszczenicy. Na najwyższym stopniu podium stanął Bartłomiej Malec, a tuż za nim - na miejscu drugim, uplasował się Stanisław Hejduk. W kategorii klas I – IV drugie miejsce zajął Wojciech Kaźmierczak, który otrzymał również wyróżnienie dla najmłodszego zawodnika Turnieju. Następnego dnia (11.05.) w Bełchatowie rozegrano turniej szachowy z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 drugie miejsce zajęła Maja Rogowska. Również na drugim stopniu podium, w kategorii open, stanął Piotr Kaukel – instruktor koła warcabowo-szachowego z GOKiS w Moszczenicy. Panu Piotrowi i wszystkim jego podopiecznym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Czytaj więcej...

Dwa złote i  trzy brązowe medale wywalczyli bilardziści z Rękoraja na Mistrzostwach Polski Juniorów

13.05.2019

Dwa złote i trzy brązowe medale wywalczyli bilardziści z Rękoraja na Mistrzostwach Polski Juniorów

Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się w dniach 1-5 maja w zespole Szkół w Kostomłotach w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych – Świętokrzyskie 2019. Osiągnięcia zawodników UKS Snikers Rekoraj: Oskar Jamorski:  Mistrz Polski juniorów młodszych w odmiane 9 bil                               Mistrz Polski juniorów młodszych w odmianę 10 bil                               brązowy medal juniorów młodszych w odmianę 14/1 Dominik Klepcz: brązowy medal juniorów starszych w odmianę 14/1 W turnieju drużynowym zawodnicy z Rękoraja Oskar Jamorski, Krystian Bednarek oraz Dominik Klepacz wywalczyli brązowy medal. Bilardziści z Rękoraja pokazali wielkie umiejętności oraz niesamowitą determinację  w czasie tej najważniejszej imprezy w roku. Liczymy na medale w  zbliżających się Mistrzostwach Europy.

Czytaj więcej...

Woda z wodociągu Baby nadaje się do spożycia!

10.05.2019

Woda z wodociągu Baby nadaje się do spożycia!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim, na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza, że woda dostarczana wodociągiem w Babach nadaje się do spożycia. Komunikat dotyczy mieszkańców Bab, Kiełczówki, Gościmowic Drugich, Raciborowic i ul. Kolejowej w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

XI sesja Rady Gminy Moszczenica

10.05.2019

XI sesja Rady Gminy Moszczenica i raport o stanie gminy

Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska informuje, że najbliższa sesja odbędzie się 16 maja o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy. W planowanym porządku obrad znalazły się m.in głosowania nad projektami uchwał, dotyczącymi gospodarki finansowej gminy oraz sprawozdania z prac komisji i działalności wójta między sesjami oraz analiza gospodarki odpadami komunalnymi. Szczegółowy program obrad TUTAJ.Uwaga! Zgodnie z art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 506) Wójt Gminy Moszczenica w terminie do dnia 31 maja 2019 roku przedstawia Radzie Gminy Moszczenica "Raport o stanie Gminy Moszczenica za rok 2018". Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim. W debacie nad Raportem o stanie Gminy Moszczenica za 2018 rok zabierają głos radni oraz mieszkańcy gminy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie zobowiązany jest złożyć pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób, do Przewodniczącego Rady Gminy Moszczenica. Zgodnie z ust. 8 art. 28 aa ustawy o samorządzie gminnym „Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia.” Sesja, na której zostanie przedstawiony raport o stanie Gminy Moszczenica odbędzie się w dniu 16 maja 2019 r. w związku z powyższym zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 15 maja 2019 r. (środa), do godziny 15.00 w pok. 25 Urzędu Gminy w Moszczenicy, ul. Kosowska 1, 97-310 Moszczenica. Formularz zgłoszenia do debaty dostępny jest poniżej, a także na stanowisku ds. obsługi Rady Gminy w pok. 25 Urzędu Gminy w Moszczenicy.

Czytaj więcej...

IX Gminny Konkurs Ortograficzny dla trzecioklasistów

10.05.2019

IX Gminny Konkurs Ortograficzny dla trzecioklasistów

26 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach odbył się IX Gminny Konkurs Ortograficzny Dla Klas Trzecich. Udział wzięli uczniowie pięciu szkół podstawowych Gminy Moszczenica. Przybyli oni po opieką nauczycielek, pod okiem których przygotowywali się do zmagań ortograficznych. Patronat nad konkursem objął wójt Marceli Piekarek. - Celem takiego współzawodnictwa było podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych uczniów, popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień, integracja uczniów, propagowanie kultury języka polskiego, wdrażanie do zdrowej rywalizacji, dbanie o systematyczną pracę nad poprawnością ortograficzną. Konkurs miał formę dyktanda o tematyce wiosennej. Zawierało ono różnorodne trudności ortograficzne i interpunkcyjne - mówi pomysłodawczyni i organizatorka turnieju, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Teresa Włodarczyk, wspierana przez dyrektor szkoły Marię Bylinkę. W czasie oczekiwania na werdykt dzieci miały okazję nawiązać bliższą znajomość w czasie poczęstunku, a potem wspólnych zabaw. Prawdopodobnie spotkają się na innych turniejach lub w szkołach średnich. Jury - w osobie polonistki Bożeny Nowak – Justyny, po sprawdzeniu wszystkich prac przyznało następujące nagrody: I miejsce – Dominik Pietrzak – SP im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy II miejsce – Aleksandra Woźniak – SP im. Janusza Korczaka w Babach II miejsce – Kacper Cieślik – SP im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy III miejsce – Hanna Janiec – SP im. Janusza Korczaka w Babach III miejsce – Natalia Trawczyńska – SP im. Margarethy Kamprad w Jarostach Wyróżnienie – Adam Trawiński – SP im. Margarethy Kamprad w Jarostach Wyróżnienie – Julia Rytych – SP im. Św. Stanisława Kostki w Moszczenicy Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Wręczały je: pani Katarzyna Kaźmierczak – inspektor ds. oświaty w imieniu p. wójta Gminy Moszczenica oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Babach Maria Bylinka. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy i drobne upominki, a nauczycielki – dyplomy – podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

Czytaj więcej...

Spotkanie z nowymi sołtysami

09.05.2019

Spotkanie z nowymi sołtysami

W Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się pierwsze spotkanie z nowo wybranymi sołtysami. Przez najbliższe pięć lat funkcję tę sprawować będzie 16 kobiet i 7 mężczyzn. Druga pod względem liczebności mieszkańców gmina w powiecie składa się z 23 sołectw. – Dziękuję za Wasze zaangażowanie i poświęcenie dla naszej lokalnej społeczności. Jesteście Państwo bardzo ważnym pośrednikiem między organami gminy a mieszkańcami. Gratuluję wyboru i liczę na owocną współpracę – podkreślał wójt Marceli Piekarek, wręczając zebranym pamiątkowe dyplomy. Podczas spotkania omówiono bieżące sprawy i kwestie formalne związane z pełnieniem funkcji sołtysa. W kadencji 2019-24 funkcje sołtysów będą pełnić: 1. BABY- Emilia Myślińska 2. BIAŁKOWICE - Janusz Kaźmierczak 3. GAJKOWICE - Mariola Matera 4. GAZOMIA NOWA - Monika Staniaszek 5. GAZOMIA STARA - Barbara Justyna 6. GOŚCIMOWICE PIERWSZE - Bogusława Glinka 7. GOŚCIMOWICE DRUGIE - Joanna Zając 8. GOŚCIMOWICE DRUGIE – POWĘZINY - Paulina Kraska 9. JAROSTY - Maria Olejnik 10. KARLIN - Tomasz Łaski 11. KIEŁCZÓWKA - Grażyna Grałek 12. KOSÓW - Wiesław Drzewiecki 13. MICHAŁÓW - Małgorzata Patryniak 14. MOSZCZENICA - Jerzy Pacześ 15. MOSZCZENICA OSIEDLE - Anna Kaźmierczak 16. MOSZCZENICA WOLA - Czesław Pacześ 17. PODOLIN - Tomasz Rytych 18. POMYKÓW - Marta Rózga 19. RACIBOROWICE - Agnieszka Janiec 20. RAKÓW - Anita Omufner 21. RĘKORAJ - Halina Kowara 22. SIEROSŁAW - Małgorzata Niedzielska 23. SROCK -Zdzisław Kawalec.

Czytaj więcej...

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...

Weź udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych - Poznań 17-18 maja 2019 r.

08.05.2019

Weź udział w Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych - Poznań 17-18 maja 2019 r.

Powiat Piotrkowski wraz z Partnerami Gminą Moszczenica, Gminą Grabica oraz Stowarzyszeniem Lokalną Grupą Działania "BUD-UJ RAZEM", serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w dwudniowym wyjeździe studyjnym na Krajową Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu w terminie 17-18 maja 2019 roku, w ramach operacji "Innowacyjne rozwiązania podstawą konkurencyjnej i efektywnej hodowli zwierząt zwiększającej potencjał regionu".

Czytaj więcej...

Obchody święta 3 Maja

05.05.2019

Obchody święta 3 Maja

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej gminie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości. Okolicznościowe przemowy wygłosili starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i wójt Gminy Marceli Piekarek. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP i pszczelarzy, przedstawiciele jednostek gminnych oraz mieszkańcy. W samo południe w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ksiądz biskup Adam Lepa. Przed nabożeństwem - z okazji Dnia Strażaka - odbyło się również poświęcenie sprzętu strażackiego . Uroczystości zakończył koncert patriotyczny „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Czytaj więcej...

Nowe stawki za śmieci

30.04.2019

Nowe stawki za śmieci

Informujemy, że w związku z ugodą sądową z dnia 27 marca 2019 r. Gminy Moszczenica z firmą JUKO Sp. z o.o., dotyczącą zmiany umowy Nr IOA.272.73.2017 z dnia 22 grudnia 2017 r. na „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Moszczenica w latach 2018 – 2020”, w zakresie podwyższenia wynagrodzenia w związku ze zmianą stawek opłat za korzystanie ze środowiska, w dniu 16 kwietnia 2019 r. Rada Gminy Moszczenica podjęła uchwałę w sprawie zmiany wysokości stawek za odbiór odpadów komunalnych na terenie Gminy Moszczenica.   (Uchwała Nr IX/95/19 w sprawie zmiany uchwały Nr VI/61/15 w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty)   Od 1 maja 2019 r. stawka miesięczna opłaty za gospodarowanie odpadami od osoby dla nieruchomości zamieszkałych wynosi : - 11,00 zł za odbiór odpadów, które zbierane są w sposób selektywny lub - 22,00 zł za odbiór odpadów, które nie są zbierane w sposób selektywny.   Dla nieruchomości niezamieszkałych stawka miesięczna opłaty wynosi: ‒ dla odpadów, które są zbierane w sposób selektywny: - worek lub pojemnik 120 l – 25,00 zł, - pojemnik 240 l – 40,00 zł, - pojemnik 1100 l – 90,00 zł, - pojemnik 7000 l – 660,00 zł, ‒ dla odpadów, które nie są zbierane w sposób selektywny: - worek lub pojemnik 120 l – 50,00 zł, - pojemnik 240 l – 80,00 zł, - pojemnik 1100 l – 180,00 zł, - pojemnik 7000 l – 1320,00 zł.   Zmiana stawki nie wymaga od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Moszczenica złożenia deklaracji, uwzględniającej ww. zmiany.

Czytaj więcej...

Od poniedziałku nieprzejezdny będzie most i tunel w Piotrkowie

30.04.2019

Zmiany ruchu w Piotrkowie. Zamknięty wiadukt i tunel

Uwaga! Od najbliższego poniedziałku (06.05.2019 r.) - jak informuje wykonawca odcinka A budowy autostrady A1 - w Piotrkowie Trybunalskim wyłączone z ruchu zostają obiekty: wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego oraz tunel na ul. Twardosławickiej. Ruch publiczny na tych obiektach - zarówno pieszy jak i kołowy - będzie niemożliwy.

Czytaj więcej...

50 lat minęło

29.04.2019

50 lat minęło

27 par z terenu gminy Moszczenica świętuje w tym roku złote gody. Z tej okazji jubilaci zostali odznaczeni przez wójta Marcelego Piekarka medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez prezydenta RP. Uroczystość wręczenia odznaczeń poprzedziła msza święta, którą koncelebrował proboszcz moszczenickiej parafii ksiądz ks. Władysław Paś.  Spotkanie ze "złotymi" parami odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zabrakło gratulacji i życzeń, odśpiewano także tradycyjne "100 lat" i wzniesiono toast za wszystkich Jubilatów. – Ta wspaniała rocznica to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego. Niech ten jubileusz i następne będą przykładem dla przyszłych pokoleń. W imieniu całej władzy samorządowej życzę Wam kolejnych rocznic w zdrowiu i szczęściu oraz dalszej wytrwałości i wzajemnego zrozumienia – gratulował małżonkom wójt Marceli Piekarek. Życzenia złożyła też jubilatom przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Domańska. Specjalny minikoncert dla wszystkich zebranych zagrała kapela Tolka Gałązki.

Czytaj więcej...

Nadzyczajna sesja Rady Gminy

25.04.2019

Nadzyczajna sesja Rady Gminy

Tym razem radni zajmą się tylko jednym tematem - sprawą uchwał dotyczących przekształcenia i wskazania dodatkowej lokalizacji dla Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy. Sesja rozpocznie się w najbliższy piątek, 26 kwietnia o godzinie 14.00.

Czytaj więcej...

Aktualności

GOPS szuka pracowników

14.02.2019

GOPS szuka pracowników

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie poszukuje pracowników na następujące  stanowiska:1. pracownik socjalny - 1 etat, umowa na zastępstwo2. asystent rodziny - 1 etat, umowa o pracę3. opiekun w ośrodku pomocy społecznej, umowa o pracę.Szczegółowe warunki poniżej - w załączonym pliku do pobrania.Na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z kierownikiem GOPS należy się umówić telefonicznie - 44 616 95 97.

Czytaj więcej...
Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

08.05.2019

Co dalej z budynkiem przy ul. Piotrkowskiej?

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem  wójta Marcelego  Piekarka, które dotyczy przyszłości budynku po wygasającym gimnazjum. Oświadczenie jest częścią wywiadu, który ukaże się  w najnowszym wydaniu "Ziemi Piotrkowskiej". Poniżej publikujemy jego treść.***Rada wycofała się z projektu podzielenia szkoły podstawowej w Moszczenicy na dwa budynki. Powodem ma być brak zgody rodziców. Sytuacja jest dość skomplikowana…Marceli Piekarek: Zmiany wprowadzone reformą i ich konsekwencje budziły emocje w naszej gminie od samego początku.  Był strach o miejsca pracy oraz sentyment do budynku, w którym mieściła się dawna „tysiąclatka”. W lutym 2017r., na sesji poświęconej zmianom w oświacie padały głosy, że najwłaściwszym momentem na podjęcie konkretnej decyzji będzie przyszła kadencja. Chodziło o to,  aby przeprowadzić szeroką dyskusję i uwzględnić wnioski wszystkich osób, które mogą zaproponować rozsądne zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum. I tak też się stało. Pojawiały się różne warianty, np. przeniesienia szkoły z Gazomi. Nie zyskały one jednak społecznego poparcia. W końcu w lutym i w marcu zostały podjęte uchwały w sprawie przyznania drugiego budynku  Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki. Mówiły one o  „przekształceniu Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki przy ul. Dworcowej poprzez wskazanie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych”.  I dlaczego ten wariant nie doszedł do skutku? - Złożyło się na to kilka faktów. Po podjęciu przez radę stosownych uchwał, 8 kwietnia br. wystosowałem pismo  do dyrektor  Jolanty Kujawskiej-Wężyk. Pytałem w nim o plan organizacji zajęć w roku szkolnym 2019/2020 z uwzględnieniem podziału na dwa budynki.  Wkrótce potem zostałem zaproszony na zebranie rodziców uczniów SP Moszczenica.  Na spotkaniu ,  w którym uczestniczyło blisko 250 osób  jedna z matek zaprezentowała treść deklaracji imiennej,  w której rodzice mieli określić, do którego budynku uczęszczać będzie ich dziecko w przyszłym roku szkolnym. Nikt z obecnych na sali nie zgłosił nawet najdrobniejszych uwag do projektu tego dokumentu. Po niecałych dwóch tygodniach otrzymałem wyniki tej swoistej ankiety.  Pismem z dnia 23 kwietnia br. dyrektor SP Moszczenica poinformowała mnie,  że nie może zrealizować zapisów uchwał podjętych przez radę gminy. Powodem są deklaracje rodziców uczniów klas 0-8, z których wynika, że „ 93% będzie uczęszczało do budynku przy ul. Dworcowej, a 6% do budynku przy ul. Piotrkowskiej tj. około 35 uczniów z różnych klas.”  1 % rodziców nie zajął stanowiska. W tej sytuacji, gdy zbliżał się ostateczny termin opracowania arkuszy organizacyjnych jednostek,  zwróciłem się do przewodniczącej Rady Gminy Moszczenica o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w celu uchylenia uchwał dotyczących lokalizacji szkoły podstawowej w Moszczenicy w dwóch budynkach - w przy ul. Piotrkowskiej i Dworcowej.  Na posiedzeniu 26 kwietnia - stosunkiem głosów:  10 „za”, 2 „przeciwnych”,  2 „wstrzymujących” i  1 osobie nieobecnej  - rada podjęła taką uchwałę.Jednym z argumentów za przyznaniem drugiej lokalizacji była duża liczba uczniów w placówce przy ul. Dworcowej. Nie szkoda, że rodzice nie chcą posyłać dzieci do drugiego budynku ? - Cały czas analizujemy dane demograficzne, a te są niepokojące. W kolejnych rocznikach zmniejsza się liczba dzieci.  W tym roku w szkole przy ul. Dworcowej mamy 27 oddziałów. W kolejnych latach ich liczba będzie sukcesywnie spadać. W  przyszłym roku szkolnym będzie ich 25, w 2020/21 – 23, w 2023/24 już tylko 20. Będziemy musieli się zmierzyć z tym problemem.   Ile rocznie wydajecie na oświatę? - W ubiegłym roku na oświatę wydaliśmy ponad 18 milionów złotych, z czego 5 milionów musimy dołożyć z budżetu gminy – subwencja i dotacje to tylko 13 milionów. Co może stać się z budynkiem po gimnazjum? Pojawiają się różne teorie…Pragnę uciąć te spekulacje. Wielokrotnie otrzymywałem prośby od różnych instytucji,  organizacji, jednostek organizacyjnych, referatów, organizacji społecznych o poprawę warunków lokalowych. Oświadczam, że moją intencją będzie zagospodarowanie budynku po wygasającym gimnazjum przy ul. Piotrkowskiej tylko i wyłącznie na potrzeby gminy Moszczenica. Może to być np. referat edukacji, biblioteka gminna, pomieszczenie dla harcerzy,  pomieszczenie dla emerytów, rencistów, KGW, GZOZ – rehabilitacja, GOPS lub Urząd Gminy. ---------------------------------------------------------------------------------------------DANE DEMOGRAFICZNE DLA SP MOSZCZENICA Rok szkolny Ilość oddziałów SP Moszczenica Pomieszczenia wolne do zagospodarowania 2019/20 25 2 2020/21 23 4 2021/22 23 4 2022/23 21 6 2023/24 20 7 2024/25 20 7 2025/26 19 8 2026/27 18 9    

Czytaj więcej...
W Moszczenicy ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

06.11.2018

W gminie Moszczenica ruszyła budowa nowej nitki gazociągu

Na tę inwestycję od dawna czekają mieszkańcy. Prace prowadzone są na odcinku Michałów – Jarosty. To pierwszy z trzech zaplanowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa etapów budowy gazociągu w gminie.  W poniedziałek, 5 listopada w Urzędzie Gminy w Moszczenicy odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami spółki dotyczące całości tej inwestycji. – Od przedstawicieli spółki otrzymaliśmy informacje o kolejnych planach. Przypomnę, że obecnie trwają prace budowlane na odcinku od trasy S8 poprzez Michałów i Jarosty Duże  (ulica Nowa do terenów dawnej huty). Odcinek od Jarost do Kosowa jest obecnie na etapie prac projektowych i od terminu ich zakończenia zależeć będzie termin rozpoczęcia prac budowlanych. Polska Spółka Gazownictwa już ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla trzeciego – ostatniego etapu – od Kosowa do Woli Moszczenickiej i Moszczenicy. To bardzo dobre dla nas informacje  – cieszy się wójt Marceli Piekarek, który nie ukrywa, że cała inwestycja może potrwać nawet kilka lat. – Przetargi zostały ogłoszone i proces inwestycyjny trwa, a to jest najważniejsze. Pierwszy etap budowy gazociągu na odcinku Michałów – Jarosty ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Gazociąg ma powstać także na terenie Rakowa. Z informacji jakie otrzymali mieszkańcy posesji położonych przy ul. Głównej , inwestor czyli Polska Spółka Gazownictwa poinformował, że gazociąg ma powstać w przeciągu trzech lat do podpisania umów z indywidualnymi odbiorcami.

Czytaj więcej...
Będzie nowa droga do cmentarza. Wkróctce poznamy wykonawcę

11.10.2018

Będzie nowa droga do cmentarza. Wkrótce poznamy wykonawcę

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi ogłosił właśnie przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej 716 w Moszczenicy na odcinku od kościoła do ulicy Poduchownej. Zakres prac ucieszy mieszkańców. Oprócz modernizacji drogi wybudowana zostanie m.in. dodatkowa jezdnia z pasem do zawracania. To nią będą poruszały się kondukty żałobne pokonujące trasę od kościoła do cmentarza. Nasze starania przyniosły efekt. O tę inwestycję od dwóch lat walczyły wspólnie Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża i Urząd Gminy. To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, na którą czekają mieszkańcy. - Kondukty żałobne poruszają się obecnie drogą wojewódzką 716. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo, zarówno dla uczestników pogrzebu, jak i dla przejeżdżających w tym czasie samochodów. O pomoc w tej sprawie zwróciła się do Urzędu Gminy Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża. Podjęliśmy wspólne działania i do pierwszego spotkania z władzami wojewódzkimi doszło już pod koniec 2016 roku – przypomina wójt Marceli Piekarek. Do Moszczenicy przyjechała wówczas Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu Województwa Łódzkiego, która zapewniła, że władze województwa dołożą wszelkich starań do zapewnienia bezpieczeństwa na tej drodze. Rozpoczął się proces przygotowania inwestycji i określenia zakresu prac. Aby wypełnić wszystkie postulaty parafian gmina m.in. przekazała bezpłatnie na ten cel działkę. – W ramach tej inwestycji wykonana zostanie rozbudowa drogi wojewódzkiej, rozbudowane będzie skrzyżowanie, wybudowana dodatkowa jezdnia wraz z placem do zawracania, przebudowana droga gminna – ul. Poduchowna, wybudowane będą chodniki, wykonane nowe zjazdy, zatoki autobusowe. Projekt obejmuje również budowę kanalizacji deszczowej, rowów otwartych, oświetlenia drogowego i przebudowę sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i wodociągowej – wylicza wójt Piekarek, który podkreśla, że przebudowa tego odcinka drogi wojewódzkiej 716 jest wynikiem współpracy urzędu i parafii, starań sołtysa wsi Moszczenica Jana Dąbrowskiego, władz powiatu – starosty Stanisława Cubały i wicestarosty Piotra Wojtysiaka, a przede wszystkim przychylności i bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Otwarcie ofert nastąpi 14 listopada. Pierwsze prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Cała przebudowa ma zakończyć się do października 2019 r. i zostanie sfinansowana z budżetu województwa łódzkiego.

Czytaj więcej...
Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

12.11.2018

Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica

Zapraszamy na ciekawe BEZPŁATNE szkolenia pozwalające rozwijać umiejętności dotyczące funkcjonowania w Internecie. Szczegółowe informacje o projekcie oraz o terminach szkoleń można uzyskać dzwoniąc do Urzędu Gminy w Moszczenicy pod nr tel. 44 6169625 wew. 111 i 127. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod wyżej wskazanym nr telefonu bądź samodzielnie logując się na stronie https://fwzr.pl/rezerwacje/ Nie czekaj! Weź udział w wybranym przez siebie szkoleniu. Gmina Moszczenica w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zrównoważonego Rozwoju realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.: „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Moszczenica". Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych mieszkańców, niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych wśród min. 90% uczestników objętych szkoleniami kompetencji cyfrowych do 31 lipca 2019 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 149 514,00 zł i stanowi 100% wartości projektu. Realizacja projektu grantowego obejmuje działania promocyjne, zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia działań szkoleniowych oraz organizację i przeprowadzenie szkoleń. W ramach projektu, osoby dorosłe powyżej 25 roku życia będą mogły skorzystać z BEZPŁATNYCH szkoleń w zakresie korzystania z Internetu, w tym e- usług, w 7 modułach tematycznych: Działam w sieciach społecznościowychKultura w sieciMój biznes w sieciMoje finanse i transakcje w sieciRodzic w internecieRolnik w sieciTworzę własną stronę internetową Szczegółowe informacje o projekcie: szkolenia skierowane są do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy ukończyli 25 rok życia, w szkoleniach weźmie udział 267 osób, szkolenia będą miały formę warsztatów z użyciem komputerów udostępnionych przez gminę (12 komputerów zakupionych w ramach projektu), jedno szkolenie obejmie 12 godzin dydaktycznych i będzie rozłożone w czasie na 2 dni (po 6 godzin), szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Moszczenica (Szkoła Podstawowa w Moszczenicy, GOKiS w Moszczenicy, UG w Moszczenicy), uczestnikom zapewnione zostaną materiały szkoleniowe oraz catering, okres realizacji projektu: 01.09.2018 – 31.07.2019

Czytaj więcej...
Wyniki wyborów samorządowych

23.10.2018

Wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów na Wójta Gminy i do Rady Gminy Moszczenica. Frekwencja wyborcza wyniosła 55,73%.Wyniki wyborów na Wójta:Marceli Piekarek - 62,85% (3522) Iwona Pietrzkowska - 29,72% (1667) Paweł Wychowałek - 7,44% (417) Skład nowej Rady Gminy: Okręg nr 1 Małgorzata Domańska (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 2 Zdzisław Sitek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 3 Michał Lewicki (KWW Wspólnie dla Gminy Moszczenica) Okręg nr 4 Marianna Zielonka (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 5 Bartłomiej Masiarek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 6 Jacek Kozakowski (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 7 Małgorzata Śmiechowicz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 8 Henryk Jończyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 9 Tadeusz Kowara (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 10 Mieczysław Wieczorek (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 11 Daniel Cichosz (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 12 Wojciech Jarzębowski (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 13 Janusz Banaszczyk (KW Prawa i Sprawiedliwości) Okręg nr 14 Mariusz Pomazany (KWW Marcelego Piekarka) Okręg nr 15 Waldemar Banaszczyk (KWW Marcelego Piekarka)Szczegółowe wyniki na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka